Кандидат від Демократичної партії Джо Байден став переможцем виборів президента США, тоді як ще поки чинного американського лідера Дональда Трампа понад 40% американців вважають одним з найгірших президентів в історії Америки. Але демократ зможе офіційно переїхати до Білого дому лише після дня інавгурації - політичного параду, коли він складе присягу. BBC розповідає все про інавгурацію президента в США та прогнозує, чого очікувати від дня інавгурації Байдена.
Інавгурація в Америці - це подія, коли обраний президент та віце-президент складають присягу американському народу.
"Я урочисто присягаюсь, що буду сумлінно виконувати обов’язки Президента Сполучених Штатів і оберігати та захищати Конституцію США".
Після того, як він вимовить ці слова, закладені в установчому документі Америки, Байден займе своє місце 46-го президента, і офіційна частина інавгурації буде завершена, але це ще не все - традиційно відбуваються святкування урочистої події.
Коли відбудеться інавгурація Байдена? За законом, день інавгурації - 20 січня. Джо Байден та віце-президент Камала Гарріс приймуть присягу опівдні того ж дня у Вашингтоні, округ Колумбія. Вступні промови заплановані приблизно на 11:30 за західноєвропейським часом.
Після того, як Байден складе присягу, він офіційно вступить на посаду, і повноваження президента повністю перейдуть до нього. Пізніше цього дня він офіційно переїде до Білого дому, який стане його основним «місцем перебування» на найближчі чотири роки.
Для того, щоб отримати квитки на інавгураційну церемонію, американці можуть поговорити з представниками місцевої влади. Сенатори та члени Конгресу мають відведену кількість квитків, які вони можуть розповсюдити.
Але цього року, коли кількість випадків COVID-19 все ще зростає в США, церемонія вступу Байдена на посаду пройде дещо інакше. Лише близько тисячі бажаючих зможуть отримати квитки на інавгурацію, тоді як раніше доступними були близько 200 тисяч квитків.
Команда Байдена активно закликала американців утримуватися від поїздок до Вашингтона на тлі побоювань поширення вірусу. За звичайних обставин округ Колумбія приймав величезну кількість американців, які хотіли стати свідками цієї урочистої події.
Чому інавгурація президента США відбувається в січні? Так було не завжди - Конституція спочатку встановлювала 4 березня днем прийняття присяги для нових керівників держави. Але після поправки до Конституції дату перенесли на 20 січня, адже такий пізній день інавгурації дозволяв вже колишнім президентам США занадто довго перебувати на посаді після виборів. До того ж, сучасні технології допомагають підрахувати голоси швидше, ніж це було раніше.
Де проводиться інавгурація? Сцена встановлюється перед Капітолієм США у Вашингтоні. Попри те, що натовп людей став традиційною ознакою дня інавгурації в США, так було не завжди. Ця «традиція» з’явилася лише після часів американського президента Рональда Рейгана в 1981 році. Колись президенти складали присягу з іншого боку Капітолію, всередині палат Конгресу, Білого дому або деінде в країні. Для прикладу, президент Джордж Вашингтон склав свою присягу в Нью-Йорку. Після церемонії присяги зазвичай проходить парад по Пенсильванія-авеню до Білого дому.
Цього року масштаб святкування буде "надзвичайно обмеженим", заявила команда Байдена, а такі події, як парад, будуть "переосмислені" на тлі пандемії коронавірусу. Поки що не зовсім зрозуміло, як виглядатимуть ці плани, з врахуванням COVID.
Також, під час святкувань традиційно виступає хтось із відомих артистів. Джо Байден ще не оголосив, хто буде виступати в день його інавгурації, але варто чекати відомих імен. Зазвичай президенти запрошують найпопулярніших та найулюбленіших виконавців країни.
Цікаво, але на останній інавгурації президент Дональд Трамп мав багато проблем із запрошенням виконавців. Елтон Джон відхилив пропозицію Трампа виступити, і поширювалися повідомлення, що деякі інші виконавці зробили те ж саме.
Чи буде сам Дональд Трамп присутній на інавгурації Байдена? Стало традицією те, що колишні президенти США відвідують інавгурацію свого наступника. Але іноді це може викликати деякі незручності. Для прикладу, колишня перша леді, Хіларі Клінтон приєдналася до свого чоловіка, колишнього президента Білла Клінтона, на інавгурації Трампа - лише через два місяці після її поразки на виборах.
Звісно, в історії США були винятки, коли президент, який покидав посаду, не приходив на інавгурацію свого наступника.
Цього року є припущення, що Трамп не захоче відвідувати інавгурацію Байдена, або навіть буде бойкотувати присягу конкурента.
Дональд Трамп досі не визнає свою поразку на виборах, навіть попри перемогу Байдена у виборчому колегіумі і понад 5 мільйонів голосів виборців. Наразі Трамп нічого не говорив про те, чи планує відвідувати урочисту церемонію вступу Байдена на посаду.
Деякі з прихильників республіканця зробили крок далі, плануючи "другу інавгурацію" для Трампа того самого дня, коли Байден буде вступати на посаду. Понад 60 тисяч людей заявили у Facebook, що відвідають «віртуальну церемонію» та продемонструють свою підтримку Трампу.
Зі свого боку Байден сподівається, що його попередник візьме участь в його інавгурації, щоб подати позитивний приклад мирного переходу влади. Але присутність Трампа на інавгурації "не входить у першу десятку" пріоритетів новообраного президента США, заявила цього місяця прес-секретар Байдена Дженні Псакі.