Аудитори Європейського Союзу завили, що сотні мільйонів євро, які блок вклав у шість західнобалканських країн для покращення верховенства закону, просто не окупаються. Відповідний звіт Європейської аудиторської палати було опубліковано у понеділок, 10 січня.
Документ показує, що Західні Балкани часто демонструють відсутність бажання розв'язувати наявні проблеми. Вони не викорінюють повсюдну корупцію і навіть державне втручання — проблеми, які заважають їм стати повноправними членами ЄС.
Зіткнувшись із безліччю власних проблем, 27 членів ЄС зволікали з тим, щоб прийняти Албанію, Північну Македонію, Чорногорію, Сербію, Боснію та Герцеговину та Косово і зробити їх членство видимим у найближчому майбутньому. Через це у нестабільному регіоні посилився вплив Китаю та Росії.
"Підтримка ЄС верховенства закону на Західних Балканах явно не призвела до масових змін", — сказав Юхан Партс, автор дуже критичного звіту ECA.
У звіті йдеться, що ЄС часто використовував занадто багато пряника і недостатньо батога, оскільки інвестиції в проєкти не вплинули на суспільство в цілому.
«ЄС дуже рідко використовував можливість призупинення допомоги, якщо бенефіціар не дотримувався основних принципів демократії, верховенства закону та поваги до прав людини», — йдеться у заяві ECA.
У звіті є «деякі позитивні недавні події, переважно в Албанії та Північній Македонії». Але тут же уточнюється, що «в контексті недостатньої політичної волі (підтримки ЄС) це мало обмежений вплив на просування фундаментальної ролі правових реформ».
Документ пояснює, що основні проблеми у країнах, як і раніше, пов'язані з відсутністю незалежності судової системи, концентрацією влади, політичним втручанням та корупцією.
Якщо будь-яка країна хоче стати членом Євросоюзу, вона повинна дотримуватися тисяч правил і положень, які вже використовуються в блоці. Під час подання заявки на членство вони обговорюються в окремих главах та включають дотримання верховенства права та демократичних стандартів, свободу ЗМІ та незалежність судової системи, а також проведення соціально-економічних реформ.
Дослідження з його уїдливою критикою з'явилося в той час, коли розширення ЄС зупинилося. По-перше, тому, що нинішні члени надто зосереджені на викликах пандемії. А по-друге, через те, що авторитарні віяння дедалі більше посилюються в деяких урядах регіону.
Перспектива членства була потужною рушійною силою реформ на Балканах. Але ЄС припинив розширюватись із 2013 року.
Нагадаємо, що кореспондент Радіо Вільна Європа та Радіо Свобода у Брюсселі Рікард Йозвяк заявив, що Європейський союз ухвалив рішення про розширення та оголосив про початок процедури вступу до складу об'єднаної Європи двох представників Західних Балкан — Північної Македонії та Албанії.