Це може здатися суперечливим, але Дональд Трамп, мабуть, зробив більше для зміцнення НАТО, ніж будь-який інший політичний лідер за останні роки. Будучи президентом, він критикував європейських членів Альянсу за несплату того, що він називав "внесками", звинувачуючи їх у тому, що вони занадто використовують підтримку США.
На початку цього року він, схоже, пішов ще далі, заявивши на передвиборчому мітингу, що не лише не приведе Америку на захист "неслухняних" членів НАТО, але й заохочуватиме Росію до нападу на них. Це викликало передбачуваний міжнародний резонанс. Джо Байден, звичайно ж, втрутився, заявивши, що висловлювання Трампа "жахливі й небезпечні" і дадуть Путіну "зелене світло для подальшої війни й насильства", повідомляє The Telegraph.
Будь-хто, хто хоч трохи розуміється на техніці ведення переговорів Трампа, знає, що він навряд чи мав на увазі сказане буквально; це був риторичний прийом, щоб підкреслити його цілком слушну тезу про непокірних членів НАТО. Президентство Трампа фактично стало червоним світлом проти агресії Путіна, значною мірою через його непередбачуваність. І ця ж непередбачуваність змусила багатьох лідерів НАТО визнати, що вони повинні посилити свої оборонні зусилля, побоюючись, що він може покинути НАТО під час свого другого терміна, вважає газета.
Польща, яка зараз має найбільші витрати на оборону у відсотках від ВВП в усьому Альянсі, зміцнила свої збройні сили через страх перед російським вторгненням. Але чи справді така країна, як Німеччина, нарешті почала б збиратися з силами, якби не щире занепокоєння щодо другого президентства Трампа? Не схоже, що саме вторгнення Путіна підштовхнуло її до дій. Було два роки зволікань та недостатня військової підтримки України з боку Франції та Німеччини.
Ріші Сунак, прем'єр-міністр Великої Британії приховано пов'язав свою заяву про значне збільшення оборонних витрат з Трампом, коли сказав, що не варто думати, що "Америка заплатить будь-яку ціну або понесе будь-який тягар, якщо ми не хочемо йти на жертви заради власної безпеки". Підвищення витрат на оборону мало на меті не лише наблизити обороноздатність Британії до того рівня, на якому вона має бути, але й заохотити інших членів НАТО відповідати майбутнім витратам у 2,5% ВВП в очікуванні можливої перемоги Трампа в листопаді.
"Пам'ятаючи про мінливий характер Трампа, не виключено, що як президент він може фактично вивести США з НАТО, хоча це потребуватиме схвалення Конгресу. Його тодішній радник з національної безпеки Джон Болтон заявив, що він був близький до цього ще у 2018 році", — зазначає The Telegraph.
Але навіть якщо це станеться, збільшення витрат на Європу, ініційоване Трампом, вже зробить світ безпечнішим. У поєднанні з посиленням військового потенціалу політична воля, продемонстрована шляхом прийняття складних рішень щодо оборонних видатків у важкому економічному середовищі, стане найефективнішим стримуючим фактором проти агресії.
Нагадаємо, що газета The New York Times повідомляла, що європейські політики готують план підтримки України у разі можливого президентства Трампа. Про те, що чекати Україні від виборів у США читайте у статті Олега Шамшура "Чого очікувати Україні й світу в разі нового "пришестя" Дональда Трампа?"