Чому походження COVID-19 все ще залишається загадкою — The Washington Post

Поділитися
На даний момент точно не встановлено походження вірусу, а також немає однозначної відповіді на запитання, як і чому COVID-19 став «глобальним убивцею».

Попри те, що світ зіштовхнувся вже з другою хвилею пандемії коронавірусу, людство все ще не отримало вичерпної інформації про COVID-19. На даний момент точно не встановлено походження вірусу, а також немає однозначної відповіді на запитання, як і чому COVID-19 став «глобальним убивцею». Відповіді потрібно шукати як у Китаї, так і за його межами. Світу потрібне достовірне, неупереджене розслідування, щоб краще підготуватися до майбутніх пандемій, пише The Washington Post.

Швидше за все, вірус перейшов від тварин до людей, внаслідок того, що люди стали «більш тісно контактувати» з дикою природою. Однак, точних фактів все ще недостатньо.

Найближчі «родичі» COVID-19 походили від кажанів у китайській провінції Юньнань у 2012-2013 та в 2019 роках. Однак, новий COVID-19 відрізняється від інших відомих людству коронавірусів.

Більше того, про перший спалах COVID-19 повідомили за більш ніж тисячу миль від Юньнань в Ухані, провінція Хубей. Чи пов’язано це з часом і відстанню? Чи був ще один «посередник» серед тварин, який передав COVID-19 людям?

Мікробіолог Стенфордського університету Девід Релман вважає, що «в історії походження COVID-19 бракує багатьох важливих деталей», включаючи детальну еволюційну історію вірусу, вичерпний аналіз інших коронавірусів і "як не дивно, інформації про місце, час і механізм виникнення першого випадку захворювання".

Спочатку підозрювали, що місцем зараження є оптовий ринок морепродуктів в Ухані. Ринок був великим, у 653 кіосках продавали морепродукти, а також фрукти та овочі, м’ясо і живих тварин.

Ринок був закритий одразу після початку спалаху захворювання, і, внаслідок швидкої дезінфекції, не було відібрано достатньо зразків, які могли б показати джерело походження вірусу. Однак деякі зразки з ринку містили вірус, що відповідав вірусу у пацієнтів, які інфікувалися COVID-19. Дослідження 41 підтвердженого випадку захворювання людей із Уханя показало, що майже 70% з них мали зв'язок з ринком, але 30% не мали, включаючи три з перших чотирьох випадків. Даних недостатньо, щоб визначити, чи був саме ринок джерелом походження інфекції.

Швидше за все, відповідь буде отримана за допомогою використання методу генетичного секвенування для того, щоб скласти графік, як вірус переходив від одного виду тварин до іншого, а також до людей.

Яка саме тварина стала посередником передачі COVID-19 до людини достеменно невідомо.

Коронавірус, виявлений у ящірок, генетично близький до COVID-19. Деякі вчені пропонують протягом останніх місяців розширити «територію пошуку» тварини, яка передала коронавірус, до Південно-Східної Азії.  

У грудні минулого року, коли спалах COVID-19 почався в Ухані, Китай «придушив» занепокоєння серед лікарів, яких насторожила загадкова хвороба, що швидко поширювалася. Потім, протягом кількох тижнів січня, локальна влада та центральний китайський уряд приховували публічну інформацію, коли вірус вже активно поширювався.

Така таємність була яскравою демонстрацією дії авторитарної партійної держави. Секретність залишила питання щодо того, чи буде Китай колись насправді відкритим щодо походження вірусу. Президент США Дональд Трамп звинувачував Китай у поширенні COVID-19 під час своєї перевиборчої кампанії, намагаючись відволікти виборців від власних невдач.

Однак, існує багато тривожних питань, які необхідно вивчити, зокрема, чи дійсно новий COVID-19  поширився внаслідок аварії в Інституті вірусології в провінції Ухань, який раніше проводив дослідження коронавірусів у кажанів. Інститут збирав зразки з шахти Моджанг в провінції Юньнань в Китаї в 2012 і 2013 роках. Раніше в 2012 році шість шахтарів у Моджангі були інфіковані вірусом, який спричинив захворювання, подібне до важкого гострого респіраторного синдрому, троє шахтарів померли.

Захворювання було подібним, якщо не ідентичним COVID-19, і, можливо, було раніше нерозпізнаним «предком» нового коронавірусу.

Комісія вчених, сформована британським медичним журналом Lancet у липні, поставила за мету визначити походження COVID-19 та запобігти майбутній пандемії. Журнал заявив, що "докази на сьогоднішній день підтверджують думку", що COVID-19 "є вірусом природного, а не штучного походження". Але при цьому, комісія зазначає, що вірогідність «лабораторної причетності» до спалаху COVID-19 повинна бути вивчена з ретельністю та з відкритою науковою співпрацею.

Тим часом Всесвітня організація охорони здоров’я розпочала глобальне дослідження походження вірусу. Ранні візити ВООЗ до Китаю не включали дослідження походження вірусів, а натомість зосереджувались на нагальних питаннях передачі вірусів та реакції на пандемію. Зараз десять китайських вчених та десять вчених з інших куточків земної кулі почали вивчати, звідки насправді походить вірус.

Щоб досягти успіху, вони повинні повною мірою співпрацювати з Пекіном. Знайти відповіді та запобігти наступній пандемії в інтересах кожного, включаючи Китай.

ВООЗ є організацією, яка може звернутися до Китаю та змусити країну бути більш відкритою, але організації не вистачає регуляторних повноважень, щоб давати накази. Міжнародні вчені, які беруть участь у дослідженні, повинні наполегливо вимагати ретельного та проникливого розслідування. Запобігання наступній пандемії залежить від розуміння походження теперішньої пандемії коронавірусу, резюмує видання.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі