Британія сама завдала собі безглуздий удар – The Economist

Поділитися
Британія сама завдала собі безглуздий удар – The Economist Британія не зможе виконати обіцянки, які популісти дали прихильникам виходу з ЄС. © pichetw / Depositphotos
ЄС і Британії тепер доведеться сильно попрацювати, щоб зберегти єдність і процвітання.

Як швидко те, що годі було й уявити, стало неминучим. Ще рік тому дуже мало людей могли собі уявити, що купка британців, які люблять пожалітися на ЄС з його дурним регулюванням, роздутими бюджетами і величезною бюрократією насправді зможуть проголосувати за вихід Британії з клубу, який купує половину всього британського експорту.

Про це сьогодні пише The Economist, нагадуючи, що сьогодні вранці стало очевидним рішення виборців проігнорувати всі застереження економістів, союзників і їхніх урядів. Британці після більш як чотирьох десятків років у ЄС вирішили зробити "крок у невідомість".

Видання нагадує, як сьогодні похитнувся фунт стерлінгів, впавши до найнижчого курсу за 30 років, даючи зрозуміти, що насувається на Великобританію.

"Оскільки впевненість похитнулася, Британію може охопити глибока рецесія. А менш стійка економіка означатиме, що робочих місць стане менше, суми податків скоротяться, а жорсткі заходи економії з'являються", - йдеться в статті.

Крім того, на думку видання, результат британського референдуму сколихне і без того крихку світову економіку. Шотландці, які ледве зібрали голоси, щоб лишитися у Об'єднаному Королівстві в 2014 році, можуть більш рішуче спробувати стати незалежними. Через канал євроскептики, такі як "Національний фронт" у Франції, сприймуть Brexit як джерело натхнення. ЄС, блок, який півстоліття допомагав зберігати мир і стабільність в Європі, тепер переживе "смертельний вибух".

В короткостроковій перспективі знадобиться політична вправність, щоб впоратися з наслідками, які розділять Британію за віком, класом і географічно. В довгостроковій – доведеться по-новому окреслити політичні лінії зіткнення і навіть міжнаціональні кордони. Період невизначеності триватиме довго. Ніхто не знає, коли саме Британія залишить ЄС і на яких умовах.

Видання зауважує, що відповідь "ні" на референдумі кинула виклик всьому "істеблішменту". Всі: від Барака Обами до лідерів НАТО і МВФ вмовляли британців лишитися в ЄС. Але виборці знехтували не лише їхніми аргументами. Вони також поставили під сумнів цінність всіх "експертів" загалом. Значна частина британського електорату, яка найбільше відчула на собі скорочення державних витрат і не змогла добитися фінансового успіху, зараз в захваті від агресивного популізму.

Британцям наводили багато причин, чому варто покинути ЄС, однак головним аргументом було те, що потрібно припинити потік іммігрантів. Прихильники Brexit обіцяли збереження до європейського ринку і перекриття вільного пересування людей, яке передбачене в ЄС. Але так бути не може. Якщо британці вирішать перекрити шлях мігрантам, тоді їм доведеться заплатити за свій ізоляціонізм, відмовившись від вільної торгівлі в Європі і всіма перевагами, які вона дає.

Оглядач вважає, що Девід Кемерон не зможе вести британські переговори з Брюсселем про вихід. Ця роль буде покладена на нового прем'єр-міністра. The Economist радить новому голові уряду наполягати на норвезькій моделі відносин з ЄС, яка гарантуватиме Британії доступ до найбільшого ринку в світі. Однак доведеться також і змиритися з політикою про вільне пересування. Лише так Лондон зможе розраховувати на збереженні доходів на нинішньому рівні. Тим часом, найважчим завданням буде пояснити тим, хто голосував за вихід Британії, що вони позбавили країну можливості вільно заробляти. Нового прем'єра обов'язково будуть чекати серйозні обвинувачення в порушенні обіцянок, оскільки він не зможе домовитися про доступ Британії до ринку ЄС без поступки у міграційній політиці.

Тим часом, Brexit став "смертельним вибухом" для ЄС. Чиновники найвищого рівня в Брюсселі втратили зв'язок зі звичайними громадянами і не лише в Британії. Останні опитування Pew Research свідчать, що у Франції лише 38% людей досі прихильні до ЄС. І мало не кожна країна зараз відчуває свою образу на Брюссель. Греція невдоволена тиском Німеччини, яка змушує її заощаджувати. Франція звинувачує ЄС у "надмірній ліберальності", хоча британці якраз вбачали в ньому зовсім протилежне. Націоналісти в Східній Європі звинувачують Євросоюзу у нав'язуванні "космополітичних цінностей", таких, як одностатеві шлюби.

Та попри те, що союзу доводиться мати справу з люттю населення, вихід криється в тому, щоб добитися більшого економічного зростання. Для цього доведеться наполегливіше попрацювати над завершенням побудови спільного ринку, об'єднавши електронні послуги і ринки капіталів, щоб створити робочі місця і процвітання. Також єврозоні потрібен більш чіткий і міцний банківський союз.

Нагадаємо, прихильники так званого Brexit перемогли у Великобританії за результатами референдуму про збереження членства країни в Євросоюзі. За вихід з ЄС проголосували 51,9% (17 410 742 громадян), тоді як за збереження членства 48,1%. (16 141 241 громадян).

Після появи попередніх результатів британський фунт впав до мінімуму за 30 років. Падіння британської валюти виявилося серйознішим, ніж під час кризи 2008 року.

Більше про Brexit, його причини і можливі наслідки для України читайте на DT.UA у спецпроекті"Brexit. Піти не попрощавшись".

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі