Наступні кілька днів можуть стати найнебезпечнішим моментом у найбільшій кризі безпеки в Європі за останні десятиліття, оскільки Росія проводить військові навчання у Білорусі, заявив у четвер прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон.
Росія, яка зібрала понад 100 000 військовослужбовців на кордоні з Україною, відкидає звинувачення Заходу у плануванні нападу, хоча й заявляє, що може вжити невказаних «військово-технічних» дій, якщо її вимоги не будуть виконані. "Чесно кажучи, я не думаю, що Москва ще ухвалила рішення про вторгнення", - сказав Джонсон журналістам у штаб-квартирі військового альянсу НАТО в Брюсселі разом із генеральним секретарем Єнсом Столтенбергом.
Не виключено, що дуже скоро справді може статися щось абсолютно катастрофічне. Боюся, що дані нашої розвідки залишаються похмурими», - сказав Джонсон.
«Зараз, ймовірно, найнебезпечніший момент, я б сказав, протягом наступних кількох днів у найбільшій безпековій кризі, з якою Європа стикалася за останні десятиліття, і ми повинні це виправити. І я думаю, що поєднання санкцій та військової рішучості плюс дипломатія – ось що потрібно», - цитує його слова Reuters.
Столтенберг також заявив, що зараз небезпечний момент для європейської безпеки, додавши: «Кількість російських військ збільшується. Час попередження про можливий напад скорочується.
Під час візиту Джонсона до НАТО міністр закордонних справ Ліз Трасс провела переговори в Москві, заявивши міністру закордонних справ Сергію Лаврову, що «війна в Україні матиме катастрофічні наслідки для російського та українського народів та для європейської безпеки».
Лавров сказав, що не розуміє занепокоєння британців щодо навчань у Білорусі і що Трасс проігнорувала представлені їй факти.
Президент РФ Володимир Путін зажадав гарантій того, що біля її кордонів не буде розміщено ракет і не буде подальшого розширення НАТО.
Велика Британія підтримала тверду позицію, за якою Росія не повинна мати права накладати вето на країни, які вирішили приєднатися до західного альянсу.
«Те, що ми дійсно намагаємося зробити, незалежно від того, чи перебуваєте ви в НАТО, — це захистити суверенне право країн обирати свої безпекові союзи», — сказав міністр оборони Бен Уоллес в інтерв'ю радіо Times.
Уряд Великобританії в четвер підписав новий закон, що дає йому право вводити жорсткіші та ширші санкції проти Росії, якщо вона посилить свою агресію проти України.
Зазначимо, президент Франції Еммануель Макрон відвідав Москву та Київ на початку цього тижня. На відміну від лідерів США та Великобританії, Макрон применшує ймовірність швидкого вторгнення Росії.