Чи допустить Трамп анексію Росією Азовського моря – WP

Поділитися
Чи допустить Трамп анексію Росією Азовського моря – WP Раніше Трамп заявив, що агресія в Керченській протоці йому "не подобається" © EPA
Трамп критикував Обаму за те, що він "дозволив Росії анексувати Крим". Чи дозволить він анексувати Азовське море?

Незаконне блокування Росією проходу у Керченській протоці і насильницьке захоплення трьох українських кораблів в неділю – це явні порушення норм міжнародного права і двосторонніх українсько-російських угод. На відміну від анексії Криму в 2014 році і агресії на сході України, цей напад не був атакою "зелених чоловічків" без розпізнавальних знаків, яке належало заперечувати. Це був прямий акт агресії з боку Військово-морського флоту Росії і служб безпеки проти суверенної держави, яка діяла в межах своїх прав у Чорному і Азовському морях, води яких поділяють Росія та Україна. Про це пише екс-заступник генерального секретаря НАТО і колишній посол США в Росії Олександр Рассел Вершбоу у своїй колонці для The Washington Post.

Ці дії можна розглядати лише як навмисні, спрямовані на дестабілізацію України напередодні виборів 2019 року і нанесення шкоди її економіці. Адміністрація президента США Дональда Трампа засудила агресію РФ на словах, але поки не оголосила про конкретні заходи у відповідь. Це помилка. Якщо за недільні дії не буде рішучого покарання, президент Росії Володимир Путін розцінить це як зелене світло на подальшу ескалацію, включаючи повну блокаду або навіть анексію Азовського моря і нові наступальні дії на сході України.

Важливо пам'ятати, що атака на Азові не була одноразовою акцією. Протягом кількох місяців Росія крок за кроком посилює тиск на Україну, подібно до повзучої анексії в Грузії у 2008 році. І цей підхід заснований на надії, що, як і тоді, на такі невеликі кроки Захід реагуватиме лише політичними протестами.

В ретроспективі, дії Росії виглядають загрозливими. Останні місяці українські військові та цивільні об'єкти на лінії зіткнення в Донбасі піддаються постійним обстрілам. Протягом літа росіяни втручалися в міжнародні перевезення в порти Маріуполь і Бердянськ, що призвело до значних втрат для місцевої та національної економіки. На початку листопада Кремль запровадив широкі санкції щодо українських компаній і прозахідних бізнесменів. Росія також допустила проведення "виборів" в окупованих частинах Донецької та Луганської областей, що було кричущим порушенням Мінських угод 2015 року.

Москва, схоже, має намір показати, що Україна – "держава, що не відбулася", яка не здатна захистити свої кордони. Росія також розраховує на те, що після президентських виборів до влади в Києві прийдуть більш гнучкі лідери, що дозволить зупинити і повернути назад зближення України з ЄС і НАТО. Відповідно, для Заходу підтримка суверенітету України та її прагнення до європейського майбутнього так само важливі, як і прихильність принципам міжнародного порядку, заснованого на верховенстві права, а не на "законах джунглів".

Засудження США і ЄС атаки на Азові необхідне, але його недостатньо. Сполученим Штатам та їхнім європейським союзникам необхідно змусити Росію понести реальні втрати, якщо вона не відмовиться від свого курсу, включаючи посилення економічних санкцій щодо російських судноплавних компаній, банків і окремих приятелів Путіна, які пов'язані з незаконно окупованими територіями України.

Першим істотним кроком у цьому напрямку має стати заява Німеччини про заморожування або повну відміні проекту газопроводу "Північний Потік-2". Приведення в дію цього газопроводу приведе до зменшення прибутковості української газотранспортної системи, позбавить економіку України мільярди доларів і призведе до падіння ВВП на 3%. Численні провокації Росії роблять безглуздими спроби Європи домогтися від Москви гарантій продовження транзиту газу через Україну після запуску "Північного Потоку-2". Якщо Берлін відмовиться від такого кроку, США повинні ввести санкції проти міжнародних енергетичних компаній, які беруть участь у будівництві "Північного потоку-2" згідно з "Актом про протидію ворогам Америки".

Також необхідно розширити присутність військово-морського флоту НАТО в Чорному морі, щоб продемонструвати підтримку України і гарантувати свободу мореплавства в міжнародних водах, яка поставлена під загрозу діями Росії. США варто розглянути питання про посилення підтримки ВМС України, включаючи надання систем берегової оборони для їх розгортання вздовж узбережжя Азовського моря. Без таких заходів Росія вважатиме, що вона може продовжувати ескалацію безкарно – сьогодні проти України, завтра проти Заходу.

Сполучені Штати повинні вжити заходів до того, як президент Трамп зустрінеться з Путіним на полях саміту G20 в Аргентині на цьому тижні. Поліпшення відносин США і Росії буде можливе лише в тому випадку, якщо Путін зіткнеться з американської силою і рішучістю, а не беззмістовною риторикою.

Трамп обіцяв поводитися жорсткіше з Росією, ніж його попередник, який "дозволив Росії анексувати Крим". Сьогодні виникає питання: чи дозволить Трамп анексувати Азовське море?

25 листопада, російські прикордонники атакували і захопили два катери та рейдовий буксир Військово-морських Збройних сил України, які прямували з Одеси до Маріуполя. Поранення дістали четверо моряків, росіяни незаконно затримали 24 українських військовослужбовця. Росія відмовляється визнавати незаконно затриманих українців військовополоненими та судить їх за нібито "незаконний перетин держкордону".

Увечері 26 листопада Рада проголосувала за введення воєнного стану терміном на 30 днів (до 26 грудня) у 10 областях, а також у внутрішніх водах України в акваторії Азовського моря. Президент Петро Порошенко запевнив, що права громадян будуть обмежені лише у разі російського вторгнення.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі