Президент Бразилії Жаїр Болсонаро повідомив про підписання угоди з США, що дозволяє Вашингтону комерційне використання космодрому Алкантра в штаті Мараньян. Про угоду Болсонаро розповів у своєму Twitter.
"Угода передбачає, що США можуть запускати супутники і ракети з бази в штаті Мараньян. Територія залишиться під юрисдикцією Бразилії", - повідомив він, передає Капітал.
Brasil e os EUA assinaram acordo de salvaguardas tecnológicas para permitir o uso do centro comercial de lançamento de Alcântara, no Maranhão. O acordo prevê que os EUA poderão lançar satélites e foguetes da base maranhense. O território continuará соб jurisdição brasileira.
- Jair M. Bolsonaro (@jairbolsonaro) 18 марта 2019 г.
Болсонаро підкреслив, що Бразилія втратила великі кошти, не експлуатуючи космодром, який займає вигідне положення, в комерційних цілях. "Уряд Бразилії буде прагнути укладати угоди з іншими країнами, дозволяючи їм запускати ракети і космічні кораблі", - додав він.
Угоду з NASA було підписано під час візиту Болсонаро з урядовою делегацією в Вашингтон. Як пише Reuters, Болсонаро під час свого першого офіційного візиту заявив про плани розвитку співробітництва з Сполученими Штатами. "Американський народ завжди надихав мене", - цитує його слова Reuters.
Жаїр Болсонаро дотримується крайніх правих політичних поглядів, виступає за боротьбу з імміграцією і "соціалістичною загрозою". Його погляди схожі з позицією американського президента. Reuters називає Болсонаро "відвертим прихильником Трампа".
Болсонаро здобув перемогу за підсумками виборів 28 жовтня. В ході голосування він отримав більше 55% голосів виборців. За його суперника від лівої Партії трудящих Фернанда Аддада віддали голоси 44,87% виборців. Раніше Болсонаро був десантником і артилеристом під час військової диктатури в Бразилії, яка тривала в країні з 1964 по 1985 рік. Після падіння режиму він пішов у політику і за свою кар'єру сім разів ставав депутатом національного парламенту.
Перший запуск з космодрому Алкантра був проведений в 1990 році . Він розташований у вигідному місці, перебуваючи поблизу екватора. Це дозволяє з економією палива виводити космічні апарати на екваторіальну орбіту.
У 2003 році Україна і Бразилія уклали договір про використання на космодромі Алкантра української ракети-носія Циклон-4. Перший пуск повинен був пройти в 2006 році. Однак проект був зупинений за ініціативою бразильської сторони, запуски так і не відбулися.
Раніше Президент Європейської ради Дональд Туск закликав президента США Дональда Трампа "цінувати своїх союзників" і не шукати їх на стороні.
Україна домагалася отримання особливого статусу союзника США поза НАТО з 2014 року. Однак, ні президент США Барак Обама, ні адміністрація Дональда Трампа таких гарантій Україні не надала.
На сьогоднішній день статус основного союзника США поза НАТО мають 16 держав: Австралія, Нова Зеландія, Японія, Південна Корея, Філіппіни, Таїланд, Єгипет, Ізраїль, Йорданія, Бахрейн, Кувейт, Марокко, Пакистан, Афганістан, Туніс і Аргентина.
Як писали експерти DT.UA, Україні слід винести уроки з політики США стосовно партнерів з Азії.
Детальніше про проблеми США в азіатському регіоні читайте в статті Юлії Курнишової "Все непросто з американськими союзниками в Азії" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".