Готуючись вступити на посаду в січні 2021 року, новообраний президент США Джо Байден призначив давнього союзника та радника Ентоні Блінкена своїм кандидатом на посаду державного секретаря. Таке рішення Байдена зустріли з «обережним оптимізмом» у Києві, де Блінкена розглядають як прихильника боротьби України проти російської агресії та як людину, що глибоко розуміє пострадянські геополітичні реалії, пише Atlantic Council.
Більша частина цього «українського ентузіазму» пояснюється попередньою політикою Блінкена в часи адміністрації американського президента Барака Обами, де Блінкен працював радником з питань національної безпеки як президента Обами, так і віце-президента Байдена, перш ніж стати заступником державного секретаря. Тоді Блінкен зіграв впливову роль у запровадженні санкцій проти Росії через вторгнення в Крим у 2014 році в Східну Україну, згодом Блінкен активно закликав США допомогти Україні з озброєнням.
Враховуючи те, що Блінкен вже мав досвід роботи з Байденом, можна припустити, що бачення зовнішньої політики США нового держсекретаря співпадає з візією президента.
Під час перебування на посаді віце-президента Байден займався питаннями України та здійснював численні візити до Києва. Він підтримав зусилля України щодо захисту від Кремля, а також був захисником антикорупційних реформ, здійснених українською владою після Революції в 2014 році. На тлі цього з’являються очікування, що саме ці дві сфери і будуть основним фокусом політики Байдена щодо України.
Експерти з питань України та США діляться своїми думками стосовно того, на що може розраховувати Україна у відносинах з Америкою після того, коли новим американським держсекретарем стане Блінкен.
Директор Євразійського центру Атлантичної ради Джон Гербст вважає, що Тоні Блінкен - це шанований професіонал у сфері зовнішньої політики, який має значний досвід, включаючи роботу заступником державного секретаря в адміністрації Обами. Він близький до нового президента Байдена, який визначить основні напрями зовнішньої політики. Блінкен реалізує та вдосконалить бачення Байдена. Адміністрація Байдена надаватиме велику підтримку Україні, оскільки вона протистоїть агресії Кремля. Ця підтримка включатиме військові поставки. Адміністрація демократа також заохочуватиме реформи в Україні за допомогою економічної підтримки, яка має бути пов'язана з серйозними кроками в галузі реформ. Блінкен також буде наслідувати політику Байдена, яка жорстко ставиться до провокацій Кремля не лише в Україні, але й деінде. Важливою частиною цього буде зміцнення НАТО та налагодження тісніших відносин з ЄС та ключовими демократичними європейськими державами. Ця співпраця означатиме більш ефективні кроки для обмеження та стримування агресії Кремля.
Поважний член Атлантичної ради Даніель Фрід зазначає, що адміністрація Байдена розглядатиме відносини з Україною з точки зору інтересів США, а не з точки зору власних суперечливих політичних інтересів, як це робив Трамп. Це означає підтримку для успішної, суверенної, демократичної України, яка наближається до Заходу. Як і Байден, Тоні Блінкен знає Україну. Обидва ставилися до Революції Гідності з повагою. Обидва підтримали санкції, які адміністрація Обами запровадила після вторгнення Росії в Україну в 2014 році. Справді, без підтримки Блінкена санкцій могло б не бути. Байден і Блінкен також знають російського президента Володимира Путіна і не будуть сприймати його з прихильністю, яку виявляв Трамп. Можливо, вони будуть домагатися дипломатичного рішення, яке дозволить «вивести» росіян спочатку з Донбасу, а потім і з Криму. Блінкен та Байден також розуміють, що Україна не матиме успіху без внутрішньої трансформації. Корупція та олігархічний контроль (за допомогою якого Путін прагне домінувати над Україною) можуть завдати шкоди майбутньому держави так само, як і прямий російський тиск. Байден і Блінкен підштовхнуть українських лідерів активізуватися та досягти позитивних змін, які забезпечать необхідну основу для європейського майбутнього країни.
Заступник директора Євразійського центру Атлантичної ради Мелінда Харінг вважає, що Тоні Блінкен - професіонал, який розуміє, що Володимир Путін становить загрозу світовому порядку. Блінкен прагне забезпечити, щоб Україна нарешті стала членом євроатлантичного співтовариства та врешті-решт вступила до НАТО. Але не варто чекати від Блінкена занадто м’якої політики стосовно України. Байден та Блінкен будуть вимагати від українського президента Володимира Зеленського рішучих дій у боротьбі з корупцією, перш ніж надати значну іноземну допомогу. З призначенням Блінкена у зовнішню політику США повернуться досвід, професіоналізм і мудрість.