Іран надає російській армії безпілотники власного виробництва, якими та бомбардує українські міста. Нещодавно з’явилася інформація про те, що Тегеран невдовзі надасть Росії балістичні ракети та, можливо, інші види озброєнь. Таким чином місцева влада віддає Путіну «борг» за те, що той, на її прохання, допоміг врятувати режим Башара Асада у Сирії в 2015 році. Про це пише авторка The New Yorker Робін Райт.
На її думку, нинішнє співробітництво Ірану та РФ тісно пов’язане з подіями 2015 року у Сирії. Тоді іранський генерал Касем Сулеймані, який керував зовнішньою військовою стратегією країни, переконав Путіна посилити російську присутність у Сирії та врятувати режим Башара Асада. Ця «послуга» не залишилася без уваги і тепер, за словами неназваного високопосадовця з Білого дому, Іран «повертає Росії борг».
Хоча Тегеран і заперечує причетність до поставок зброї РФ, аналіз Інституту науки та міжнародної безпеки свідчить про те, що Іран уже надав загарбникам сотні безпілотників та планує надати ще понад тисячу. За даними розслідувачів, шоб приховати свою роль, Іран постачатиме дрони в розібраному стані, а в Росії їх «маскуватимуть» під власні. Також Іран, ймовірно, надасть росіянам ракети класу «земля — земля».
В свою чергу, Росія може допомогти Ірану з матеріалами для підтримки ядерної програми, вважає журналістка. Крім того, уряд РФ консультує Тегеран щодо «найкращих практик» придушення протестів, які сколихнули країну в останні місяці. Це допомогло іранським силовикам за останні сім тижнів заарештувати близько 14 тисяч людей.
Райт повідомляє, що співпраця з РФ може мати для Тегерану й негативні наслідки всередині країни. Підтримка Росії вже викликала значну критику серед колишніх дипломатів, які закликали оголосити нейтралітет щодо війни в Україні, щоб попередити конфлікт з ООН чи НАТО. Позиція останніх стала помітно жорсткішою, що спричинило нову хвилю антиіранських санкцій.
Раніше повідомлялося, що до Росії прибув великий вантажний літак з Ірану, яким, ймовірно, було доставлено нову партію дронів-камікадзе Shahed-136.
Від іранської зброї потерпає не лише Україна. Іран використовує війни як лабораторії для розробки та вдосконалення ракет і БПЛА для своїх союзників, сподіваючись на їхню підтримку в регіональній експансії та задоволенні геополітичних амбіцій Тегерану. Про це — у статті Сергія Данилова «Висока ціна дешевої іранської зброї. Не тільки для України».