Приблизно двісті 3 з України, яких обманом "заманили" в Республіку Саха (Якутія), опинилися в катастрофічній ситуації на новому місці.
Про це свідчать члени регіональної Громадської палати. За їх словами, переселенців заманили туди обманом, обіцяючи, що в Якутії є і житло, і робочі місця, діє програма добровільного переселення співвітчизників. Однак програма в республіці, як з'ясувалося, ніколи не діяла, а з житлом і роботою традиційні проблеми. Зараз регіональна влада в авральному порядку вимушена займатися вирішенням долі біженців. Строк перебування в пункті тимчасового розміщення закінчується, а морози під 50 градусів не за горами, повідомляє видання "Новые Известия".
"Паспорти, як розповіли переміщені, у них відняли напередодні вильоту. Люди прибули сюди без грошей і документів. Програми з переселення у нас немає, зарплати в 130 тисяч рублів і підйомні по 250 тисяч, які їм обіцяли, теж відсутні. З робочими місцями, житлом, як скрізь, складно", - розповів виданню голова регіональної Громадської палати В'ячеслав Алєксєєв.
За його інформацією, групі переселенців (192 особи), яких переправили до Якутії літаком з Криму наприкінці серпня, обіцяли житло, робочі місця і діючу програму з добровільного переселення співвітчизників.
Як заявила заступник голови Громадської палати Якутії Марина Богословська, республіканській владі в авральному порядку довелося займатися вирішенням долі біженців (серед прибулих - 80 дітей, з них 30 - грудного віку).
"Поселили українців на території колишньої військової частини. Діти, один за іншим, стали потрапляти до лікарні з кишковою інфекцією - ніде було зберігати продукти. Ми закликали на допомогу жителів. Відгукнулися підприємці, профспілкові діячі. Привезли продукти, холодильники, іншу побутову техніку. Посприяла і республіканська влада - видали обдуреним переселенцям по 10 тисяч рублів, вдягли і взули всіх дітей. Потім почали шукати документи біженців. Кримська ФМС на запити не відповідала а люди виявилися абсолютно безправними. І вибратися з Сахи без паспортів і грошей неможливо. Зрештою, домоглися пересилання документів. Їх доставили лише тиждень тому. Частину біженців вдалося прилаштувати в інші регіони. Але залишилися ще 96 осіб", - розповідає правозахисниця.
У свою чергу, помічник керівника Управління ФМС Росії по Республіці Крим Яна Смолова заявила, що паспорти у переселенців забрали у відповідності з вимогою федерального закону "Про біженців": "Вони отримали статус на тимчасовий притулок. Закон вимагає перед цим здати документи на зберігання. Повернуть їх у регіоні, куди люди переміщені. У Криму квот на біженців немає, тому громадян України відправляють в інші місця". На питання про причини, з якої паспорта добиралися до адресатів всередині однієї країни майже два місяці, Смолова не відповіла.
Нагадаємо, за даними вересневого опитування Всеросійського центру досліджень громадської думки (ВЦВГД), помітно скоротилася частка росіян, що висловлюються за забезпечення біженців з України всім необхідним і створення сприятливих умов проживання (з 50% в липні до 40% у вересні).
Про те, що слід відправити біженців додому, як тільки для цього складуться сприятливі обставини, сьогодні говорять 45% опитаних (у липні - 39%). 7% висловлюються за припинення прийому біженців на російській території і швидку відправку вже прибулих назад.
Раніше повідомлялося, що українські біженці залишають Забайкалля через клімат, відсутність робочих місць та низькі зарплати.