Байден лише реагує, а не лідирує у питаннях щодо України та Гази — Bloomberg

Поділитися
Байден лише реагує, а не лідирує у питаннях щодо України та Гази — Bloomberg © EPA/ CHRIS KLEPONIS / POOL
Президенту США потрібна активніша зовнішня політика для зміцнення позицій на міжнародній арені та перед виборами.  

Нарешті дозволивши українцям використовувати американські боєприпаси по ворожих цілях на території Росії (дозвіл стосується лише російських позицій, звідки окупанти атакують Харківську область), президент США здійснив розумну зміну зовнішньої політики, але повільно і потихеньку, після тривалих благань і закликів американських союзників, а також після вагань і зволікань, які коштували життя багатьом українцям. Але Байден все частіше створює враження, що він керується подіями, а не впливає на них. Це погано позначається на його шансах на виборах у листопаді, а також на конфліктах від Європи до Близького Сходу та Азії, зазначає Андреас Клут, оглядач Bloomberg Opinion, який висвітлює питання американської дипломатії, національної безпеки та геополітики.

Ситуація в Україні останнім часом загострилася. Захисники борються проти нового російського наступу, зокрема, проти атаки на Харків, який росіяни обстрілюють артилерією та ракетами, запущеними з-за кордону всередині Росії. Але Байден поки що заборонив їм використовувати американські ракети й боєприпаси для ураження цілей в інших частинах Росії.

Відколи Владімір Путін вторгся в Україну у 2022 році, Байден переслідував дві мети: по-перше, не допустити перемоги Росії; по-друге, не допустити прямої конфронтації між США і Росією, яка може перерости у Третю світову війну. Цинічно, але, судячи з усього, ефективно, Путін розпалював занепокоєння Байдена, неодноразово погрожуючи застосувати ядерну зброю, якщо його загнати в кут.

Це створило погану модель. Знову і знову українці просять зброю — ракети, бойові танки, винищувачі, але Байден відмовляє, побоюючись, що її надання перетне одну з "червоних ліній" Путіна. Деякі союзники не зважають на обережність Байдена. Інші, зокрема британці, поляки, данці, естонці, а віднедавна — французи й бельгійці, йдуть напролом. Зрештою, Байден також поступається. Але до цього часу він скоріше наслідує когось, ніж лідирує.

Так сталося і цього тижня. Єнс Столтенберг, зазвичай стриманий Генеральний секретар НАТО, вже встиг заявити про очевидне: західні союзники повинні не лише надати Україні зброю, але й дозволити захисникам використовувати її проти легітимних ворожих цілей всередині Росії. Велика Британія, Франція та інші союзники підтримали його рішення.

Байден, разом з Шольцем, був серед останніх, хто сказав те ж саме. Українці можуть націлити американські боєприпаси лише на російський прикордонний регіон поблизу Харкова, і лише проти систем озброєння, які росіяни вже використовують для нападу на Україну. Це не те, як ведеться війна національної самооборони.

Інша, але схожа динаміка розвивається у війні, яку Ізраїль веде проти ХАМАС у Секторі Гази. Байден підтримує Ізраїль з моменту вторгнення терористів 7 жовтня. Ізраїль, своєю чергою, бомбардує Сектор американськими бомбами й ракетами, вбиваючи бойовиків ХАМАС, але також спричиняючи жертви й страждання цивільного населення.

Після масованого тиску з усіх боків — в Організації Об'єднаних Націй, в кампусах американських коледжів, в Конгресі, серед союзників і, звичайно, з боку виборців — Байден нарешті зупинив одну партію поставок найбільш вибухонебезпечних американських бомб, продовжуючи при цьому відправляти інші.

В результаті Байден не чинить достатнього тиску на ізраїльський уряд, щоб той почав планувати на "післязавтра" або поклав край гуманітарній кризі, і не заспокоює критиків Ізраїлю і США в судах громадської думки або Гаазі. Він реагує, а не керує.

Щоб утримати світ від подальшого занурення в хаос — а також для того, щоб виграти переобрання — Байден повинен бути на передовій, або дозволити комусь іншому зайняти його місце. Він міг би почати з того, що чітко дав зрозуміти, що Київ може вдарити по росіянах усім, що в нього є, і всюди, де він зможе знайти цілі, вважає оглядач.

Раніше газета The Hill повідомляла, що союзники по НАТО, а не США демонструють лідерство у підтримці України. Вони кидають виклик ядерним погрозам Путіна — так само має вчинити й Вашингтон.

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі