Після звинувачень Росії чеський президент Мілош Земан у понеділок, 26 березня, доручив голові контррозвідки перевірити версію про можливе виробництво в країні групи нервово-паралітичних речовин "Новачок", за допомогою яких отруїли екс-співробітника ГРУ Сергія Скрипаля і його дочку, повідомляє DW.
Після проведеного розслідування голова Служби безпеки й інформації (СБІ) Міхал Коуделке має відзвітувати про те, чи міг отруйний газ розроблятися або зберігатися в країні в науково-дослідних цілях чи для подальшого виробництва.
Нагадаємо, що російська сторона заявила, що Чехія, а також Великобританія, Словаччина та Швеція "приблизно з кінця 90-х років, в тому числі по теперішній час, проводять інтенсивні дослідження речовин з проекту "Новачок".
У зв'язку із цими заявами Міністерство закордонних справ Чехії викликало посла Російської Федерації для дачі пояснень.
Днями у Росії заявили також про наявність документів, які нібито вказують на те, що США вже два десятиліття володіють формулою речовини та вели розробка газу "Новачок".
Очільник МЗС Великої Британії Борис Джонсон заявив про те, що Росія протягом десяти років розробляла та накопичувала запаси отрут нервовопаралітичного дії, зокрема, "Новачка".
5 березня в британському Солсбері з сильним отруєнням невідомою речовиною був госпіталізований російський шпигун-перебіжчик Сергій Скрипаль та його дочка. За даними слідства, проти Скрипалів було використано нервово-паралітичну речовину "Новачок" російського виробництва.
Детальніше про ситуацію навколо отруєння Сергія Скрипаля читайте в матеріалі Олександра Хари "Токсична Росія" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".