Доля американського президентства залежить від п’яти штатів

ZN.UA Ексклюзив Коментар ZN
Поділитися
Доля американського президентства залежить від п’яти штатів © Twitter/richlusc
Коментар колишнього Надзвичайного і Повноважного Посла України в США Олега Шамшура

Чергова політична психодрама на виборах президента США (третя з  1999 року).

Черговий раз виявилися правими ті, хто обережно поставився до соціологічних опитувань, які обіцяли фавориту, цього разу Джо Байдену, доволі комфортну перемогу.

Глибока ніч або початок ранку в США, і доля американського президентства залежить від того, що покаже підрахунок голосів  в п’яти штатах: Пенсильванії, Аризоні, Джорджії, Мічигані та Вісконсині. І без того напружену ситуацію ще більше розігріла специфіка цьогорічного голосування, яка полягала у безпрецедентній кількості виборців, що віддали свій голос до офіційного голосування – понад сто мільйонів. Це дозволяє виборче законодавство, а порядок підрахунку цих голосів і, зокрема, його тривалість визначаються процедурами, які є прерогативою окремих штатів. Наприклад у Флориді це робиться дуже швидко, а в Пенсильванії підрахунок голосів, поданих заздалегідь, починається тільки після закриття виборчих дільниць. Такий різнобій може викликати подив, але під час спостереження за американськими виборами на мене радше справила позитивне враження ретельність їх організаторів, які зробили все для того, щоби вони відбулись максимально безпечно за умов пандемії, та, особливо, намагання врахувати голос кожного виборця.

Вибори засвідчили високий ступінь поляризації американського суспільства, пов’язаний з радикальними соціальними та економічними зсувами. Змінюється демографія країни, посилюється фрагментація суспільства, зменшується чисельність середнього класу, знову загострюються етно-расові протиріччя. Як результат, виборці Дж.Байдена (люди з вищою освітою, особливо жінки, та меншини) та Д.Трампа (нижчі категорії середнього класу, які опинилися на узбіччі американського соціуму) мають ледь не діаметрально протилежні пріоритети: екзіт-пол CNN показав, що для прихильників Дж.Байдена на першому місті знаходяться питання расової нерівності, а фани Д.Трампа особливу увагу приділяють стану економіки.

Найближчі години покажуть, хто з претендентів надав більш переконливі  для виборця відповіді на актуальні для нього питання повсякденного життя,  а також забезпечив необхідний рівень його мобілізації.

Стане також зрозуміло, чи готова та частина електорату, кандидат якої зазнає поразки, спокійно та достойно сприйняти цю поразку.

Щойно із заявою виступив президент Трамп. Він фактично оголосив про власну перемогу та застеріг своїх опонентів проти спроб «сфальшувати» результати виборів, використовуючи підрахунок голосів, поданих до дня виборів. 

Очевидно, далі буде…

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі