На конференції Валдайського клубу в четвер Владімір Путін зловтішався з приводу потенційних наслідків припинення підтримки України з боку Заходу.
«Уявіть собі, якщо завтра припиниться постачання зброї, вам залишиться жити тиждень, коли закінчаться боєприпаси», - сказав Путін.
Російський президент веде довгу гру, роблячи ставку на те, що рішучість Заходу допомагати Україні в боротьбі з російським вторгненням насправді слабка. Останніми днями з'явилися ознаки того, що його надії можуть виправдатися, - пише Business Insider.
У США Конгрес наразі розділився в думках щодо того, чи надавати Україні більше допомоги, проти чого виступають республіканці в Палаті представників, які нещодавно звільнили з посади спікера Кевіна МакКарті. У Словаччині на парламентських виборах перемогла ультраправа партія, яка виступає проти допомоги Україні. В цей же час у Німеччині завдяки подібній риториці зростає підтримка ультраправої партії «Альтернатива для Німеччини».
Якщо ця зима принесе ще більш високі ціни на пальне і інфляцію, посилену війною, це може ще більше підірвати готовність суспільств сплачувати великі чеки за допомогу. Твердження президента Джо Байдена, що США підтримуватимуть Україну «стільки, скільки буде потрібно», видається декому оптимістичним.
«Путін веде війну на виснаження, роблячи ставку на те, що Україна не має достатньої кількості населення, зброї і боєприпасів, щоб вести війну роками, і що Захід не має ні можливостей, ні політичної волі підтримувати Україну «стільки, скільки буде потрібно»», - сказав Business Insider колишній керівник аналітичного підрозділу ЦРУ по Росії Джордж Бібі.
Хоча Путін спочатку сподівався захопити контроль над Києвом за кілька днів, йому довелося переглянути свою стратегію, зіштовхнувшись з запеклим українським опором. Схоже, він зупинився на плані повільного здобуття перемоги. Аналітики пояснюють, що війна на виснаження спирається на сильні сторони Росії, такі як здатність виробляти більше зброї і боєприпасів, ніж Україна, а також на набагато більшу кількість населення. Тим часом, економіка України переживає труднощі під тягарем конфлікту і сильно залежить від західної допомоги.
«З'являється все більше ознак того, що Путін має рацію. Україна не виконує свої плани щодо призову, її економіка просідає під тягарем війни, а ентузіазм як у США, так і в Європі щодо допомоги в таких великих масштабах зменшується», - сказав колишній експерт ЦРУ.
Якщо західна допомога вичерпається, а опір України буде серйозно ослаблений, неясно, як довго Київ зможе чинити опір. Зрештою, Росія може перетворити Україну на провальну державу, що перебуває в перманентній кризі. Але в стратегії виснаження є й ризики для самого Путіна.
Україна ще не добилася справжнього прориву у своєму контрнаступі, але досягла успіхів на півдні, які можуть зламати російську рішучість. Помітна серія успіхів може призвести до нової хвилі громадської підтримки України і завдати шкоди внутрішньому авторитету Путіна. Російський президент теж має справу з внутрішніми проблемами, серед яких економічна стагнація, низький моральний дух армії і брак сучасного обладнання.
«Успіх у війні може мати наслідки в інших сферах. Всі інші турботи Путіна: про економіку, громадську думку і стан його збройних сил: - стануть ще гіршими, якщо будуть нові військові невдачі», - пояснив почесний професор військових досліджень Королівського коледжу Лондона Лоуренс Фрідман.
За словами Бібі, стратегія російського президента ґрунтується на думці, що «російський народ і еліти будуть терпіти цей «повільний» підхід». Ознаки того, що терпіння насправді вичерпне, з'явилися в червні, коли група найманців «Вагнера» підняла заколот проти російського військового керівництва через нібито надто обережну і неефективну стратегію у війні проти України.
Путін розправився з заколотниками, а ватажок найманців Євгєній Прігожин загинув у серпні під час загадкового вибуху літака. Однак, глибокі розколи, через які стався заколот «Вагнера», все ще існують. Останніми тижнями Україна посилила атаки в глибині Росії, використовуючи безпілотники дальнього радіусу дії.
«Деякі з цих атак, схоже, мають на меті спровокувати Путіна, оскільки цілями виступають район заможних маєтків під Москвою, де він живе, і Кримський міст, який він вважає одним зі своїх найбільших досягнень. Масовані українські удари можуть змусити Путіна відповісти великою атакою на Київ або Львів, що сприятиме поширенню наративу, який схилить громадську думку в США на бік України», - пише Business Insider.
«Путін усвідомлює ці потенційні пастки. Він багато разів говорив, як Україна та її «західні господарі» намагаються заманити його в пастку і змусити відійти від стратегії виснаження. Чи зможе він дотримуватися курсу ще належить з’ясувати», - сказав Бібі.