CNN: Китай не може дозволити собі війну на Близькому Сході на додачу до України

Поділитися
CNN: Китай не може дозволити собі війну на Близькому Сході на додачу до України © depositphotos/jackmalipan
Експерти зауважили, що економічне зростання - це пріоритет для Пекіну зараз, а воно неможливе без стабільності.

Пекін знову намагається отримати все і одразу. Він провів більше року, ходячи навшпиньки навколо війни Росії проти України. Азійська наддержава відмовилася засудити вторгнення і натомість надала Москві необхідну їй дипломатичну і економічну підтримку.

Зараз, коли війна Ізраїлю проти палестинського угруповання ХАМАС загрожує перерости у ширший конфлікт, який може зруйнувати стабільність на Близькому Сході, Китай закликав до припинення вогню, водночас критикуючи дії Ізраїлю. Він також не засудив ХАМАС за найжахливіше масове вбивство євреїв за один день з часів Голокосту, водночас висловлюючи свою підтримку рішенню про дві держави для Палестини і Ізраїлю.

«Така позиція відповідає багаторічній підтримці Китаєм палестинської державності, але також підкреслює гострі розбіжності між Китаєм і США, які рішуче підтримують право Ізраїлю на відплату ХАМАСу. Вона також підкреслює глибокі економічні інтереси Китаю як в Росії, так і на Близькому Сході, які він прагне захистити за будь-яку ціну», - пише CNN.

Друга за величиною економіка світу залежить від Росії і Близького Сходу у задоволенні значної частини своїх енергетичних потреб. Вони також грають важливу роль в китайській ініціативі «Один пояс, один шлях» - амбітному, але суперечливому проєкті, спрямованому на посилення зв'язку і торгівлі в усьому світі за допомогою китайських грошей і ноу-хау в розвитку інфраструктури. Аналітики вважають, що обидва ці фактори і надалі відіграватимуть величезну роль у тому, як Пекін реагуватиме на геополітичні розломи.

«Китай також прагне будь-якими способами підкреслити солідарність з великими нафтовидобувними країнами і обмежити будь-які наслідки, які можуть ще більше дестабілізувати ситуацію, порушити постачання нафти і підвищити ціни на енергоносії», - сказав Есвар Прасад, професор Корнельського університету і колишній керівник китайського відділу МВФ.

Привіт, старий друже

Китай залишається найбільшим у світі імпортером нафти і купує 71% необхідної йому нафти за кордоном. Він збільшив закупівлі нафти в Росії після її вторгнення в Україну, оскільки нафтопереробні заводи змогли добре заробити через відчутні знижки, які Москва надала під тиском західних санкцій. Росія зараз стала найбільшим постачальником сирої нафти до Китаю, випереджаючи Саудівську Аравію.

Цього тижня Сі Цзіньпін вітав у Пекіні дипломатично ізольованого лідера Росії Владіміра Путіна. Путін, якого Сі під час зустрічей називав «старим другом», був почесним гостем на саміті, присвяченому 10-й річниці ініціативи «Один пояс, один шлях», в якій Росія бере активну участь.

Згідно з дослідженням Шанхайського університету Фудань, в період з 2013 до 2021 року Росія стала другим найбільшим отримувачем китайських інвестицій в енергетику після Пакистану. І Китай, і Росія, які посилили свою спільну риторику про необхідність зміни світового порядку, який, на їхню думку, очолюють США, закликали до припинення вогню і розкритикували дії Ізраїлю, а міністр закордонних справ Китаю Ван І на минулих вихідних заявив, що ізраїльські військові нібито «вийшли за рамки самооборони».

«Обидві країни підтримують тісні зв'язки з Іраном і вважають втручання США в регіональні справи однією з причин нестабільності на Близькому Сході», - сказав Жан-Лу Самаан, старший науковий співробітник Інституту Близького Сходу Національного університету Сінгапуру.

ХАМАС та Іран - давні союзники, але Тегеран, який підтримав операцію ісламістського угруповання 7 жовтня, в результаті якої загинуло близько 1400 осіб в Ізраїлі, заперечує свою причетність до неї.

Нафта, нафта, нафта

Регіон відіграє ключову економічну роль у зростанні Китаю. Близький Схід забезпечує більше половини китайського імпорту нафти.

«З кожних трьох барелів сирої нафти, які споживає Китай, більше одного надходить з Близького Сходу», - заявив у березні національний виробник нафти і газу Китаю.

Саудівська Аравія довгий час була найбільшим постачальником сирої нафти до Китаю, на яку припадало 17% імпорту нафти в 2022 році, перш ніж її обігнала Росія в перші два місяці цього року, згідно з даними китайської митниці.

Торгівля газом також потужна. Катар став другим за величиною постачальником скрапленого природного газу до Китаю, на який припадає чверть імпорту країни. Минулого року імпорт СПГ з цієї близькосхідної країни зріс на 75% порівняно з попереднім роком, за даними китайської митної статистики.

Китай також налагодив тісніші економічні зв'язки з Іраном, який з 2018 року перебуває під санкціями США через свої ядерні амбіції та військову агресію. Згідно з останніми даними компанії Vortexa, що займається відстеженням танкерів, китайські закупівлі санкційної іранської нафти досягли 1,2 мільйона барелів на день у першій половині вересня, що трохи не дотягує до серпневого рекорду.

Енергетична безпека стала ключовим пріоритетом для Китаю, який стикається зі значними економічними проблемами. Сі Цзіньпін підкреслив важливість енергопостачання та безпеки як вирішальних для національного розвитку.

За останній рік Пекін збільшив свої енергетичні інвестиції на Близькому Сході. У квітні China Petroleum & Chemical Co (Sinopec), найбільший у світі нафтопереробний і газовий конгломерат, придбав частку в катарському газовому родовищі, що стало першою китайською інвестицією у видобуток газу в країні Перської затоки.

У листопаді минулого року QatarEnergy підписала 27-річну угоду з Sinopec про постачання 4 мільйонів тонн СПГ щороку. Близький Схід також залишається наріжним каменем ініціативи «Один пояс, один шлях». Китайські інвестиції в арабські та близькосхідні країни зросли на 360% у 2021 році порівняно з 2020 роком, згідно з дослідженням Університету Фудань, опублікованим минулого року. Залучення Китаю до будівельних проєктів у регіоні зросло на 116% за той самий період.

Необхідна стабільність

Якщо війна між Ізраїлем та ХАМАСом охопить інші країни, це може сильно зашкодити Китаю, - кажуть аналітики.

«Китай і США поділяють підтримку регіональної стабільності як стратегічну мету. Регіональна пожежа означає тривалу нестабільність, а тривала нестабільність означає відсутність бізнесу для Китаю на Близькому Сході. Звичайно, Китай не хоче, щоб його економічні інтереси постраждали», - сказав Ахмед Абудух, науковий співробітник Близькосхідної програми в Chatham House.

У суботу міністр закордонних справ Китаю Ван І і держсекретар США Ентоні Блінкен розмовляли по телефону, що підтвердили обидві сторони. Блінкен обговорив важливість збереження стабільності в регіоні і утримання інших сторін від втручання в конфлікт. Китай закликав до скликання міжнародної мирної конференції «якомога швидше».

«Економічні інтереси Китаю в регіоні в першу чергу зосереджені на поставках енергоносіїв з Перської затоки і, в меншій мірі, на ділових угодах, укладених в декількох країнах у сфері цифрового зв'язку та інфраструктури», - сказав Самаан.

«Ці інтереси постраждають, якщо конфлікт з Іраном загостриться і поставить під загрозу стабільність морських вод у Перській затоці. В певному сенсі Китай насправді виграє від втручання США», - додав він.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі