Про це на сторінках Los Angeles Times пише професор політичної економіки Королівського коледжу Лондона Штайн Рінген, додаючи, що за Путіна у Кремлі встановився дуже самовпевнений режим. Сум'ятта часів його першого президентського терміну, коли на Заході сподівалися, що він очистить Росію від корупції і скерує її в напрямку верховенства закону, остаточно розвіялося. Натомість в Москві сталася клептократична консолідація. Деякі нелояльні олігархи втратили своє майно, а деякі навіть були ув'язнені. Багато хто втік за кордон. Але корупція після цього не зникла, вона лише почала працювати на вужчий олігархічний клан під контролем Путіна.
Будь-яка надія на демократизацію була розчавлена. Росія тепер автократична система, яка майже не вдає з себе демократію. На останніх президентських виборах було сім кандидатів окрім Путіна, але жоден з них не був незалежним. Всіх їх схвалив Путін. Його режим не підзвітний будь-якому зовнішньому контролю, ефективному законодавству, судовій системі чи ефективній пресі. Спокусливою видається думка, що світ має справу з примітивним режимом, якому бракує уяви за межами застосування грубої сили. Але це було б недооцінкою Путіна і його оточення. На думку автора, насправді вони просувають складний порядок денний ідей.
Коли СРСР розпався, Захід вважав це падінням комуністичної диктатури. Але росіяни вбачали у цьому дещо інше: втрату імперії. СРСР був монументально успішним у завершенні процесу російської експансії від Центральної Азії до Центральної Європи, який тривав століттями. І за ніч його не стало. Тому Путін почав роботу з відбудови імперії. Його набір ідей скерований на досягнення цієї мети і внесення його імені в історію як царя, який почав велику справу.
Путінська ідеологія починається з бачення під назвою "Євразія". Згідно з ним, Росія - це духовна імперія історично-релігійного походження, імперія чесноти. Географічна імперія може розвалитися, але духовна легітимність виживає не залежно від того, де пролягають національні кордони. Тому Україна з російської точки зору не може бути незалежною і європейською, тому що вона просто не така. Вона нібито євразійська і обов'язково є частиною духовної Росії.
Другий компонент ідеології - у Росії є вороги, серед яких Євросоюз, США, ліберальність і демократія. З точки зору Москви, це твердження доводить західна політика після падіння СРСР. Колишній радянський лідер Михайло Горбачов погодився на об'єднання Німеччини нібито у обмін на обіцянку від Америки і Берліна, що НАТО не буде розширюватися на схід. І ця обіцянка "була порушена", коли колишні країни Варшавського договору вступили в НАТО. Європейське зближення з Україною було продовженням цієї "зради". Американці і європейці, на думку Москви, ніколи не будуть поважати чи ставитися до Росії як до рівної. З цієї ідеї випливає, що Росія як євразійська імперія духовності повинна боротися і має право обирати способи боротби. Оскільки у Росії нібито всі навколо вороги, то їй нічого й нелишається, як боротися.
Однак, Путін все ж постав перед дилемою: у нього великі амбіції, але надто мало влади. Російська держава відстала через свою примітивну економіку і погані стандартами освіти і охорони здоров'я. Тому боротьбу доводиться вести брудними методами. Як зауважив історик Тімоті Снайдер, суть російської зовнішньої політики у стратегічному релативізмі.
"Росія не може бути сильнішою, тому вона намагається зробити інших слабшими", - пояснив Снайдер.
Раніше видання Wall Street Journal писало, що склад уряду Путіна доводить, що змін у поведінці Росії не буде. Всі ключові люди з його оточення лишилися на своїх посадах. А отже політика Кремля і далі буде агресивною до сусідів і Заходу.
А видання Financial Times писало, що навряд чи Путін утримається від нових конфліктів із Заходом. Увага тепер буде прикута до змін, які Путін може зробити в його президентській адміністрації і кабінеті, особливо в сфері економічної політики. Неназваний чиновник з Кремля сказав Financial Times, що економічний радник Путіна Олексій Кудрін може отримати високу посаду.