Економіка в часи війн діє всупереч всім прогнозам – Еconomist

Поділитися
Економіка в часи війн діє всупереч всім прогнозам – Еconomist © pixabay.com
Прогнози щодо рецесії не справдилися. Зростання світового ВВП говорить про нечутливість до війн, катастроф і політичної нестабільності

Світова економіка попри невизначеності та війни почуває себе цілком впевнено. Навпаки, останні фактичні показники статистик по всім континентам вказують на впевнене зростання в середньому до рівня 3% за рік. Таким чином військові конфлікти та відсутність впевненості у збереженні демократії у певних регіонах не є на заваді економічному зростанню, пише Еconomist.

“На початку 2023 року майже всі економісти вважали, що цього року має настати глобальна рецесія. Натомість світовий ВВП зріс приблизно на 3%. За певними маркерами можна бачити, що цього року прогрес продовжується тими ж темпами. Глобальна економічна активність приблизно така ж, як і в 2019 році”,  – пише видання.

Ринок праці -  небачене зростання

Рівень безробіття в найбагатших країнах, в основному об'єднаних колом ОЕСР є нижчим за 5%. Частка людей працездатного віку, які фактично працюють є найвищою за всі часи отримання відповідних статистичних показників. Інфляція поступово і впевнено гине, під тиском фіскальної політики провідних країн світу, включно зі США та ЄС. “Реальні і доходи домогосподарств у країнах великої сімки скоротилися на 4% у 2022 році, але зараз знову зростають”, – уточнює стан справ в світової економіці Еconomist.

Чому світова економіка мирно живе з війнами та політичним струсами?

Оглядачі видання намагаються дати відповідь на це питання, аналізуючи зв'язок між інфляцією та діями споживачів. “Високі відсоткові ставки зуміли знизити інфляцію з пікового показника 10% до приблизно 6%. Це не тільки підвищує купівельну спроможність домогосподарств, це також стимулює їх, надихає. Досягнувши історичного мінімуму у 2022 році, споживча впевненість у багатих країнах різко зросла”.

Аналітики американської Федеральної резервної системи у своєму новому дослідженні припускають, що наразі звична теза про те, що економіка побоюється війн і нестабільності наразі не є актуальною. Ефект від сплеску економічної невизначеності зникає через кілька місяців. таким чином світова економіка і надалі демонструватиме зростання.

“Чорні лебеді” світового бізнесу

Оптимістичний сценарій, проте на думку оглядачів може змінитись, якщо поточні політичні конфлікти перетворюються на “гарячі”, наприклад напруга між Китаєм та Тайванем переросте у воєнний конфлікт або транспортний коридор у Червоному морі буде остаточної повністю перекрито. Крім того, оглядачі звертають увагу на те, що в разі зростання кризи в українській війні це теж може стати “чорним лебедем” навіть для найстійкіших економік світу.

Міжнародний валютний фонд заявив, що перспективи світової економіки покращуються. Водночас аналітики МВФ попереджають, що «напрочуд стійке» відновлення після пандемії, війни Росії в Україні та подальшої кризи вартості життя може бути поставлене під загрозу через атаки на контейнеровози в Червоному морі, які ризикують порушити ланцюжки поставок і спричинити сплеск цін на товари. У МВФ також додали, що інфляцію досі не подолали.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі