Делегація Південної Африки, президент якої лише 16 травня заявив про «мирний план» щодо України, прибула до Москви й проводить обговорення посилення співпраці та боєготовності, повідомляє «Голос Америки» із посиланням на опозиційну партію «Демократичний альянс».
«Це ще раз демонструє нечутливість уряду АНК (Африканського національного конгресу) до нашої дипломатичної та торговельної дилеми. Цей візит є останнім у серії, коли південноафриканський уряд чітко й безсоромно демонструє свою підтримку Росії», – заявили у «Демократичному альянсі».
Речник опозиційної партії з питань оборони Кобус Мараїс заявив, що про візит під керівництвом командувача південноафриканської армії генерал-лейтенанта Лоуренса Мбати не оголошували. Тож, опозиція вимагає від влади пояснень, чому в Москві перебуває делегація високого рівня з питань оборони, яка обговорює посилення співпраці та боєготовності.
У повідомленнях WhatsApp посол України в ПАР Любов Абравітова написала, що «її тривожить» прагнення Росії зробити вигляд, що Південна Африка на її боці, і ще більше тривожить, що ПАР не відкладає такі речі, як поїздка делегації до Москви, повідомляє «Голос Америки».
Посилаючись на заяву військових ПАР про те, що візит до Москви був спланований завчасно, Абравітова сказала, що раніше укладені домовленості між Росією та ПАР «не можуть виправдати активізацію військових контактів з країною, яка порушує всі можливі норми міжнародного права та Статут ООН».
Нагадаємо, що 16 травня президент ПАР Сиріл Рамафоса заявив про існування «мирного плану врегулювання конфлікту», який підтримують він, а також лідери Сенегалу, Уганди та Єгипту. Це план він збирався представити президенту України Володимиру Зеленському та президенту Росії Владіміру Путіну. На це в Офісі президента України відповіли, що єдиним прийнятним планом є і залишається саме український.
Раніше повідомлялося, що 11 травня посол Сполучених Штатів у ПАР Рубен Бріджіті заявив, що він впевнений, що російський корабель Lady R у грудні 2022 року завантажив зброю в Південній Африці, можливо, «порушивши оголошений нейтралітет Преторії в українському конфлікті».
В адміністрації президента ПАР відреагували на це коментарем про те, що заява американського посла «підриває дух співпраці та партнерства». Також там заявили, що очікують від розвідувальних служб США доказів постачання зброї. Після скандалу між Рамафосою та Путіном відбувся телефонний дзвінок.