COVID-вакцини та бустери: чи ефективні вони проти штаму «Омікрон»

Поділитися
COVID-вакцини та бустери: чи ефективні вони проти штаму «Омікрон» © The University of Hong Kong
Захист збільшується після введення бустерної дози.

У світі продовжує поширюватися новий штам коронавірусу «Омікрон», який охопив вже більшість країн. Наразі науковці не припиняють досліджувати ефективність COVID-вакцин та бустерних щеплень проти нового варіанту «Омікрон».

Чи захищає вакцина Pfizer/BioNTech від «Омікрону»

Вчені провели дослідження вакцини Pfizer у Південно-Африканській республіці та з’ясували, що її ефективність проти варіанту «Омікрон» у 40 разів нижча, ніж проти початкового штаму коронавірусної хвороби.

Вірусолог з Африканського науково-дослідного інституту охорони здоров'я, професор та керівник дослідження Алекс Сігал зазначив, що люди, які отримали природний імунітет від COVID-19 або вакцинувалися, мають дієвіші антитіла проти варіанту «Омікрон». Це свідчить про ймовірні перваги введення бустерних щеплень.

«Але, попри те, що його здатність вислизати від вакцинних антитіл є значною, вона не повна, і це хороші новини», –  пояснив він.

Вчені додали, що здатність вислизати від вакцини у «Омікрону» в 5-10 разів краща, ніж у штаму «Бета», що також вперше виявили у ПАР. Повідомляється, що дослідження було досить обмеженим, бо його проводили з використанням лабораторного штаму «Омікрон», а тестували лише на крові 12 щеплених людей.

Щодо ефективності вакцини від фармакоманії Pfizer висловився також її гендиректор Альбер Бурла. Він наголосив, що захист від інфікування «Омікроном» підвищує введення бустерної дози.

«Хоча дві дози вакцини можуть захищати від важкого перебігу хвороби, спричиненої штамом «Омікрон», попередні дані свідчать, що захист покращується після третьої дози нашої вакцини», – роз’яснив Бурла.

Яка ефективність вакцини Sinovac (Coronavac) від «Омікрону»

Дві дози китайської протиковідної вакцини Coronavac не дають достатнього захисту від штаму «Омікрон». Про це повідомили вчені з Гонконгу, оприлюднивши своє дослідження на сайті препринтів Medrxiv.

Науковці зазначили, що Coronavac не дає достатньо антитіл, щоб запобігти зараженню «Омікроном». Вони дослідили імунну відповідь на зразках крові 25 людей, що пройшли повний курс імунізації. Вчені доповнили,  що зразок не виробив достатньо антитіл, щоб заблокувати «Омікрону» вхід у клітини людини.

Чи захистить AstraZeneca (Covishield) від штаму «Омікрон»

У Великій Британії фахівці з Національної служби здоров’я провели аналіз та з’ясували, що люди, які отримали другу дозу щеплення AstraZeneca понад 25 тижнів тому, мають набагато нижчий захист від штаму «Омікрон», у порівнянні з захистом від штаму «Дельта».

Оскільки кількість досліджених випадків хворих на «Омікрон» невелика, а вакцинацію препаратом від AstraZeneca зробили багато осіб з груп ризику, які мають супутні захворювання, поки зарано говорити про показники ефективності.

Вакцина Moderna (SpikeVax): наскільки ефективна проти «Омікрону»

Варіант «Омікрон» може ухилятися від двох доз вакцини Moderna, але підвищити захист допоможуть бустерні щеплення. У попередньому дослідженні вчені проаналізували 30 зразків крові щеплених двома дозами COVID-вакцини Moderna.

«Антитіла, які виробляються у людей після двох стандартних щеплень мРНК-вакциною Moderna, у 50 разів менш ефективні проти «Омікрону», ніж проти початкового штаму вірусу», – зазначив вірусолог з Університету Дьюка Девід Монтефіорі.

Ще 17 людей у дослідженні отримали бустерне щеплення Moderna. За словами Монтефіорі, антитіла в їхній крові були дуже ефективні при блокуванні штаму «Омікрон» – практично так само ефективно, як і при блокуванні «Дельта»-варіанту

Комбіновані бустерні щеплення: чи захистять вони від «Омікрону»

Ізраїльські вчені з’ясували, що щеплення четвертою бустерною дозою COVID-вакцини недостатнє для нейтралізації штаму «Омікрон». Вони провели клінічне дослідження у лікарні «Шиба» (Тель ха-Шомер). У тих осіб, які отримали бустерне щеплення, титр антитіл у крові значно підвищився, однак це дає лише частковий успіх у боротьбі з «Омікроном», вважають вчені.

Голова відділення профілактики та контролю інфекційних захворювань професорка Гілі Регев-Йохай, під керівництвом якої проходить дослідження, повідомила, що порівнювали аналізи, взяті в імунізованих вакцинами Pfizer і Moderna та у тих, хто не проходив четвертий етап вакцинації.

«Метою дослідження є вивчення безпеки та ефективності щеплення. Ми також спробували з'ясувати, як поєднання вакцин різних виробників впливає на темпи вироблення антитіл», – пояснила вона.

У людей, які були вакциновані чотирма дозами вакцини Pfizer, серологічні аналізи, взяті через 14 днів, показали, що титр антитіл значно вищий, ніж через сім днів після щеплення.

Професорка зазначила, що в обох випадках показники були нижчі від найвищих значень, що спостерігалися після щеплення третьою дозою. Вона доповнила, що щеплення четвертою дозою дає організму лише частковий захист від штаму «Омікрон», який є відносно стійким до вакцини.

«Ці вакцини ефективні у боротьбі з попередніми варіантами коронавірусу. Деякі добровольці заразилися після щеплення четвертою дозою. Рішення провести бустерну вакцинацію старших вікових груп було вірним, але навряд чи правильно відкривати всьому населенню доступ до четвертої дози», – резюмувала Регев-Йохай.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі