Brexit погіршив економічні перспективи Великої Британії — The Economist 

Поділитися
Але для того, щоб відчути усі негативні наслідки Brexit, Британії знадобиться час.

Після чотирьох з половиною років після референдуму у Великій Британії щодо членства в Європейському Союзі компанії турбуються про вплив Brexit. Остаточний вихід Британії з ЄС не пройшов безперешкодно, однак найгірші прогнози, все-таки, не справдилися. Черги з вантажівок на кордоні були відсутніми, а покупці британських супермаркетів не страждали від дефіциту товарів. Однак, британський бізнес зараз зіштовхнувся з іншими проблемами, пише журнал The Economist.

Третій національний локдаун в Англії розпочався 6 січня. Роздрібна торгівля та велика частина сфери гостинності знову закриті. Уряд вжив заходів для пом'якшення економічного удару. Керівник казначейства Ріші Сунак оголосив додатковий пакет грантів на суму 4,6 млрд фунтів стерлінгів на суму близько 0,2% від докризового ВВП для компаній, коли розпочався локдаун, і повідомив, що чергова підтримка від уряду може з'явитися вже в межах наступного бюджету. Схема збереження робочих місць, згідно з якою держава виплачуватиме до 80% заробітної плати найманих працівників, вже продовжена до кінця квітня, і Казначейство Британії не виключає подальшого продовження такого механізму. З огляду на те, що багато компаній тепер краще пристосовані до дистанційної роботи, більша кількість роздрібних торговців тепер пропонують онлайн-продаж товарів, а більше ресторанів орієнтуються на доставку своїх страв, британський ВВП не повинен скорочуватися так швидко, як у квітні 2020 року.

Проте найближчі економічні перспективи Британії похмурі. Школи були закриті, як під час першого британського загальнонаціонального локдауну, тому багато батьків не можуть працювати.

Попри те, що криза COVID-19 цього року затьмарила вплив Brexit, вихід Британії з ЄС, все-таки, спричинить певні труднощі. Неприємності з новими угодами з ПДВ спонукали багато іноземних підприємств повністю зупинити поставки до Великої Британії. Компанія Dutch Bike Bits - інтернет-магазин, що продає запчастини для велосипедів, описала нові британські домовленості як "смішні" і в грудні припинила продаж своїх товарів до Великої Британії. У перший тиждень нових домовленостей рух транспорту на кордонах Британії з ЄС проходив безперешкодно. Однак, уряд попередив перевізників, що можливі затримки, оскільки обсяги збільшуються, а застосування нових правил стає суворішим.

Щоб уникнути створення жорсткого кордону на острові Ірландія, Велика Британія та ЄС домовились, що у країни повинен бути новий внутрішній кордон, між Британією та Північною Ірландією. Вантажні компанії стурбовані, що імпортери до кінця не зрозуміли, як повинна функціонувати система. Складність митних процедур змусила деякі компанії відмовитись від торгівлі або обмежити асортимент продукції.

Але справжній удар по британській економіці після Brexit, швидше за все, буде відчутний із часом, і не стане різким вибухом. Уклавши угоду про торгівлю в останню хвилину, Велика Британія та ЄС уникли короткочасних зривів, але аналітиків більше турбують довготривалі перспективи. Банк Англії вже прогнозував, що британська економіка через кілька років стане на три-чотири відсоткові пункти меншою, ніж була б, якби країна залишалася в європейському єдиному ринку та митному союзі.

За три десятиліття після Другої світової війни економіка Великої Британії занепала порівняно з європейськими сусідами. Це було не лише тому, що Німеччина та Франція мали більше можливостей для відновлення після війни; до 1960-х країни почали рухатись вперед. Велика Британія страждала від того, що на той час було відомо як "британська хвороба": конфронтаційні виробничі відносини, погане управління, слабка продуктивність та низькі інвестиції.

Маргарет Тетчер часто приписують зміну траєкторії руху країни. Багато економістів стверджують, що вступ Великої Британії до тодішнього Європейського економічного співтовариства у 1973 році був важливим кроком. Аналітики вважають, що вихід Британії на спільний ринок створив умови для процвітання, пропонуючи британським підприємцям доступ до більш великого, глибокого та інноваційного ринку.

Провідний історик економіки Великої Британії Ніколас Крафтс стверджує, що справжньою причиною «британської хвороби» стала відсутність конкуренції у вітчизняній економіці, яка була захищена від міжнародної конкуренції у повоєнні десятиліття.

Якщо ефект від виходу з ЄС протилежний приєднанню до нього, то на Британію чекає не різке економічне падіння, а тривала болісна рецесія, наслідки якої можуть бути відчутними з часом, резюмує видання.

Поділитися
Дивіться спецтему: Brexit
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі