Принаймні дві з низки мирних угод, які президент США Дональд Трамп проголосив доказом своєї переговорної майстерності, опинилися під загрозою, повідомляє AP.
Менш ніж через тиждень після того, як лідери Конго і Руанди підписали за посередництва Трампа угоду, покликану припинити бойові дії на сході Конго, і менш ніж через два місяці після того, як Трамп став свідком підписання угоди про припинення вогню між Камбоджею і Таїландом у Малайзії, в обох місцях спалахнули бойові дії.
Ці події викликали міжнародну тривогу, що призвело до термінових закликів припинити відновлення насильства. У кожному випадку в заявах лунали заклики до сторін дотримуватися своїх зобов'язань за угодами, які Трамп частково рекламував як обґрунтування для того, щоб позиціонувати себе як “президента миру”.
У вівторок, 9 грудня, Трамп висловив упевненість, що знову зможе покласти край бойовим діям між Камбоджею і Таїландом.
“Завтра я повинен буду зателефонувати. Хто ще може сказати: “Я зателефоную і зупиню війну між двома дуже потужними країнами, Таїландом і Камбоджею”, — сказав Трамп.
Занепокоєння з приводу спалаху насильства в Конго
У регіоні Південне Ківу в Конго останніми днями спалахнуло нове смертоносне насильство, в якому звинувачують підтримуваний Руандою рух М23.
М23 і Збройні сили Руанди закликали негайно припинити наступальні операції, як передбачено в численних домовленостях, які завершилися підписанням угоди в Вашингтоні між президентами Конго Феліксом Чісекеді та Руанди Полем Кагаме.
Білий дім назвав цю угоду “історичною”, досягнутою за посередництва Трампа після багатомісячних мирних зусиль США та їхніх партнерів, включаючи Африканський союз і Катар.
“Це великий день для Африки, великий день для світу. Сьогодні ми досягаємо успіху там, де так багато інших зазнали поразки”, — сказав Трамп.
Контактна група, до якої входять Бельгія, Велика Британія, Данія, Франція, Німеччина, Нідерланди, Швеція, Швейцарія, США та Європейський Союз, закликала всі сторони “дотримуватися своїх зобов'язань” за угодою, підписаною минулого тижня.
Державний департамент США заявив, що Штати “глибоко стурбовані насильством на сході ДРК, яке призводить до переміщення населення і завдає страждань сім'ям”.
“Адміністрація Трампа продовжує просувати дипломатичні зусилля з цього важливого питання, працюючи над забезпеченням повного виконання нещодавно підписаних угод і відновленням стабільності на місцях. Ми тісно співпрацюємо з регіональними партнерами, щоб дотриматися взятих зобов'язань і зміцнити перемир'я”, — йдеться в заяві.
Загострення на кордоні між Таїландом і Камбоджею
В окремій заяві державний секретар США Марко Рубіо зазначив, що Штати стурбовані активізацією бойових дій між Камбоджею і Таїландом уздовж спірного кордону, що сталося дещо більше ніж через місяць після підписання лідерами двох країн у Малайзії угоди в присутності Трампа.
Угода між Камбоджею і Таїландом вже кілька тижнів перебуває в непевному становищі, але вона зазнала серйозного удару, коли після чергової сутички, унаслідок якої було поранено двох солдатів Таїланду, спалахнули бойові дії.
За словами високопоставленого чиновника адміністрації Трампа, який говорив на умовах анонімності, президент США очікує, що Таїланд і Камбоджа, а також Руанда і Конго “виконають свої зобов'язання” щодо припинення насильства. Чиновник каже, що адміністрація Трампа уважно стежить за ситуацією в Конго і президент США повідомив обом сторонам, що очікує “негайних результатів”.
Трамп неодноразово заявляв про сім або вісім угод, включаючи вищезгадані дві, як доказ свого успіху в припиненні конфліктів, хоча ще одна угода — план припинення війни між Ізраїлем і ХАМАС у Газі, досі перебуває в підвішеному стані, а спорадичні бої тривають, поки критично важлива друга фаза залишається в процесі розробки.
Також намагання Трампа припинити війну РФ проти України поки що виявилися невдалими. Інші мирні угоди, в яких брав участь Трамп і які він назвав успішними, включають домовленості між Індією та Пакистаном, Вірменією та Азербайджаном, Ізраїлем та Іраном, Косово та Сербією, а також Єгиптом та Ефіопією.
