Der Spiegel: Росія хоче кинути на війну з Україною іранські безпілотники, що може дати Іран?

Поділитися
Der Spiegel: Росія хоче кинути на війну з Україною іранські безпілотники, що може дати Іран? © mil.ru
Тегеран насправді досяг значних успіхів у розробці такої зброї і має в своєму арсеналі широкий спектр безпілотних апаратів, але не кожна з моделей доступна для масових поставок.

Битва Росії і України в небі справляє змішане враження. З одного боку ВПС РФ мають перевагу в кількості літаків і гелікоптерів, а з іншого - українська армія змогла завдати тяжких втрат ворогу за допомогою турецьких ударних безпілотників. TB2 «Байрактар» добре себе показав також і в інших війнах.

Тепер Росія, схоже, теж планує оновити свій флот безпілотних апаратів. Радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван сказав, що Іран збирається експортувати в Росію «кілька сотень» таких систем, які будуть використані на війні проти України. Про це пише Der Spiegel, додаючи, що Москва інвестувала великі гроші в модернізацію літаків і гелікоптерів. Але Владімір Путін, вочевидь, незадоволений ефективністю російських безпілотників, які не дотягують за своїми можливостями до розробок США чи Китаю.

Флагманський бойовий безпілотник Росії має назву «Оріон». Його вже бачили в небі над Україною. Технічно він не рівня для TB2 «Байрактар». Москва експортувала багато «Оріонів», але головним фактором в цьому, швидше за все, була їхня низька вартість. Der Spiegel пише, що в арсеналі Росії навряд чи найближчим часом з’явиться щось, що за своїми можливостями могло б зрівнятися з безпілотником MQ-9 Reaper, який виробляють в США. Тому не дивно, що Росія проявляє інтерес до іноземних моделей на тлі війни, яку вона розв’язала проти України.

Der Spiegel зауважує, що у Вашингтоні нічого не кажуть про те, які саме моделі Іран може продати Росії. Втім, іранська програма з розробки безпілотників досягла значних успіхів. В Тегерана є цілий спектр апаратів різних типів: від призначених для розвідки до ударних моделей і дронів-камікадзе. Загалом, точної інформації про іранські безпілотні системи мало. Відомо, що розробка почалася в 1980-х роках під час війни з Іраком. Країна прагнула збудувати власний військово-промисловий комплекс, щоб не залежати від імпорту, зважаючи на запроваджені проти неї санкції. Крім того, Ісламська Республіка хотіла компенсувати слабкість своїх ВПС. Можна лише здогадуватися, що Тегеран відправить Росії.

«Однак, можна допустити, що найвірогідніше це будуть безпілотники з сімейства Ababil», - сказав експерт European Council on Foreign Relation Ульріке Франке.

Іран вже досить давно займається виробництвом цих пристроїв і експортує їх іншим країнам. До сіймейства Ababil входить низка моделей. Найбільш поширена з них - HESA Ababil-3 з розмахом крил 5 метрів. Вона запускається з катапульти і може виконувати завдання в радіусі 100 кілометрів. Максимальна тривалість польоту - 8 годин. Модель може бути оснащена системою нічного бачення. В квітні на військовому параді в Тегерані були помічені безпілотники Ababil-5. Не відомо, який вантаж ця модель здатна підняти в небо. Швидше за все, йдеться про вагу понад 40 кілограмів. Цей показник дуже важливий. Оскільки він може сказати, яку кількість зброї чи електроніки можна почепити на безпілотник. Для порівняння, TB2 «Байрактар» здатний підняти в небо близько 150 кілограмів вантажу.

Франке також допускає, що Іран може відправити Росії безпілотники серії Mohajer, в якій теж є нові моделі. На відміну від Ababil, безпілотникам Qods Mohajer-6 потрібна злітна смуга. Вантажопідйомність сягає 100 кілограм. На додачу Mohajer-6 можна озброїти двома ракетами з лазерним наведенням, які були розроблені на основі протитанкових ракет, здатних розвивати швидкість до 200 кілометрів на годину. Серійне виробництво Mohajer 6 почалося в 2018 році. Безпілотники стоять на озброєнні Корпусу вартових Ісламської революції.

Ще один вид безпілотників в арсеналі Ірану - це Shahed-129. Він вперше був представлений у 2012 році. Фактично це найстаріша модель іранських безпілотників. Існують підозри, що він був скопійований з ізраїльського Hermes 450. Іранські військові могли захопити один чи більше безпілотників Ізраїлю для подальшого вивчення і копіювання.

Військові експерти кажуть, що розмах крил восьмиметрового Shahed-129 становить 16 метрів. Він може нести 8 ракет. Насправді іранські розробники зброї здатні збудувати ще більш небезпечні безпілотники, доказом чого стала поява нової моделі Shahed-149 Gaza. Вона була представлена лише в цьому році. Розмах крил апарата становить 21 метр. Він здатен нести до 13 бомб. Shahed-149 Gaza може перебувати в небі до 35 годин і виконувати завдання в радіусі 2 тисяч кілометрів. Його приблизно можна порівняти з американським ударним безпілотником MQ-1 Predator. 

Der Spiegel пише, що Іран експортував свої безпілотники «Хамасу», «Хезболлі» і хуситам в Ємені. Також таку іранську зброю отримав режим Башара Асада в Сирії. Венесуела також купувала безпілотники Тегерану. А в травні в Таджикистані з’явився завод з виробництва іранських безпілотників.

«Але Іран точно не зможе відправити сотні одиниць цих систем», - переконаний Франке.

У випадку Shahd-149 Gaza доступні максимум кілька штук. Якщо Вашингтон впевнений у тому, що йдеться про сотні безпілотників для Росії, тоді це, швидше за все, буде велика кількість дронів-камікадзе. Ці системи малі, легкі і дуже дешеві. Іран може запропонувати широкий спектр таких безпілотників.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі