Безвихідна ситуація з "Північним потоком-2" погіршує відносини Європи та США — FT

Поділитися
Безвихідна ситуація з © Reuters
Позиція Берліна ризикує відштовхнути адміністрацію США від співпраці.

Тимчасові стратегічні вказівки президента США Джо Байдена згадують слово «демократія» не менше 47 разів. Зокрема, нова адміністрація наполягає на необхідності виступу демократичних союзників проти таких авторитарних великих держав, як Росія Володимира Путіна та Китай Сі Цзіньпіна. Однак, США показали готовність вступати в конфронтацію не тільки зі своїми конкурентами, але і з державами-союзниками, пише Financial Times.

Минулої середи Байден назвав президента Росії "вбивцею". Через день державний секретар США Ентоні Блінкен та радник з питань національної безпеки Джейк Салліван публічно вступили в суперечку з китайськими колегами в Анкориджі.

Того ж дня державний секретар опублікував стислу заяву щодо "Північного потоку-2" - трубопроводу, призначеного для доставки російського природного газу через Балтійське море до Німеччини, який обходить ключовий транзитний шлях через Україну та Польщу. Блінкен назвав газопровід "російським геополітичним проектом, покликаним розділити Європу та послабити європейську енергетичну безпеку". Він попередив, що “будь-яка компанія, яка бере участь у будівництві газопроводу ризикує опинитися під санкціями США".

Росія та Китай не забарилися з відповіддю на дії США. Путін глузливо викликав Байдена на публічні дебати. Міністр закордонних справ Китаю Ван Ї відповів критикою на адресу США.

Трубопровід належить Газпрому та співфінансується п’ятьма європейськими компаніями,але  його «політичні власники» знаходяться у Берліні. Більшість інших європейських урядів проти завершення проекту, деякі німецькі політики також не підтримують будівництво газопроводу. Однак уряд німецького канцлера Ангели Меркель розраховував на те, що зможе переконати Вашингтон прийняти компромісне рішення щодо проекту, робота над яким вже майже завершена.

Однак команда Байдена зіштовхнулася із дилемою. Байден хоче протистояти Росії, але водночас розуміє, що варто покращити американо-німецькі відносини, які погіршилися під час президентства Дональда Трампа. Конгрес США вимагає, щоб більше компаній потрапили до санкційного списку.

Республіканський сенатор Тед Круз, союзник Трампа і потенційний кандидат на вибори президента США 2024 року, з радістю використовував встановлений законом термін, щоб заблокувати вищі політичні призначення уряду Байдена. Призначення директором ЦРУ Вільяма Бернса було підтверджено Сенатом відразу після жорсткої заяви Блінкена минулого тижня, однак інші кандидати на високі урядові посаді все ще чекають своєї черги. Вимога – санкції проти газопроводу.

Ця безвихідна ситуація повинна закінчитися. Суперечлива позиція Берліна може відштовхнути відкриту до співпраці з Європою американську адміністрацію. Якщо Вашингтон залишатиметься непоступливим, він ризикує розізлити Німеччину, ключового союзника, перед виборами в країні, що потенційно змінять гру у вересні. Ще важливіше те, що ні Америка, ні Європа не зможуть стримувати своїх агресивних суперників поодинці.

Тим часом сили, які виступають проти відновлення партнерства між трансатлантичними демократіями отримують користь від безвихідної ситуації з газопроводом, зокрема це стосується політичних екстремістів в Америці та Європі.

З огляду на ситуацію, пошук компромісу є надзвичайно складним завданням. Законодавство США про санкції дозволяє відмову від них, якщо "були введені відповідні запобіжні заходи". Однак ці запобіжні заходи повинні бути конкретними.

Якщо будівництво газопроводу буде завершено, доведеться знайти „механізм зворотного зв’язку”, щоб запобігти маніпуляціям Росії з постачанням газу; гарантії енергетичної безпеки для східноєвропейських країн та України та забезпечити підтримку економічних та демократичних перетворень в Україні. Усе це можна буде реалізувати лише у тісній координації з ЄС, столицями Центральної та Східної Європи і Києвом.

Коли Байден нещодавно закликав до відновлення партнерства США та ЄС на онлайн-конференції з безпеки, Меркель відповіла, що Німеччина готова до цього. Міністри закордонних справ альянсу планують зібратися в Брюсселі для персональних консультацій. Вирішення проблеми "Північного потоку-2" повинно бути пріоритетним питанням для обговорення, резюмує видання.

Президент США Джо Байден виступає проти завершення проєкту, але поруч з цим намагається налагодити стосунки з Німеччиною. Деякі американські чиновники рекомендують президентові ослабити обмеження, а замість цього вивчити можливі варіанти, як газопровід можна буде використати у кризових ситуаціях. 

Детальніше про те, чому досі не зупинили «погану угоду для Європи» читайте в статті Михайла Гончара «Підводні течії проєкту «Північний потік-2».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі