В цьому місяці, 10 відсотків російського населення міста Череповець виявили на своїх банківських рахунках додаткові 10 000 рублів, що дорівнює 135 доларам США (загальне населення міста становить близько 300 тисяч чоловік).
Платіж призначений для фінансової допомоги населенню під час карантину, цікаво те, що уряд не віддавав наказ про платіж. Це був "бонус", що виплатили з кишень "Северсталі", підприємства, чий величезний завод по виробництву сталі знаходиться в місті, пише Financial Times.
У більшій частині світу великий бізнес звертається до власних урядів за допомогою, щоб ті допомогли їм витримати наслідки пандемії. Але в Росії, особливі економічні домовленості режиму Володимира Путіна означають, що відносини часто працюють навпаки.
В економіці Росії домінують великі промислові групи, кожна з яких, майже без винятку контролюються єдиним олігархом, і які складаються з колишніх державних активів. Ці активи були придбані і приватизовані після розпаду Радянського Союзу при непрозорих умовах.
Неформальний договір між промисловими групами і Кремлем дозволяє цим групам мати величезний вплив на міста, де вони добувають свої корисні копалини, перекачують нафту або виробляють метали, в обмін на лояльність і політичне підпорядкування.
Коли ціни на сировину зростають, а економіка процвітає, ці олігархи пожинають плоди від своїх успадкованих активів, використовують величезні природні ресурси і дешеву робочу силу. Але коли підйом перетворюється в стрімкий спад, як це ефектно відбувається в цьому році, вони можуть опинитися на гачку.
У той час як уряди інших країн виділяють трильйони доларів допомоги для підтримки бізнесу та захисту робочих місць, адміністрація Путіна не надто звертається до своїх резервів, усвідомлюючи необхідність заповнити величезну діру в бюджеті, викликану різким падінням цін на нафту.
Вжиті антикризові заходи російської держави у відсотковому відношенні до ВВП дорівнює лише однієї десятої від німецьких та однієї п'ятої від італійських.
Замість цього, олігархи часто виписують чеки, щоб допомогти людям у регіонах, де вони заробляють гроші.
Алішер Усманов, російський сталеливарний і телекомунікаційний магнат узбецького походження, в цьому місяці пожертвував 2 млрд рублів новому російському агентству з коронавірусу, заявивши, що це був "внесок його компанії у величезну роботу, виконану російським урядом". Він також виділив міністерству охорони здоров'я Узбекистану 20 мільйонів доларів.
Олег Дерипаска, що перебуває під санкціями США у зв'язку з інформацією про те, що він допоміг відмивати гроші особисто Путіна, витратив 19 мільйонів доларів на будівництво семи лікарень, закупівлю вентиляційних апаратів і машин швидкої допомоги, а також на придбання лицьових масок і комплектів для тестування на віруси.
Володимир Потанін, найбагатша людина країни зі станом в 24 мільярди доларів, заявив, що його нікелева гірничодобувна група Nornickel виділить 10,5 мільярда рублів, щоб "забезпечити максимальний захист нашим працівникам і всім жителям міст, в яких розташовані підприємства компанії".
"Северсталь", якою володіє Олексій Мордашов, витратила 500 млн рублів на квітневі преміальні виплати всім своїм співробітникам. На цьому підприємстві в Череповці працює 30 тисяч осіб. Мордашов каже, що скоро підприємство також почне виробництво респіраторних масок для місцевих жителів.
Пожертви великодушні, особливо якщо порівнювати їх з колегами з інших країн, які шукають державної підтримки. Однак, ці виплати, ймовірно, становитимуть лише невелику частину загальних витрат для великих промислових груп Росії під час пандемії.
Велика частина з їхніх заводів, шахт і виробничих підприємств були побудовані за часів Радянського Союзу і призначалися для того, щоб бути єдиним роботодавцем для цілого міста або області. Більшість залишається "мономістами" - міськими компаніями. В Череповці 40% населення покладається на заводи, якими керують "Северсталь" і "Фосагро", компанія з виробництва добрив.
Спалах коронавірусу в даний час поширюється в провінційних регіонах за межами західних міст Москви і Санкт-Петербурга. Коли пандемія створить надмірне навантаження на обмежені й недостатньо профінансовані медичні послуги в регіонах, місцеві промисловці, ймовірно, будуть тими, кого попросять скинутися.
Велику частину часу цей договір між Кремлем і олігархами, які накопичують багатство з його благословення, діє спокійно і без необхідності його заморозки, за винятком зустрічей між президентом і главою виконавчої влади.
Але в 2009 році, коли остання глобальна економічна криза розорила промислову базу Росії, в Пікальово, місті, розташованому на південь від Санкт-Петербурга, спостерігалася появи тиску з боку влади на олігархів.
Під час телевізійнох трансляції, і майже напевно записаної за сценарієм, зборів, Путін вилаяв спішно зібраних власників великого бізнесу за невиплату зарплати в розмірі 1,3 мільйона доларів.
Дерипаска був там у той день і відчув на собі весь тягар звинувачень Путіна. Його колеги-олігархи також повинні добре пам'ятати це - і приготуватися глибше залізти свої кишені.
Раніше, Росія зняла санкції з двох українських олігархів. Новинський і Кисельов виключені з списку осіб, на яких поширюються "спеціальні економічні заходи". У їх сферу бізнес-інтересів входить металургія. Вадим Новинський спільно з Рінатом Ахметовим володіє холдингом "Метінвест".
Також, про те, як Володимир Путін дивним чином дистанціюється у боротьбі з пандемією читайте в матеріалі The Economist, "Путін-невидимка: COVID-19 поширюється по Росії".