Директор ЦРУ Вільям Бернс переконаний, що війна Владіміра Путіна проти України була «величезним стратегічним провалом». І Москва незабаром може стати сильно залежною від Пекіна в спробах утримати російську економіку на плаву.
«Можна подумати не лише про втрати й приниження російської армії у багатьох відношеннях, про викриття її слабких сторін, а й про довгострокову шкоду, яку санкції і експортний контроль, а також вихід з Росії понад 1000 західних фірм, завдадуть економічним перспективам самої Росії», - сказав Бернс в Інституті публічної політики Бейкера при Університеті Райса в Х’юстоні.
«Якщо ви думаєте, що на початку війни Путін мав намір спробувати розколоти і послабити НАТО, то правда полягає в тому, що НАТО залишився таким же згуртованим, як і раніше. До нього щойно приєдналася ще одна країна - Фінляндія. І дуже вірогідно, що до альянсу додасться ще один союзник - Швеція», - цитує Newsweek слова директора ЦРУ.
«І якщо ви подивитеся на реальність, в якій Росія стає все більше і більше залежною від Китаю, а в деяких аспектах ризикує з часом стати китайською економічною колонією, залежною від експорту енергоресурсів і сировини в цьому напрямку, то все це, на мій погляд, складається у величезний автогол для путінської Росії прямо зараз», - сказав Бернс.
Newsweek нагадує, що президент США Джо Байден відправив Вільяма Бернса в Москву наприкінці 2021 року в останній спробі відмовити Путіна від війни. Але директор ЦРУ повернувся з переконанням, що що президент Росії вже прийняв рішення. Тепер Бернс переконаний, що Путін навряд чи зробить висновки зі своїх помилок за останні 14 місяців.
«Він робить ставку на те, що зможе розчавити українців і виснажити Захід. Він думає, і хоче, щоб ми так думали, що він може змусити час працювати на себе. Він залишається переконаним, що Україна має для нього більше значення, ніж для нас. Я думаю, що Путін так само помиляється в цій ставці, як і в своїх припущеннях перед вторгненням», - сказав директор ЦРУ.
Коли західні економіки відокремилися від Росії, Кремль звернувся до Пекіна, намагаючись таким чином компенсувати свої економічні втрати. За словами Бернса, партнерство Китаю і Росії важливе для лідерів обох країн, які лишаються «відданими» відносинам між ними. Однак, на думку директора ЦРУ, «поки що це ще не дружба без меж».
Китай, за його словами, залишається «найбільшим довгостроковим пріоритетом для ЦРУ». Також раніше Бернс говорив, що китайський лідер Сі Цзіньпін «не задовольняється лише місцем за столом переговорів, він хоче керувати цим столом».
Також директор ЦРУ підкреслив важливість весняного контрнаступу України, наголосивши, що "на карту поставлено дуже багато". Бернс впевнений, що саме український прогрес на полі бою відкриє перспективи для переговорів.