Британія оголосила інформаційну війну Росії – The Economist

Поділитися
Британія оголосила інформаційну війну Росії – The Economist Сонячне світло - найкращий дезінфікуючий засіб. Брехня не може процвітати на світлі © samot / Depositphotos
Рідкісна прес-конференція шпигунів знаменує собою початок західного контрнаступу.

За два тижні до президентських виборів у Росії, 10 березня 2000 року, прем'єр Британії Тоні Блер приїхав до Санкт-Петербургу, щоб піти з Володимиром Путіним на оперу "Війна і мир" Сергія Прокоф'єва, за мотивами однойменного роману Льва Толстого. Ця ідея прийшла в голову старшому офіцеру КДБ, який запропонував своєму колезі з Мі-6, що це допоможе підвищити міжнародну легітимність Путіна, який, будучи прем'єром, тільки що почав жорстоку війну в Чечні. Блер став першим іноземним лідером, який підтримав наступного президента РФ, пише The Economist.

Автор зазначає, що майже через 20 років Британія знову очолила взаємодію Заходу з Росією, але вже в протилежному напрямку. Після березневого замаху офіцерів російської військової розвідки на екс-подвійного агента із застосуванням "Новачка" у Солсбері, Велика Британія опинилася попереду всіх у протистоянні підпільним операціями Кремля.

Російські кампанії підривної діяльності і дезінформації проклали шлях до анексії Криму, війні в Україні і втручанню у вибори кількох західних країн. У кожному випадку Путін заперечив відповідальність, а також стежив за тим, щоб його повідомлення було отримано і зрозуміло. Після того, як Британія представила докази проти двох підозрюваних в отруєнні Сергія Скрипаля, пара з'явилася на державному російському телеканалі RT, задираючи британську поліцію.

Але через кілька днів їх виставили на сміх. Спочатку група розслідувачів Bellingcat і російське видання The Insider розкрили їх справжні імена та їх вражаючу некомпетентність. Потім 4 жовтня британські і голландські спецслужби провели дуже незвичайну прес-конференцію, в якій були розкриті подробиці ще однієї невдалої операції чотирьох агентів ГРУ РФ, які намагалися зламати бази Організацію по забороні хімічної зброї (ОЗХЗ) в Гаазі, і перешкодити її розслідуванню застосування "Новачка" Росією.

Голландські офіційні особи показали фотографії навіть квитанцій з таксі для поїздки зі штаб-квартири ГРУ в Москві, яка була в одного з агентів в гаманці. У той же час США пред'явили звинувачення семи російським офіцерам, в тому числі чотирьом, ідентифікованим голландцями та британцями, за різні кібератаки, в тому числі проти Всесвітнього антидопінгового агентства.

Західні розвідувальні служби давно знають, що причиною таких нападів є Росія. Пробний напад на ОЗХЗ відбувся у квітні, коли голландська контррозвідка, за підтримки британців, затримала і вислала чотирьох співробітників ГРУ. Але новим було рішення Британії та її союзників опублікувати дані розвідки.

Це стало абсолютно новим підходом. За словами сера Марка Лиала Гранту, колишнього радника з національної безпеки, контррозвідувальні агентства зазвичай зберігають свої висновки, "по-перше, тому що вони не хочуть попереджати супротивника про свої можливості, і тому що вони не обов'язково хочуть ескалації конфлікту". На цей раз Велика Британія та її союзники вирішили, що переваги викриття Кремля переважують ризики.

Інформація, оприлюднена в Гаазі, призвела до того, що Bellingcat і The Insider розкрили понад 300 підозрюваних агентів, що ознаменувало собою найбільший провал Росії безпеки з часів "Холодної війни". Це змусило Путіна і його головорізів виглядати смішними, а не страшними. Це поставило Кремль на диби, який почав виправдовуватися ще більш смішними історіями – наприклад, що агенти хотіли протестувати ІТ-системи в російському посольстві.

Більше Остіна Пауерса, ніж Рози Клебб

Однак підвищення ставок, таким чином, є примусовим заходом. Путін і його служби безпеки давно використовували розвідку для підриву Заходу. Наприклад, у 2014 році вони опублікували розмови між американськими дипломатами. Росіяни намагалися зобразити Революцію Гідності в Україні як американську змову. Але хіматака проти Сергія Скрипаля, в результаті якої загинув британський підданий, зайшла занадто далеко.

Сергій Боке з Інституту безпеки та глобальних проблем Лейденського університету каже, що Росія порушила неписане правило шпигунських ігор, використовуючи розвідку у наступальних цілях - зазвичай це зарезервовано для війни. Британсько-голландська прес-конференція провела інформаційний контрнаступ.

Нова тактика служить кільком цілям. Одна з них - утримати Кремль від подальших нападів. Інша - ізолювати і підірвати вплив Путіна. Тепер його прихильникам за кордоном може бути важче дивитися в іншу сторону, коли він порушує міжнародні правила. У росіян, включаючи співробітників служб безпеки, також можуть виникати сумніви щодо їх президента. Нарешті, викриття планів росіян могло б зробити західне населення більш стійким до дезінформації. "Нам потрібно навчитися захищати наші відкриті товариства, не копіюючи їх методи", - каже Боб Сілі, депутат від Лейбористської партії Британії та член парламентського комітету у закордонних справах.

Після Другої Світової війни Велика Британія створила Відділ інформаційних досліджень для боротьби з радянською пропагандою. Сер Девід Оманд, колишній глава ЦПС, британського агентства по збору даних, каже, що настав час переучуватися зі свого досвіду для того, щоб зробити загрози прозорими. "Сонячне світло - найкращий дезінфікуючий засіб. Брехня не може процвітати на світлі".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі