Російська економіка залишається стійкою попри санкції — Financial Times

Поділитися
Російська економіка залишається стійкою попри санкції — Financial Times © depositphotos/MaxZolotukhin
Величезні доходи від енергетичних ресурсів тримають економіку Росії на плаву.

Виступаючи в Тулі, столиці російської збройової промисловості, Владімір Путін заявив, що економіка країни перемогла західні санкції, введені після лютого 2022 року через вторгнення в Україну. Президент Росії зловтішався, що російська економіка не тільки витримала натиск санкцій, а й зросла. У вівторок 30 січня МВФ, схоже, погодився з президентом Росії. Міжнародний валютний фонд збільшив свій власний прогноз зростання ВВП Росії до 2,6% у 2024 році, пише видання Financial Times.

Стійкість російської економіки приголомшила багатьох економістів, які вважали, що вже перший раунд санкцій призведе до катастрофічного спаду. Замість цього, за їхніми словами, Кремль вибрався з рецесії та не дав Заходу обмежити його доходи від продажу енергоносіїв, а також збільшив витрати на оборону.

Російські економічні чиновники попереджають, що різке збільшення державних витрат може призвести до серйозного перегріву економіки в найближчому майбутньому, але на цей час спостерігається стійке зростання. Все це було б неможливо, якби Росія, незважаючи на санкції, не продовжувала отримувати колосальні доходи від своїх енергетичних ресурсів. У 2023 році надходження до бюджету становили приблизно 97 мільярдів доларів — це приблизно на чверть менше, ніж у рекордному 2022 році, але вище середнього показника за останні десять років. Хоча офіційно влада продовжує називати конфлікт з Україною "спеціальною військовою операцією", вся економіка країни зосереджена на військовому виробництві.

За оцінками російського міністерства фінансів, у 2022-23 роках податкові пільги, пов'язані з військовим конфліктом, становили близько 10% ВВП. Згідно з дослідженням, опублікованим Інститутом перехідних економік Банку Фінляндії, за той самий період промислове виробництво, пов'язане з бойовими діями, зросло на 35%, тоді як цивільне виробництво залишилося на колишньому рівні. У п'ятницю Путін заявив, що цивільне виробництво зросло на 27%, але не навів жодного джерела.

Коли уряд ставить війну понад усе інше, економічна політика перестає діяти. Рішення Росії [відмовитися] від двох десятиліть розумної економічної політики застало зненацька багатьох, і не тільки прогнозистів", — пишуть дослідники Інституту перехідних економік Банку Фінляндії у своєму останньому прогнозі щодо Росії.

Економісти й навіть деякі високопоставлені кремлівські технократи попереджають, що нестримні витрати вже створюють прогалини в російській економіці. Замість того, щоб послабити залежність від експорту нафти й газу, які становлять близько третини доходів бюджету, конфлікт з Україною породив нову залежність — військове виробництво.

Якщо санкції не змогли зупинити Росію від витрат, то обмеження доступу на міжнародні ринки призвело до зростання вартості імпорту, створивши ще одну потенційну економічну пастку для Кремля. Звивисті шляхи, якими товари тепер доставляються в Росію, сильно б'ють по споживачах і послаблюють рубль, який у 2023 році втратив близько 30% вартості по відношенню до долара.

Аналітики з Російської академії наук кажуть, що ключові сектори економіки вже демонструють "ознаки уповільнення". Серед них — зниження завантаження залізничного транспорту, яке є одним з основних індикаторів економічного спаду.

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі