Чи варто хвилюватись через бажання техгігантів змінити світ? - The Economist

Поділитися
Чи варто хвилюватись через бажання техгігантів змінити світ? - The Economist Мільярдери на кшталт Маска прагнуть змінити майбутнє людства, але без допомоги самого людства їм це не вдасться.
Питання в тому, чи здатні вони зробити це без допомоги виборців, перед якими вони не звітують.

Ніщо так не заявляє про амбіції змінити світ, як космічна ракета. Видовищний запуск минулого тижня закріпив за Falcon Heavy статус найбільш потужної ракети-носія у світі. Він також став аргументом на користь нетрадиційних поглядів Ілона Маска. Щоб забезпечити довгострокове виживання людського виду він хоче колонізувати Марс, а також позбавити Землю від потреби використовувати викопні енергоносії.

Маск не єдиний мільярдер з амбіціями покращити майбутнє людства, пише The Economist.

Засновник Facebook Марк Цукерберг хоче "вилікувати, взяти під контроль чи створити ефективну профілактику" всіх хвороб у світі ще до кінця століття. Засновник Microsoft Білл Гейтс прагне викорінити поліомієліт і малярію в рамках своєї більш широкої мети покращити здоров'я і скоротити бідність людства. Обидва мільярдери серед філантропів, які намагаються змінити освітню систему.

Коли Falcon Heavy здіймалася в небо над Космічним центром Кеннеді у Флориді, одним з ключових питань було про те, що мрії Маска означають для бізнеса. І що робити з бажанням Маска і інших мільярдерів врятувати людство?

Століття тому Джон Рокфеллер, Ендрю Карнегі і Генрі Форд безжально накопичували багатства, а потім відкривали фонди для просвіти мас і забезпечення миру у світі навіть після своєї смерті. Гейтс і інші техгіганти, пам'ятаючи про те, наскільки традиційні фонди можуть бути умовними і обережними, віддають перевагу моделі "філантропії на заході життя", намагаючись витратити свої багатства до смерті. Видання нагадує, що 87-річний Воррен Баффетт пожертвував у фонд Гейтса більшу частину свого статку. Такі багатії також пишаються своєю здатністю оцінювати вплив і наслідки, вдаючись до таких же ретельних перевірок у благодійній діяльності, як і в своєму бізнесі.

Втім, нове покоління мільярдерів, таких як Цукерберг, які створили своє багатство в 20-30-річному віці, перейшли на нову модель філантропії. Замість того, щоб накопичувати гроші, а потім під старість їх роздавати, вони роблять це паралельно, витрачаючи гроші на різні суспільно корисні проекти і водночас заробляючи нові мільярди.

Але Маск пішов ще далі. Замість того, щоб використати своє багатство для підтримки доброчинності в інших не пов'язаних з його бізнесом сферах, він керує двома гігантськими компаніями: Tesla і SpaceX, - які по-суті просувають його амбітні цілі вперед. Обидві компанії продають те, що люди хочуть купити: електромобілі і дешеві супутники. І це наближеє втілення мрій Маска.

Така складна діяльність казково багатих людей викликає у одних захоплення, а інших змушує хвилюватися. Один з пунктів невдоволення стосується відповідальності. Мільярдери-філантропи не зобов'язані відповідати перед виборцями. Їхня здатність витрачати великі суми дає їм можливість робити велике добро. Але що як вони почнуть діяти як "злі генії" з фантастичних фільмів? Багатство також дає мільярдерам особливий доступ до політиків і виборних чиновників. Витрачання великих коштів на доброчинність часто виливається у побічний ефект скорочення податків. Це означає, що доброчинність мільярдерів "влітає бідним виборцям в копієчку", оскільки їм доводиться платити за діри в державних бюджетах.

Зважаючи на те, що сьогоднішні супермільярдери - це технічні вундеркінди, існує небезпека поширення так званого "техносолюціонізму". Це наївна ідея про те, що проблеми в охороні здоров'я, освіті і інших соціальних сферах можна вирішити за допомогою модних технологій. Докорінні зміни зазвичай вимагають співпраці з урядами, а також соціальної мобілізації. Техгігантам важко визнати це, оскільки вони звикли розглядати політиків як безприципних регуляторів.

Втім, на думку видання, позитивна діяльність технічних мільярдерів переважає всі застереження. Адже це нове покоління людей, які прагнуть змін, покладається на підхід, заснований на доказах. Виборні політики часто йдуть на невиправданий ризик, стають заручниками корисливих інтересів чи не бажають витрачати державні гроші на експерименти. Мільярдери ж використовують свої гроші для поширення змін в суспільстві. Крім того, сучасні філантропи більш помітні, ніж їхні попередники.

Таким чином, у мільярдерів з технологічної сфери є найбільш корисна функція. Вони не так запроваджують зміни самостійно, як досліджують і перевіряють нові моделі і методи, які інші потім можуть перейняти. Використовуючи легкий доступ до політиків, вони заохочують прийняття ідей, які виявилися ефективними. Навіть коаліція супербагатіїв у всьому світі не змогла б самостійно вирішити великі проблеми, такі як приборкання хвороб, колонізація Марса і зупинка кліматичних змін без співпраці з урядами, індустріями і виборцями.

У вівторок, 6 лютого, важка ракета Falcon Heavy стартувала з космодрому центру імені Кеннеді в штаті Флорида. На борту судна знаходиться особистий автомобіль Маска - Tesla Roadster червоного кольору. У його салоні грає композиція Space Oddity Девіда Боуї.

Згодом, засновник компаній Ілон Маск опублікував відеозапис, на якому зафіксовано його особистий автомобіль Tesla Roadster на земній орбіті.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі