Ексочільник Міністерства закордонних справ Великої Британії Борис Джонсон переміг у першому турі виборів лідера Консервативної партії Сполученого Королівства, передає The Guardian. Остаточно лідера партії, який також стане британським прем'єр-міністром, оберуть наприкінці липня.
У голосуванні під час першого туру взяли участь 313 депутатів Палати громад від Консервативної партії. При цьому Джонсон отримав 113 голосів. За його головних опонентів, діючого очільника МЗС Британії Джеремі Ханта і міністра навколишнього середовища Майкла Гоува, проголосували 43 і 37 депутатів відповідно.
Із боротьби за посаду прем'єра Великої Британії та очільника Консервативної партії вибули Андреа Ледсом, Естер Маквей і Марк Харпер. Вони не подолали прохідний бар'єр у 17 голосів.
Окрім Джонсона, Ханта та Гоувома до другого туру виборів пройшли колишній міністр з питань виходу Британії з ЄС Домінік Рааб (27 голосів), міністр внутрішніх справ Саджид Джавід (23 голоси), міністр міжнародного розвитку Рорі Стюарт (19 голосів) і міністр охорони здоров'я Метт Хенкок (20 голосів).
Наступного тижня відбудеться наступний тур виборів із поступовим вибуванням. В останньому турі, який має відбутися не пізніше 20 червня, має залишитися двоє політиків.
Британські ЗМІ називають Джонсона найсильнішим претендентом на посаду прем'єра Великої Британії. Президент США Дональд Трамп вважає, що Борис Джонсон відмінно впорався б з обов'язками прем'єр-міністра у разі обрання лідером Консервативної партії.
Проте раніше члени британського парламенту від опозиційних партій піддали критиці Бориса Джонсона, закликавши не допустити його приходу до влади. Заклики пролунали на тлі повідомлень про те, що Джонсона викличуть до суду через його висловлювання про суму відрахувань Британії в ЄС у період кампанії за вихід країни з союзу. Мова йде про заяви Джонсона, затятого прихильника Brexit, у 2016 році - перед референдумом про вихід Британії з ЄС. За словами автора позову Маркуса Болла, Джонсон ввів в оману громадськість, заявивши, що Британія робить відрахування в ЄС у розмірі 350 млн фунтів стерлінгів на тиждень. Пізніше з'ясувалося, що ці цифри не відповідають дійсності.
Джонсон - один з головних політиків, завдяки яким Brexit взагалі став можливий. ін звинувачував Євросоюз у тому, що політика Брюсселя призвела до війни в Україні, президента Сирії Башара Асада називав "чудовиськом", а російського президента Володимира Путіна порівнював з ельфом Доббі з саги про Гаррі Поттера. Джонсон пішов після занадто м'якої, на його думку, угоди з Євросоюзом, підготовленою його ж партією.
Консервативна партія Великобританії обере нового лідера і нового прем'єра країни до того, як депутати підуть на літні канікули - до середини липня. Вибори відбуватимуться шляхом двоетапного голосування серед 125 тисяч членів Консервативної партії.
Велика Британія не встигла покинути ЄС у встановлені раніше строки, тобто 29 березня. Уряд двічі узгоджувався з Брюсселем відстрочку Brexit - спочатку до 12 квітня, потім - до 31 жовтня.
Детальніше про процес виходу Британії з Євросоюзу читайте в матеріалі Віктора Константинова "Ще трохи Брекзиту" у тижневику "Дзеркало Тижня. Україна".