CEPA: Кремль віддав розвідку в Україні керівнику ГРУ, який влаштував хіматаку в Солсбері

Поділитися
Москва спочатку кинула до в’язниці генерала ФСБ, якого звинуватила в провалі війни проти України, але тепер випустила його, щоб здавалося, ніби все йде «за планом».

Владімір Путін відібрав у ФСБ роль головного шпигунського відомства у війні проти України. Тепер цим завданням буде займатися ГРУ. Зокрема, відповідальним за збір розвідувальних даних призначили першого заступника начальника управління Владіміра Алєксєєва.

Про це в своєму звіті пишуть наукові співробітники CEPA Іріна Бороган і Андрєй Салдатов. Вони зауважують, що Алєксєєв впродовж останнього десятиліття був відповідальний за найбільш серйозні російські атаки на Заході. Зокрема, у Великій Британії і ЄС його звинуватили в організації хімічної атаки в Солсбері у 2018 році. США також запровадили проти нього санкції за кібер-втручання в американську виборчу кампанію 2016 року.

Перша публічна згадка про такі зміни прозвучала в ефірі лояльного до Кремля телеканалу «Царград» в спеціальній передачі під назвою «Генерали перемоги: хто відповідає за російську спецоперацію?». В ефірі розповідали про російських військових командирів, які повинні нарешті повинні добитися виконання поставлених завдань в Україні. Про деяких з них вже всім було відомо. Наприклад, про генерала Алєксандра Дворнікова, якому минулого місяця доручили командувати всією війною проти України. Але ім’я Алєксєєва в такому контексті ніколи не згадували раніше.

Автори зазначають, що це важлива зміна. До цього часу розвідкою в Україні займалася п’ята служба ФСБ. Саме вона забезпечила Путін даними перед початком вторгнення. Але початок війни катастрофічно провалився. Західна розвідка опублікувала секретні плани Росії. А російськомовні жителі України не підтримали російських окупантів, хоча ФСБ запевняли в цьому Путіна. Начальник п’ятої служби Сєргєй Бєсєда був заарештований і кинутий у в’язницю «Лефортово».

Алєксєєв належить до особливого типу офіцерів російської військової розвідки. Він почав свою кар’єру в «спецназі», а не з роботи в одному з російських посольств десь на Заході. Його завданням у ГРУ було керувати 14-м управлінням, під чиїм контролем перебуває «спецназ». В 2011 році Алєксєєв став першим заступником ГРУ. Підвищення таких офіцерів було новим підходом, запровадженим міністром оборони Сєргєєм Шойгу в 2012 році. Алєксєєв  і його оточення стали новим обличчям управління, яке міністр хотів розширити і якомога швидше. Але де взяти персонал для нового ГРУ? Алєксєєв почав шукати кадри серед сил спеціального призначення. У них не було тонких навичок розвідників. Але це були міцні бійці, готові вбивати.

Алєксєєв брав участь у російських військових діях в Сирії, а також на Донбасі. Інші російські офіцери кажуть, що він жорстокий і безрозсудно самовпевнений. Його призначення на нову роль у війні проти України відбулося на тлі таємничих і неочікуваних новин про Бєсєду. Втративши лояльність Кремля, він став зручним цапом відбувайлом у Москві. Військові й навіть інші департаменти ФСБ звинувачували Бєсєду і його людей у дезінформації Путіна, що заклало основу військового провалу. Великі суми, виділені на підкуп людей в Україні, були вкрадені. Були повідомлення, що Бєсєду на багато років закрили в одиночній камері в «Лефортово», де Сталін колись тримав своїх репресованих однопартійців.

Але два тижні тому прокремлівські ЗМІ повідомили, що Бєсєду бачили на похороні генерала КДБ Ніколая Лєонова. Він навіть там виголосив промову. При цьому, преса називала його чинним головою п’ятої служби ФСБ. Хоча жодних фото в публікаціях не було. Мета таких інформаційних вкидів очевидна - применшити чи навіть розвіяти новини про падіння Бєсєди. Автори зауважують, що звернулися до своїх джерел в спецслужбах Росії. Виявилося, що Бєсєду бачили в його кабінеті на Луб’янці. Це було дивно і абсолютно безпрецедентно. Хіба що Сталін міг кидати своїх генералів до в’язниці, а потім діставати їх звідти.

Втім, автори зауважують, що в такій поведінці Кремля є певна логіка. Путін наполягає, що війна проти України «йде за планом». Тож йому потрібно поводитися відповідно. Його аудиторія - не суспільство, яке контролює пропаганда, а російські еліти. Це бюрократи в столиці й за її межами включно з армією і спецслужбами. В приватних розмовах вони почали ставити під сумнів стратегію Путіна. Тому йому потрібно переконати їх, що все справді йде «за планом». Ув’язнення головного шпигуна, який займався Україною, говорить про протилежне. Це доказ, що російська розвідка провалилася. Тому Путін намагається вдавати, що з Бєсєдою нічого не відбулося. Однак, те, що начальний п’ятої служби ФСБ знову ходить в свій кабінет, не означає, що Путін довіряє йому чи ФСБ загалом. І призначення Алєксєєва чітко про це заявляє.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі