Президент США Джо Байден зробив значні дипломатичні поступки Москві, намагаючись запобігти вторгненню Росії в Україну. Байден заявив про те, що хоче скликати зустрічі між союзниками по НАТО та РФ, щоб обговорити «скарги» очільника Кремля Владіміра Путіна щодо «загрози» з боку альянсу, пише Financial Times.
Виступаючи в середу, через день після того, як він провів відеоконференцію з російським президентом, лідер США заявив, що сподівається оголосити про переговори на високому рівні, «щоб обговорити занепокоєння Росії щодо впливу НАТО».
Байден додав, що в ході переговорів буде розглянуто, чи можливо знайти будь-які умови, які стосуються зниження напруги вздовж «східного фронту».
Президент США сподівається, що серед учасників будуть не лише Вашингтон і Москва, а й «принаймні чотири основних союзники по НАТО», хоча він відмовився назвати конкретні країни.
Москва хоче, щоб альянс взяв на себе зобов’язання зупинити будь-яке «розширення на Схід» і утриматися від розміщення військ та обладнання поблизу російських кордонів, що, на думку Кремля, може бути використано для нападу на Росію з сусідніх країн.
Але наміри Байдена щодо пошуку потенційного «примирення» з Москвою здивували багатьох східних членів НАТО та союзників США, які побоюються, що Путін використовує загрозу військової сили, щоб отримати поступки та «послабити» вплив США в Європі.
Путін вкотре висловив побоювання щодо вступу України до НАТО, за яким, на його думку, «безсумнівно прийде розміщення відповідних військових сил, баз і зброї, що загрожує РФ».
«Ми сподіваємося, що принаймні цього разу наші занепокоєння почують», – заявив очільник Кремля.
Хоча Путін періодично вимагав подібних переговорів протягом років, «червоні лінії» Москви вийшли на перший план після того, як США попередили союзників, що Росія збирає до 175 тисяч військових на своїх кордонах, готуючись до можливого вторгнення в Україну на початку наступного року.
Путін сказав, що розмови про вторгнення були «провокаційними», але не виключав прямо будь-якої військової діяльності, заявивши, що Росія «має право турбуватися про свою безпеку».
Один високопоставлений чиновник країни НАТО сказав Financial Times, що «ні за яких обставин не можна дозволяти розгортатися дискусії про гарантії в контексті європейської безпеки».
Будь-які розмови про компроміс із Москвою «потрібно негайно зупинити», зазначив він, додавши, що такої думки дотримується значна частина членів ЄС.
Путін заявив, що Росія надішле проект угоди про безпеку «найближчими днями» до США. Президенти двох країн домовилися «сформувати структуру, яка б детально і ретельно займалася підтримкою контакту», додав Путін.
Хоча на початку тижня високопоставлений чиновник адміністрації Байдена відкинув розмови про «червоні лінії», Білий дім прагне використовувати дипломатичний шлях, щоб переконати Путіна відмовитися від вторгнення в Україну.
У середу Байден виключив одностороннє застосування сили для протистояння Росії. Білий дім лише наголосив на тому, що Росію чекають «важкі наслідки», якщо вона почне вторгнення в Україну.
США пообіцяли посилення військової підтримки України, розширення присутності США в країнах НАТО, щоб заспокоїти «східних союзників». Крім того, США попередили про посилення економічних санкцій проти Кремля.
За словами американських чиновників, санкції можуть бути спрямовані на банківські операції, а також на газопровід «Північний потік-2».
«Я дуже чітко дав зрозуміти у розмові з Путіним, якщо він насправді почне вторгнення в Україну, це матиме серйозні економічні наслідки, яких він ніколи не бачив», – сказав Байден журналістам у середу.
«Я впевнений, що він отримав повідомлення», - додав президент США.
З перших публічних повідомлень про деталі відеосаміту Джо Байдена та Владіміра Путіна можна зробити висновок, що Вашингтон у координації з європейськими союзниками сповнений рішучості та в змозі утримати Москву від спроби нової військової агресії, а Байден не пообіцяв Путіну не приймати Україну до НАТО.
Проте, як робить висновок Олексій Їжак у статті «Байден і Путін розійшлися по кутках. Чого очікувати Україні», нових західних санкцій, які б підштовхували РФ йти на поступки в межах дипломатичного врегулювання, не буде.