Дії Росії поблизу кордону України ставлять команду Байдена у важке становище — Foreign Policy

Поділитися
Дії Росії поблизу кордону України ставлять команду Байдена у важке становище — Foreign Policy © The White House / Flickr
Нарощування російських сил на українському кордоні викликало тривогу в НАТО.

Росія почала перевірку боєготовності армії і стягує війська на кордон з Україною, що стало тестом для адміністрації президента США Джо Байдена, оскільки Америка прагне відновити відносини з союзниками по НАТО і відмовитися від м’якого підходу колишнього лідера Дональда Трампа до відносин із Москвою, пише Foreign Policy.

Нарощування російських сил на українському кордоні, поряд із сотнями порушень режиму припинення вогню на східних територіях України збройними формуваннями РФ, викликало тривогу в НАТО і спровокувало шквал телефонних дзвінків між високопоставленими членами адміністрації Байдена та їх українськими колегами.

"Вони намагаються зрозуміти, що ми будемо робити, що буде робити НАТО і Україна", - сказав колишній заступник помічника міністра оборони США з питань Європи та НАТО Джим Таунсенд.

Джо Байден розмовляв з президентом України Володимиром Зеленським у п'ятницю.

"Ми стоїмо пліч-о-пліч, коли йдеться про збереження наших демократій", - заявив Зеленський після розмови з Байденом.

Представники альянсу з 30 членів НАТО зустрілися, щоб обговорити це питання, і висловили занепокоєння з приводу широкомасштабних військових навчань Росії та порушень режиму припинення вогню.

"Дестабілізаційні дії Росії підривають зусилля з деескалації напруженості. Альянс продовжує підтримувати суверенітет та територіальну цілісність України. Ми зберігаємо пильність і продовжуємо уважно стежити за ситуацією", - заявив чиновник НАТО.

Тим часом Кремль попередив, що будь-яке розміщення військ НАТО в Україні буде посилювати напруженість і спонукати Росію вжити додаткових заходів для «захисту».

Спостерігачі за конфліктом у Донбасі заявляють, що поточна ескалація має інший масштаб, ніж попередні загострення. Експерти все ще намагаються зрозуміти справжні наміри Кремля, що ховаються за військовим нарощуванням, яке випередило звичайні темпи російських військових навчань.

«Президент Росії Володимир Путін робить такий великий крок демонстративно», - каже один колишній чиновник Пентагону.

Колишні американські чиновники розцінили це як чітке намагання Москви перевірити нову адміністрацію Байдена, яка все ще аналізує те, як розробити нову стратегію відносин із Росією після загострень, включаючи масові російські хакерські атаки на американські урядові установи.

"Це може бути військовий маневр Кремля, щоб побачити, як ми реагуємо. Вони повинні чесно пояснити свої наміри. Подальші вторгнення Росії неприйнятні", - заявив колишній високопоставлений чиновник адміністрації Трампа.

Анексія Криму в 2014 році також розпочалася з масштабних військових навчань вздовж кордону Росії з Україною.

Деякі аналітики скептично ставляться до того, що Росія планує відновити вторгнення в Україну, проте вони не виключають такої можливості.

"Проблема з Путіним полягає в тому, що ми намагаємося раціонально пояснити його дії. Але його реальні наміри важко визначити", - сказав аналітик Кирило Михайлов.

 «У розумінні російських військових Захід веде гібридну війну проти Росії на багатьох фронтах: в Білорусі, в Україні та щодо ситуації навколо Олексія Навального", - сказав російський військовий аналітик Павло Фельгенгауер.

Доктор філософії у Лондонському королівському коледжі Роберт Лі вважає, що ці кроки Росії, швидше за все, мали на меті стримувати Україну від будь-яких дій у регіоні.

Тим часом Зеленський зробив ряд кроків проти «російських довірених осіб в Україні». У лютому український політик Віктор Медведчук, близький союзник Путіна, потрапив під санкції Києва.

"Йдеться не про Медведчука як про особу. Кремль продовжує затягувати ці тривалі конфлікти тоді, коли інші його важелі впливу, будь то олігархи або корумповані політики серед сусідніх країн, не виконують поставлені завдання. В такому разі Москва завжди намагається підсилити ескалацію конфлікту, аби таким чином отримати вплив", - сказав Майкл Карпентер, який працював заступником помічника міністра оборони США часів адміністрації Барака Обами.

Путін також намагається тиснути на Німеччину на декількох фронтах, включаючи будівництво газопроводу "Північний потік-2", який планує транспортувати газ в обхід України. Також Кремль намагається впливати на Німеччину через Тристоронню контактну групу, яка веде переговори про припинення вогню на сході України.

Можливо, Росія просто проводить «стратегічне позування», а не планує вторгнення.

"Проблема з Кремлем полягає в тому, що для нього все є червоною лінією, і коли його позиція починає руйнуватися, він просто відмовляється від своїх слів. Українці це розуміють краще за всіх", - заявив колишній американський військовий.

Нарощування військових сил відбувається на тлі безлічі інших ескалаційних заходів Москви.

"Вони справді провели загальноконтинентальне брязкання зброєю", - сказав американський генерал Бен Ходжес, який командував армією США в Європі до 2017 року.

Нещодавно російське міністерство оборони опублікувало відео про те, як три російські підводні човни пробивали лід у Арктиці, складний маневр, який, за словами Ходжеса, був демонстрацією військових можливостей Кремля у регіоні.

Потім НАТО повідомило про "незвичний пік" польотів російських літаків біля повітряного простору деяких країн альянсу. Ці події, в поєднанні з ситуацією поблизу кордону з Україною, "очевидно, не випадковість", вважає Ходжес.

Напруга настає, коли західно-російські відносини "досягли критичної точки". Москва відкликала свого посла у Вашингтоні після того, як Байден назвав Путіна "вбивцею".

Попри те, що напруга зросла протягом останніх днів, колишні американські чиновники заявляють, що Київ залишається обережним щодо ескалації конфлікту.

"Українцям краще зайняти вичікувальну позицію, щоб виграти час. Найкраща їхня стратегія щодо ситуації в Донбасі - це міжнародний тиск", - заявив колишній американський військовий.

30 березня головнокомандувач ЗСУ Руслан Хомчак заявив, що Росія стягує війська до кордону України з боку Брянська та тимчасово окупованого Криму.

Президент Володимир Зеленський вважає це радше «грою м’язами», ніж реальною загрозою, однак українська армія залишається готовою до будь-яких провокацій,  наголосив він.

Сполучені Штати Америки й інші партнери України дотримуються іншої точки зору: свою занепокоєність висловив Пентагон, а Європейське командування збройних сил США привело війська в повну бойову готовність найвищого рівня, пишуть Politico і The New York Times.

Низка авторитетних американських видань писали, що відкрито ігноруючи заклику Вашингтона утриматися від агресивного використання військової сили, Кремль «проводить тест» на прихильність Байдена до України. Раніше аналогічний «тест» Росія використовувала і стосовно нової української влади.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі