На Конгресі вільної Росії, який проходив з 31 серпня по 2 вересня у Вільнюсі, сперечалися про те, чи стане цей конфлікт останньою імперською війною РФ і чи росіяни мають нести колективну відповідальність за дії влади, розповідає DW.
Фахівець із безпеки Davis Center Harvard University Віра Миронова розповіла, що Україна разом із міжнародними організаціями веде колосальну роботу щодо розслідування можливих злочинів російської армії на території України. На її переконання, і самі росіяни можуть допомогти цьому процесу.
"Після початку війни з Росії виїхало багато людей, і деякі родичі воюють в Україні. Вони могли б допомогти у зборі відомостей про дії російської армії. Є багато російських громадських організацій, які виїхали за кордон, і вони допомагають молодим людям уникнути призову до армії. Ці організації також можуть сприяти збиранню доказів", - зазначила Миронова.
На її думку, тих російських військових, які згодні публічно розповісти про злочини російської армії, потрібно вивезти за кордон. Крім того, вона закликала звернути увагу міжнародної громадськості на, за її словами, фейкові суди, які організовує Росія проти захисників "Азовсталі".
Анастасія Шевченка, громадський діяч і колишня політв'язня, розповіла про політв'язнів кримських татар, захисників "Азовсталі" та незгодних з війною росіян, які сидять у СІЗО в Ростові-на-Дону. "Треба вирішувати, що ми робитимемо, як допомагати і протистояти. …Зараз 1 вересня, і багато політв'язнів мають дітей — можна запозичити ініціативу білорусів, які допомагають зібратися їм до школи. Це може стати ініціативою конгресу".
Ще одна панель конгресу була присвячена відповідальності та вини російського суспільства за війну в Україні. Письменник Віктор Шендерович у відеозверненні розмежував колективну провину та відповідальність. "Відповідальність - це прерогатива історії, тут нас ніхто не запитає. Ми всі вже платимо - вигнанням, десятками тисяч життів тих, хто став гарматним м'ясом. Колективна відповідальність жахлива та несправедлива, але історії не цікаві людські одиниці".
Але вина, на переконання Шендеровича, колективною не може бути: "Етика і вина абсолютно персональні і там одиниця зміни тільки людина". Жодного узагальнення в плані провини бути не може, і Європа не повинна "бити по площах" караючи за російський паспорт, упевнений він.
Дуже важливою є думка учасниці конгресу Наталії Шавшукової. За її словами, у російському суспільстві є таке, що призвело до катастрофи: люди їдуть вбивати інших за місячну зарплату менеджера в Москві.
"Так, це наш народ, і ми повинні відповідати за ці злочини", - вважає економіст Володимир Іноземцев.
Одна з найяскравіших дискусій із високопоставленими учасниками була присвячена темі, сформульованій так: "Війна в Україні: остання війна російської імперії?"
Міністр оборони Латвії Артіс Пабрик почав свій виступ зі слів надії на те, що цей конфлікт стане закінченням імперських воєн. "Коли розпався СРСР, багато людей, слідом за Френсісом Фукуямою, вважали, що період імперських воєн завершено", - нагадав він. Проте було вторгнення Росії в Україну. При цьому міністр сподівається, що росіяни змінять свій менталітет і не шукатимуть величі за рахунок завоювання чужих територій.
Продовжуючи цю тезу, заступник міністра закордонних справ Польщі Павло Яблонський заявив, що Росія ніколи не залишала своїх імперських амбіцій і прагнула поглинання нових територію: "Росія зміниться тільки після повної військової поразки".
У свою чергу заступник міністра закордонних справ Литви Мантас Адоменас висловив сумнів, що це війна остання: "Якщо Росія побачить, що є якісь території, які вона може анексувати, то це буде підмогою для нової агресії. Тому Україна не повинна програти в цій війні".
Голова комісії із закордонних справ парламенту Великобританії Томас Тугендхат запропонував дивитися на ситуацію ширше: "Зараз йде не лише війна Росії проти України, а й війна за безпеку всього світу. Великобританія не може бути повністю вільною, поки не вільна і Росія теж. Сподіватимемося, що це буде остання імперська війна Росії і що демократія в Росію все ж таки прийде".