Для того, щоб розбиратися у великій політиці, необхідно стежити за фінансовими ринками. Актуальне це правило, зокрема, і для конфлікту між Росією і Україною. "У ньому російський президент Путін більше не вплутується в зухвалі пригоди і діє, немов він натиснув на гальмо", - пише постійний автор німецької газети Die Welt Хольгер Цшепіц. Пасивність Путіна може здатися дивною політичному спостерігачеві, але ніяк не професійному економісту. Оглядач вбачає причину у тому, що "компанії, банки і прості люди у великих кількостях почали вивозити капітали з путінської імперії, і кожне нове загострення кризи в Україні може ще більше посилити відтік капіталу".
За перше півріччя поточного року витік із Росії склав 74,6 млрд доларів, що перевищує аналогічний показник за весь минулий рік, йдеться в статті. Фінансові ринки сприйняли ці цифри як вотум недовіри, у результаті відсотки за російським держпозиками "злетіли до небес": тепер за десятирічні облігації Кремлю доводиться платити 8,7% річних. "Занервували" і кредитні ринки. Зокрема, зросла вартість страхування від можливого банкрутства Росії - на п'ятирічний термін ймовірність його настання оцінюється в 11,5%.
Незважаючи на те, що відтік капіталу дещо сповільнився - у другому кварталі з Росії вивезли 25,8 млрд доларів проти майже 50 млрд за перші три місяці - він все одно залишається на високому рівні, каже економіст Deutsche Bank Ярослав Лісоволик. Всього ж, згідно з прогнозом Світового банку, він може досягти 150 млрд доларів. "Це, звичайно, екстремальний сценарій на випадок подальшого загострення конфлікту, але і без того з країни витече 100 млрд доларів", - продовжує Цшепіц. Аналогічні прогнози робить і ВМФ.
Відтік капіталу прямим чином впливає на російську економіку. Так, МВФ знизив прогноз зростання російської економіки і прогнозує стагнацію. Деякі фінансові установи, на кшталт BNP Paribas, взагалі пророкують негативне зростання російської економіки на 1,3% в нинішньому році. Не надто оптимістичні прогнози на 2015 рік - в середньому, російська економіка зросте лише на 1,7%. Таким чином, у ЦБ Росії буквально "зв'язані руки: він не може знизити збільшені відсоткові ставки, якщо не хоче прискорити зростання інфляції", йдеться в статті. !zn
Читайте також:
Конфлікт з Україною посилив спад економіки Росії, - МВФ
Відтік капіталу з Росії за п'ять місяців досяг $ 80 млрд
Західні санкції проти Росії за дестабілізацію в Україні починають "кусатися"