Багато експертів наголошували, що краще озброєння змінить тактичний баланс між Києвом і Москвою. Президент Барак Обама відкидав цю ідею, боячись, що це призведе до ескалації. Але тепер і Рада національної безпеки США затвердила план на 47 мільйонів доларів, в рамках якого протиракетні системи Javelin, контр-батарейні радари і інша протиракетна зброя потрапить в руки України. І цей план тепер на розгляді президента Дональда Трампа.
Про це в статті для Atlantic Council пише старший науковий співробітник American Foreign Policy Council Стівен Бланк. Він наголошує, що схвалення Трампа - це останній крок у процесі, який включає також затвердження з боку Держдепартаменту, Пентагона і Конгреса.
Бланк звертає увагу на те, що на рішення про відправку зброї Україні будуть також впливати висновки спеціального представника США Курта Волкера, які він зробить після нещодавньої зустрічі з Росією. Він раніше говрив про те, що Вашингтон дійсно розглядає можливість озброєння Києва.
Також повідомлялося про те, що Трамп бажає, щоб Україна заплатила хоча б за частину обладнання. Але Конгрес вже ухвалив рішення, яким дозволив президенту США озброїти Україну, якщо він захоче. Це означає, що вся інституційна сила американського уряду за виключенням президента підтримує передачу оборонних засобів Києву.
Урядові експерти врахували всі аргументи проти такого кроку включно з високим рівнем корупції у Міністерстві оборони України, а також фактом, що Росія може нейтралізувати і виграти, піднявши ставки. Майже кожен американський уряд відкидав міф про домінування через ескалацію. Але Москва може виявитися схильною до того, щоб відповісти загостренням на передачу зброї Україні. Однак, ціна такого кроку буде дуже високою для Росії.
Володимир Путін знає, що ескалація означає набагато більше російських втрат, які буде важко приховати від російського суспільства. Крім того, посилення боїв миттю виллється в запровадження нових санкцій. Російська ескалація в Україні також пришвидшить переозброєння НАТО і змусить альянс посилити свої позиції в Балті і Чорноморському регіоні. Крім того, альянс може пришвидшити передачу зброї Україні.
Інший фактор, який робить озброєння українських військових більш вірогідним, на думку Бланка, це той факт, що адміністрація Трампа вирішила продати протитанкові ракети Javelin Грузії, яка теж перебуває під загрозою з боку Росії. Це не лише кидає виклик Росії на Кавказі, а й усуває іншу перепону для передачі озброєння Україні. Тому що Тбілісі зараз не веде активних бойових дій, чого не скажеш про Київ.
Передача озброєння Україні також змінить динаміку на полі битви. Росії буде важко влаштовувати артилерійські загорожі і танкові вилазки без великих втрат. Вона не зможе влаштовувати нічні атаки на українські сили. А отже можливості Москви влаштувати ескалацію теж сильно скоротяться. Бланк зауважує, що американська зброя також стала б визнанням покращення якості і моралі української армії з 2014 року. Вона б також ще більше посилила технічний рівень і мораль в цілому.
Як писав у своїй статті для DT.UA Юрій Бутусов, країни Заходу не виробили чіткої доктрини надання військової допомоги Україні, внаслідок чого постачання Києву озброєнь стало предметом ситуативних рішень.
За його словами, західна дипломатія наполягає на необхідності припинити конфлікт в Донбасі та знизити ескалацію бойових дій, проте політики країн Заходу не пояснили своїм військовим, як саме можна домогтися виконання цих цілей.
Детальніше про проблемні аспекти американської військової допомоги Україні читайте у статті Юрія Бутусова "Військова техніка США для України: політичний символізм і цілепокладання" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".