У середу президент Байден висловив переконання у тому, що Конгрес наступного року збереже надійну підтримку України з боку США навіть за умови контролю республіканців принаймні над однією палатою. Однак багато хто, як на Капітолійському пагорбі, так і в Києві, не поділяє його впевненість. Боротьба всередині Республіканської партії може мати величезний вплив на боротьбу України за виживання проти Росії. Таку думку в колонці для The Washigton Post висловив політичний аналітик Джош Рогін.
На своїй пресконференції після виборів Байден захищав підтримку Києва з боку своєї адміністрації, стверджуючи, що він не давав Україні «чистого чека», і говорячи, що «є багато речей, які Україна хоче, щоб ми не робили». Він також сказав, що очікує від республіканців в Палаті представників, яких, ймовірно, очолить конгресмен Кевін Маккарті, продовження «законної оборонної допомоги» Україні.
Байден або не знає, або не хоче визнавати, що в Конгресі немає згоди щодо того, що означають слова «законний» або «оборонний» у цьому контексті. Зрозуміло лише те, що шлях Конгресу до ухвалення нової допомоги Україні наступного року буде непростим.
За словами кількох законодавців і старших співробітників Конгресу, Маккарті та інші лідери Палати представників Республіканської партії вже обговорюють, як у наступному Конгресі змінити пакет допомоги Україні, щоб відповісти на значне занепокоєння в їхній групі. Деякі ультраправі депутати закликають до повного припинення допомоги Україні. Водночас, чимало республіканців прагнуть скоротити значну частину економічної допомоги, зберігаючи або навіть збільшуючи військовий компонент — щось на зразок компромісу.
Однак скорочення економічної допомоги, більша частина якої є прямою підтримкою українського уряду, зараз є несвоєчасним і небезпечним, сказали мені українські чиновники. Без подальшої підтримки з боку Сполучених Штатів, Європи та Міжнародного валютного фонду українська економіка може зруйнуватись. Якщо це станеться, військові не зможуть воювати.
«Фінансова підтримка нашого бюджету для нас є частиною безпекової та військової підтримки. Без неї наша фінансова система зазнала б краху. І це означало би негайну перемогу Росії», — сказав мені Тарас Качка, заступник міністра економіки України.
За словами міністерки економіки України Юлії Свіріденко, наступного року країна потребуватиме $38 мільярдів прямої економічної підтримки, адже її економіка цього року скоротилася на 35% в той час, як податки покривають лише близько половини державного бюджету. Україна також стикається з атаками на енергетичну мережу та інфраструктуру, навіть коли намагається розпочати зусилля з так званого «раннього відновлення » — будівництва житла для біженців, що повертаються, та фінансування нових підприємств.
«Ми дуже цінуємо допомогу, яку ви надали, але для нас дуже важливо підтримувати працездатність нашої економічної системи, і це для нас зараз найважливіше», — сказала вона.
Сполучені Штати пообіцяли надати Україні близько 12 мільярдів доларів прямої економічної допомоги на 2022 рік. Джерела в Конгресі заявили, що законопроект про тимчасові витрати в грудні, ймовірно, дозволить зберегти економічну допомогу на рівні $1,5 мільярда на місяць до весни. Саме тоді розбірки у Конгресі щодо грошей сягнуть апогею.
У республіканців є цілком обґрунтоване занепокоєння щодо того, як було надано цю допомогу. Консервативні групи, такі як Heritage Foundation, припускають, що допомога США Україні була недостатньо обговорена, а також критикують контроль за її використанням та підзвітність. Багато хто цілком справедливо зазначає, що Європейський Союз не зміг дотриматись своєї обіцянки: він вже пообіцяв потужну фінансову підтримку Україні у 2023 році, проте більшість його попередніх обіцянок залишаються невиконаними.
Хоча в Республіканській партії є багато лідерів, які насправді виступають за надання економічної допомоги, проте набагато менше з них підтримують надання певної гуманітарної допомоги, якою здебільшого опікуються Державний департамент і USAID.
Декілька представників Республіканської партії сказали мені, що вони, як і Байден, упевнені, що зрештою і військова, і економічна допомога продовжуватиметься. Інші не були настільки в цьому впевнені.
«Напади на програму допомоги з боку прибічників колишнього президента Дональда Трампа продовжують підривати підтримку Республіканської партії», — сказав мені сенатор Кріс Мерфі.
Тож якщо надання допомоги не зупинять, той, хто стане спікером Палати представників, зіткнеться з внутрішнім бунтом Республіканської партії.
«У Путіна є запасний план, якщо він не зможе перемогти Україну військовим шляхом. Він збирається продовжувати війну так довго, щоб зробити Україну банкрутом і змусити її просити принизливого миру. Це означає, що підтримка США з боку України є напівфабрикатною і вона не подолає як військових, так і економічних загроз, які представляє Росія», — наголосив він.
Витрати на фінансову підтримку Києва невеликі порівняно з витратами, які чекають Сполучені Штати та світ у разі, якщо Україна впаде. Адже крах України посилить енергетичну, продовольчу кризу, кризу біженців і глобальне уповільнення економіки. Сподіваймося, що новий Конгрес не піддасться цьому безглуздому підходу, адже він коштуватиме США дуже дорого.