Чому масштабні санкції не змогли зупинити військову машину Росії — The Wall Street Journal

Поділитися
Ухилення від санкцій стало пріоритетом для Росії.

Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну у 2022 році західні санкції не змогли виконати своє найважливіше завдання — зупинити військову машину Кремля. Західні чиновники та експерти стверджують, що фінансові, економічні, військові та енергетичні санкції, запроваджені проти Росії з лютого 2022 року, завдали шкоди російській економіці й потенціалу виробництва озброєнь і створять серйозні проблеми для Кремля в найближчі роки. Однак вони визнають, що обмеження діють повільніше, ніж вони розраховували, повідомляє видання The Wall Steet Journal.

Цього тижня західні країни ухвалюють нові санкції проти Росії. За словами офіційних осіб, Європейський союз уперше запровадить санкції проти компаній з материкового Китаю, коли в суботу 24 лютого буде оголошено про ці заходи.

Для Росії ухилення від санкцій стало пріоритетом. За словами західних чиновників, Кремль доручив російським спецслужбам знаходити канали для ухилення від санкцій. Москва збільшила обсяг торгівлі з Китаєм, Індією та іншими країнами, що не приєдналися до санкцій, що допомагає їй продавати енергоносії та забезпечувати постачання критично важливого імпорту для ведення війни.

Росія також використовувала підставні компанії та сусідні країни для купівлі компонентів для зброї. Вона придбала велику кількість старих суден, що перебувають у непрозорій власності, щоб обійти нав'язане Заходом обмеження цін на нафту.

Ухиляння Москви від санкцій створило складну гру. Західні чиновники розробляють заходи, щоб протидіяти Росії, але Кремль зрештою пристосовується до них. Це змагання, яке Кремль не може дозволити собі програти.

Західні чиновники вважають, що Росія не може самостійно виробляти достатньо боєприпасів, щоб досягти своєї мети — підпорядкувати собі Україну. Однак в умовах, коли Україна перебуває в обороні, а підтримка України з боку США зіштовхується з політичною опозицією, санкції не завадили Росії значно збільшити військові видатки цього року.

Іран і Північна Корея поставили Росії безпілотники й ракети, а Китай і Туреччина допомогли забезпечити Москву регулярними поставками західних товарів подвійного призначення, від яких залежить ведення військових дій її армією. Представники США, Великої Британії та ЄС відвідали столиці різних країн світу, щоб переконати нейтральні країни не послаблювати санкції щодо найважливіших військових товарів і товарів подвійного призначення. Ці зусилля увінчалися певним успіхом у таких країнах, як Центральна Азія, але не настільки успішні в країнах з гігантською економікою, включно з Індією, Бразилією та Китаєм, які уникають санкцій проти Росії.

"Середньостроковий прогноз для російської економіки не дуже хороший. Але ці терміни не обов'язково збігаються з тим, що необхідно на полі бою", — сказав Девід О'Салліван, представник ЄС у питаннях санкцій проти Росії.

Результати санкцій виявилися неоднозначними. Американські та європейські чиновники стверджують, що їхні санкції позбавили Росію близько 400 мільярдів євро доходів, які вона могла б отримати в іншому випадку з лютого 2022 року.

Старший науковий співробітник британського аналітичного центру з питань безпеки Royal United Services Institute Джастін Бронк, вказує, що санкції змушують Росію покладатися на танки, які поступаються машинам, виробленим до вторгнення. Обмеження також заважають військовим вести нічні бої, що залежить від західних технологій.

Росія змогла отримати доступ до західних мікрочіпів для ракет тільки за вищими цінами, ніж до війни, або ж вона залежала від китайських мікрочіпів нижчої якості. Під великим питанням перебувають запаси запчастин для бомбардувальників та інших літаків Росії.

Дослідження Київської школи економіки, опубліковане минулого місяця, показало, що приблизно 95% із 2800 іноземних компонентів, виявлених у російській зброї на полі бою з початку конфлікту, були західними. Понад 70% — від американських фірм. Західні чиновники кажуть, що Китай стає дедалі сміливішим у міру розвитку протистояння, і китайські компанії постачають Росії хімікати для виробництва вибухівки та інші компоненти, які допомагають їй робити більше зброї. За словами чиновників, китайські компанії також обговорювали можливість відправки в Росію безпілотників.

Кремль, тим часом, створює повноцінну військову економіку. Цього року Росія збільшила свій військовий бюджет майже на 70%, до рекордних для пострадянського простору 100 мільярдів доларів.  Багато західних чиновників та економістів очікують, що російська економіка зіткнеться з більш серйозними проблемами вже наступного року, що дає Україні надію.

"У короткостроковій перспективі для Росії зростання цін на нафту допомогло нівелювати ефект від санкцій. Але найближчими роками у Путіна закінчуються резерви і йому загрожує катастрофічний відтік капіталу і мізків", — вважає професор Лондонської школи бізнесу Річард Портес.

 

 

 

 

 

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі