Попередження про ядерну ескалацію в Україні лунають дедалі частіше і нагальніше через різкі зміни в політиці деяких з головних західних прихильників Києва. Деякі європейські країни, включаючи Велику Британію, Францію, США і Німеччину, змінили курс, давши Україні зелене світло на використання їхньої зброї проти об'єктів на території Росії.
Ці зміни в західній політиці — а також плани президента Франції Еммануеля Макрона відправити французькі війська для навчання українських сил на місці — посилили занепокоєння, що Росія може вдатися до ядерної ескалації у відповідь. Владімір Путін натякав на таку можливість з першого дня вторгнення в Україну, зазначає Раджан Менон, директор програми "Велика стратегія" в організації "Оборонні пріоритети", який пише для газети The Guardian.
Проблема, з якою стикаються лідери та експерти, полягає в тому, що ризики ескалації надзвичайно важко визначити. Простіше кажучи, не існує ні надійної процедури для проведення оцінок, ні вагомих доказів, на яких вони ґрунтуються.
"Тому аналітики й коментатори, які намагаються визначити ризик російської ескалації, ставлять себе на місце Путіна і намагаються бачити світ і війну в Україні більш вузько, як, на їхню думку, бачить її він. Проте вони не можуть бути впевнені, що їхні спроби відтворити погляди Путіна — на основі стану поля бою і змін, що відбуваються на ньому, в тому числі змін у політиці західних прихильників України — відповідають його сприйняттю", — пише Менон.
Навіть якщо цю проблему можна якось подолати, є й інша. Погляди Путіна не є сталими — як і погляди будь-якого лідера — і можуть швидко змінюватися залежно від його переоцінки перебігу війни й того, що йому потрібно зробити для досягнення перемоги. Деякі експерти пояснюють збільшення російських погроз ядерної ескалації спробами залякування, інші вважають це тривожним сигналом.
Раніше газета The Times розповіла про те, як Путін може відповісти, якщо західна зброя вразить цілі в Росії. Кремль може використати ядерну зброю, здійснити диверсії проти західних цілей, військові операції в Балтійському регіоні або вдатись до мобілізації додаткових військ.