Уряди багатьох країн сподіваються на те, що вакцини проти COVID-19 можуть забезпечити так званий "колективний імунітет", при цьому дехто навіть вважає, що імунізація лише двох третин населення зможе зупинити пандемію та допомогти захистити цілі громади чи країни. Але така концепція містить застереження відносно того, як саме вплине вакцинація на пандемію коронавірусу. Деякі експерти кажуть, що такі очікування не відповідають дійсності, пише Reuters.
Для початку варто зрозуміти, що досягнення "колективного імунітету" за допомогою вакцин проти COVID-19 включає низку факторів, і деякі з цих факторів залишаються невизначеними.
Яка реальна швидкість поширення вірусу, що викликає COVID-19? Чи зможуть перші вакцини проти коронавірусу зупинити передачу хвороби? Скільки людей насправді виявлять готовність прийняти вакцину? Чи будуть вакцини однаково ефективними для всіх?
"Колективний імунітет іноді помилково розуміють як індивідуальний захист. Недоречно думати: «я сам не постраждаю, бо є колективний імунітет». Поняття колективного імунітету стосується загального захисту громади, а не індивідуального захисту окремої особи", - сказав експерт з питань готовності та реагування на надзвичайні ситуації в галузі охорони здоров'я в Європейському центрі з профілактики та контролю захворювань (ECDC).
ECDC вважає достатнім рівнем колективного імунітету 67%, в той час як канцлер Німеччини Ангела Меркель цього місяця заявила, що карантинні обмеження у Німеччині можуть бути зняті, якщо від 60% до 70% населення отримає імунітет, або завдяки вакцині проти COVID-19, або після інфікування вірусом.
Експерти ВООЗ також вважають рівень охоплення вакцинацією близько 65% -70% населення можливим способом досягнення колективного імунітету.
"Ідея колективного імунітету може не враховувати захисту вразливих. Якщо, скажімо, 98% населення пройде вакцинацію, вірусу в громаді буде мало, але 2% населення будуть захищені, в цьому і полягає проблема", - сказала професор імунології та інфекційних хвороб в Единбурзькому університеті Елеонора Райлі.
Важливе значення має швидкість розповсюдження вірусу. Центральне місце в розрахунках щодо концепції колективного імунітету до COVID-19 займає коефіцієнт поширення вірусу, або значення R. Це показник того, скільки інших людей в середньому може інфікувати хвора людина за “нормальних” обставин.
"Проблема в тому, що наразі ми точно не знаємо, наскільки швидко вірус поширюється без будь-яких запобіжних заходів", - сказав професор імунології з Віденського медичного університету Вінфрід Пікл.
Експерти заявляють, що ще одним важливим фактором є те, чи може вакцина проти COVID-19 зупинити передачу вірусу.
На сьогоднішній день факти свідчать, що перші вакцини проти COVID-19, які з’являться на ринку, принаймні зможуть вберегти людей, які пройдуть вакцинацію, від хвороби. Але не можна виключати, що ці люди все одно «зловлять» вірус SARS-COV-2 і будуть передавати його іншим непомітно.
"Хоча захист від хвороб має важливе значення для людини, цей захист може не зупинити циркуляцію вірусу в громаді та ризик захворювання у невакцинованих людей", - сказала професор медицини в Лондонському коледжі Пенні Уорд.
Професор та заступник директора Інституту вірусології при німецькій навчальній лікарні Університету Майнц Бодо Плахтер зазначив, що респіраторні інфекції важко повністю заблокувати вакцинами - хоча вакцинація буде сприяти зменшенню циркуляції вірусу в громаді.
"Цілком можливо, що вакциновані люди будуть рідше передавати вірус. Але було б помилкою вважати, що вакцинація сама по собі може придушити пандемію", - сказав Плахтер.
Деякі експерти схиляються до думки, що реалізація ідеї колективного імунітету проти коронавірусу за допомогою вакцинації ризикує виявитися безрезультатною.
Кращим підходом може бути "модифікація ідеї колективного імунітету" і використання перших обмежених запасів вакцин для захисту найбільш вразливих груп населення, адже більш сильні члени громади на початковому етапі вакцинації можуть «відносно спокійно співіснувати з вірусом», резюмує видання.