Яким буде наступний крок президента США Дональда Трампа? Будівництво прикордонної стіни коштує 5,7 мільярдів доларів. Відчайдушно намагаючись уникнути повторного призупинення роботи уряду - "шатдауна", конгресмени досягли двопартійної згоди на виділення 1,3 мільярда доларів на стіну - менше чверті від суми, яку вимагав Трамп. Новини про попередню угоду просочилися, коли президент прямував на акцію "Завершити стіну" в техаський Ель-Пасо, пише газета The New York Times в редакційній статті.
Чи підпише Трамп новий законопроект або накладе на нього вето? Може, він його підпише, але потім оголосить надзвичайний стан в країні і накаже військовим звести стіну? Чи буде він намагатися перенаправити гроші, закладені в бюджет на інші цілі - надання допомоги при лихах, боротьбу з повенями, надання житла для сімей військових? Можливо, не трапиться нічого з перерахованого вище, а президент в останню секунду представить усім інший варіант.
Яким би не був шлях, яким піде Трамп, республіканці посилають йому чіткий сигнал: це найкраща пропозиція, яку він отримає за обставин, що склалися, і якщо він відмовиться від неї, то застрягне в політичному глухому куті.
Після майже двох місяців президентської роботи на публіку і постійного перекладання провини на демократів, не кажучи вже про 35 днів "шатдауна", який не дав рівним рахунком нічого, здається, навіть республіканські законодавці втомилися від впертості Трампа.
Прямуючи на цей раунд переговорів щодо бюджету, обидві партії зобов'язалися йти на поступки і укладати угоди, які могли б пройти обидві палати. Іншими словами, вони зобов'язалися приймати закони. Якщо президент не може переварити кінцевий результат, що ж, це його вибір. Але, принаймні, в цьому питанні лідер республіканців у Сенаті Мітч Макконнелл зробив усе можливе, щоб позбавити Трампа від важкого вибору.
Якщо розглянути угоду детальніше, то вона досить неоднозначна, щоб дозволити кому-небудь заявити про перемогу. Наприклад, демократи хваляться тим, що скоротили кількість фінансованих "місць утримання нелегалів під вартою" з нинішніх з 49 до 40 тисяч. Зі свого боку, республіканці стверджують, що завдяки гнучкості у розподілі коштів департаментами, бюджет фактично дозволяє створити 45 тисяч ліжок, з можливим збільшенням до понад 58 тисяч.
Але коли справа доходить до суті бюджетної боротьби, жодної двозначності немає. Демократи залишилися непохитними і відмовилися надати Трампу 5,7 мільярди доларів. Республіканці вирішили, що вартість продовження битви була б занадто високою. Конгрес, як і Мексика, не платитиме за стіну Трампа.
Консервативна електоральна база президента швидко сполошилася. У понеділок ввечері ведучий Fox News Шон Хенніті, прихильник будівництва стіни, спонукав президента відмовитися від угоди про фінансування, сказавши: "Будь-якому республіканцю, який підтримає цей жалюгідний компроміс, доведеться пояснювати це".
Як президент відреагує на угоду Конгресу? У вівторок на засіданні уряду він заявив, що "не задоволений" цією угодою. Справедливо. З чого б йому радіти бюджету, в якому не закладено повне фінансування його абсурдної ідеї?
На запитання, чи підпише він угоду на засіданні уряду, Трамп не дав чіткої відповіді.
"Бажаний результат не досягнутий. Але це трапиться, коли ми побудуємо гарну, велику і міцну стіну, яка не дозволить злочинцям, торговцям людьми, наркоторговцям і наркотикам потрапити в нашу країну. Це дуже просто".
Насправді, жоден з варіантів Трампа не є "дуже простим". Будь-яке істотне втручання з його боку може легко підірвати угоду. Оголошення надзвичайного стану в країні спровокує політичний вибух, який зачепить всю його партію, не кажучи вже про створення небезпечного прецеденту. Те ж саме стосується використання виконавчого наказу для перенаправлення фінансування з інших програм і проектів.
Протягом кількох тижнів у президента був в. о. начальника апарату, Мік Малвані, вишукував невитрачені гроші, які можна витратити на стіну, що бентежило навіть колег-республіканців.
Джим Дайер, колишній (республіканський) директор з персоналу Комітету з асигнувань Палати представників, нещодавно передбачив, що будь-який крок в цьому напрямку "викличе вогняну бурю".
Таким чином, Трамп знову став заручником своїх прикордонних обіцянок, не маючи чіткого плану виходу і вичерпавши терпіння своєї власної команди в Конгресі.
Нагадаємо, "шатдаун" в США тривав 35 днів і став найтривалішим в історії. Під час бездіяльності уряду у відпустку за власний рахунок були відправлені близько 800 тисяч держслужбовців. У США почалися збої у роботі кількох аеропортів, історії про те, що співробітники правоохоронних органів не могли виконувати свою роботу в повну силу, допомогли переконати Трампа в короткостроковому рішенні знову відкрити уряд.
Уряд відновив свою роботу з 26 січня - президент США Дональд Трамп, отримавши підтримку Сенату, поставив підпис на законопроекті про виділення бюджетних коштів і відновлення фінансування уряду терміном до 15 лютого.