Недільні вибори в Португалії принесли дві речі: розділений парламент і відродження ультраправих.
Вперше після падіння диктатури режиму Estado Novo (Нова держава) 50 років тому націоналістичні сили країни відіграватимуть вирішальну роль у політичному майбутньому Португалії.
Ось що вам потрібно знати про Chega — популістську ультраправу партію, яка за п'ять років після заснування адвокатом і спортивним коментатором Андре Вентурою стала третьою за величиною політичною силою в Португалії.
Бурхливий початок
Chega розпочала свою діяльність після того, як Вентура, який балотувався на посаду мера міста Лурес від правоцентристської Соціал-демократичної партії, зробив низку коментарів, що принижували ромську етнічну групу. Полеміка, що виникла в результаті, перетворила Вентуру на вигнанця в його партії. Через два роки він заснував партію Chega, назвавши її націоналістичною партією, спрямованою проти істеблішменту.
Дебют Chega на виборах до Європейського парламенту 2019 року був провальним. Вентура був висміяний за те, що пропустив головні передвиборчі дебати заради участі у футбольному ток-шоу. Після того, як його партія не змогла отримати жодного місця в Брюсселі, багато хто почав задаватися питанням, чи не була вона створена як трюк.
Вентура отримав ще один шанс лише через кілька місяців, коли в Португалії проходили національні вибори. Цього разу він отримав єдине місце в парламенті країни, отримавши платформу для критики лівого уряду через нібито загнивання демократичних інститутів країни.
«Ізоляція» для ромів
Ворожість до ромської громади продовжувала відігравати центральну роль у меседжах Chega: Вентура неодноразово звинувачував її членів у тому, що вони експлуатують систему соціального забезпечення та мають «хронічну проблему» злочинності та насильства.
Під час пандемії Covid-19 Вентура знову викликав суперечки, запропонувавши створити «спеціальний план ізоляції для ромських громад». Після того, як решта парламенту відхилила його ідею, лідер ультраправих поскаржився, що з ним поводилися так, ніби він запропонував щось на кшталт «Освенцима або радянських винищувальних акцій».
Пізніше того ж року його оштрафували за дискримінацію ромської громади в соціальних мережах.
Расистські суперечки
Роми були не єдиними об'єктами нападок Вентури. У 2020 році він написав у соціальних мережах, що темношкіра депутатка парламенту від екосоціалістичної партії «Лівре» Жоасін Катар Морейра, яка має подвійне португальсько-гвінейське громадянство, мусить повернутися «до своєї країни».
Вентуру також звинуватили в ісламофобії після того, як він заявив, що «ісламська хвиля» становить «реальну небезпеку» для Європи, і закликав до «різкого скорочення ісламської присутності в Європейському Союзі».
Жорстка політика
Зростання Chega як політичної сили супроводжувалося низкою радикальних пропозицій, на кшталт спроб запровадити хімічну кастрацію як покарання для деяких сексуальних злочинців, зокрема педофілів. Ця пропозиція, яку Вища рада юстиції назвала неконституційною, була широко розкритикована всіма іншими партіями в парламенті.
Chega також виступає за більш жорстку імміграційну політику, включаючи встановлення «квот» на в'їзд іноземців, а також за посилення кримінальних покарань і відновлення смертної кари і довічного ув'язнення.
Старе гасло стало новим
У 2021 році Chega ухвалила нове гасло: «Бог, країна, сім'я і праця» — запозичення і розвиток гасла «Estado Novo» португальського диктатора Антоніу де Олівейра Салазара «Бог, країна, сім'я».
На виборах у неділю партія стала третьою за величиною політичною силою Португалії і тепер контролюватиме щонайменше 48 з 230 місць у парламенті.