Байден намагається повністю трансформувати економіку США — FT

Поділитися
Смілива економічна політика Байдена зіштовхнеться з великою кількістю перешкод.

Коли Джо Байден офіційно став президентом США, американська економіка намагалася вийти із зимової рецесії, а наміри Байдена реалізувати великий фіскальний стимул у розпал пандемії викликали скептичну реакцію аналітиків. Наближаючись до свого 100-го дня перебування на посаді, президент США може сказати, що досягнув головної мети: прискорення відновлення завдяки розширенню програми вакцинації та прийнятті пакету економічних стимулів в розмірі 1,9 трильйона доларів. Але очікується, що наступні етапи економічного порядку денного Байдена будуть набагато складнішими, пише Financial Times.

Вже найближчим часом почне зростати економічна напруга на Капітолійському пагорбі, а також суперечки з корпоративною Америкою та Уолл-стріт.

«Політичний шлях справді складний. Наступні економічні плани Байдена принципово трансформують економіку таким чином, якого ми не бачили протягом останніх 50 років, але все буде набагато складніше», - сказала президент Інституту Рузвельта Феліція Вонг.

Байден та його команда, схоже, окрилені популярністю своєї економічної політики і готуються продовжувати витрачати більше коштів на інфраструктуру та освіту. Деякі аналітики порівнюють економічну політику Байдена з «Новим курсом» Франкліна Делано Рузвельта після Великої депресії. Президент хоче відшкодувати подальше збільшення витрат різким підвищенням податків для корпорацій та багатого населення.

«Американці тепер можуть легше дихати і спокійніше спати. Ми з президентом готові продовжувати нашу політику. Ми плануємо зробити величезний стрибок у майбутнє», - заявила віце-президент США Камала Гарріс.

У той час як стимул Байдена в розмірі 1,9 трильйона доларів забезпечив величезну нову дозу фінансування, щоб допомогти домогосподарствам з низьким рівнем доходів пережити наслідки пандемії, наступні плани Байдена зосереджені на довгострокових інвестиціях, які повинні компенсувати хронічно слабкі витрати на суспільну політику, вирішення проблеми зміни клімату та нерівності доходів.

Витрати розділені на два пакети, які на Капітолійському пагорбі зіштовхнулися з нечіткими перспективами.

Цього тижня Байден, як очікується, запропонує ще 1,5 трильйона доларів США на освіту та ініціативи з догляду за дітьми, за рахунок збільшення податків для багатшого населення.

Деякі аналітики вважають, що політика підвищення податків користується відносно широкою популярністю серед виборців після десятиліть стагнації середнього класу та серед домогосподарств з низьким рівнем доходів, яких пандемія вдарила сильніше, ніж заможних інвесторів та великі компанії.

«Опитування показують що громадськість здебільшого підтримує підвищення податків для заможних людей та прибуткових корпорацій. Однак, стратегія підвищення податків ніколи не буває простою у політичному плані», - сказала президент економічного аналітичного центру Шарон Парротт.

Але республіканці вірять, що з часом популярність економічних планів Байдена зменшиться, порушивши цим узгодженість Демократичної партії, яка є критично важливою для забезпечення реалізації цих планів.

«У них, схоже, є своя стратегія. Люди часто схильні давати шанс новому президентові: 100 днів - це відносно короткий проміжок часу, і ми зіштовхнулися з безпрецедентною пандемією та економічною катастрофою. Зараз ми переживаємо дуже стрімке відновлення. Але я думаю, що адміністрація Байдена може і уповільнити економічне зростання. Збільшення податків зіштовхнеться з великими перешкодами», - заявив республіканський сенатор від Пенсильванії Пат Тумі.

Найбільший політичний головний біль для Байдена полягає в тому, що будь-яке нове економічне законодавство повинно прийматися разом із когортою поміркованих демократів, такими як сенатори Джо Манчин із Західної Вірджинії та Кірстен Сінема з Арізони, які скептично ставляться до амбіційного економічного порядку денного Байдена.

Деякі демократи побоюються, що економічна команда Байдена, за іронією долі, може стати жертвою власного успіху. Різкий економічний стрибок після пандемії - включаючи зростання робочих місць майже на мільйон минулого місяця, може призвести до «блокування подальших витрат», якщо політики вважатимуть їх «непотрібними».

Крім того, різкий економічний стрибок призведе до стійкого та потенційно ризикованого сплеску інфляції, припускає колишній міністр фінансів Ларрі Саммерс. Найвищі посадові особи Байдена наголошують, що американській економіці все ще не вистачає 8,4 мільйона робочих місць. Команда Байдена вважає, що поки занадто рано говорити про безпечне і повне відновлення.

«Попит різко зростає, тому що все більше людей отримують вакцину від коронавірусу, і на цей момент у них є певна кількість фінансових ресурсів. Це крок до відновлення ринку праці», - сказала економіст Гарвардського університету Карен Динан.

Наразі Байдену вдалося уникнути «міжусобних політичних битв», які часто дестабілізували економічну команду колишнього президента Дональда Трампа.

Але в міру зростання темпів економічного відновлення та обговорень наступних фінансових стимулів може виникнути розкол між демократами, які більше не будуть готові йти на компроміс з республіканцями відносно таких питань, як податкова політика, для прикладу.

Наразі багато прихильників адміністрації Байдена були приємно здивовані його сміливою економічною політикою, яку критики називали «безтурботною та непоміркованою», вказуючи на те, що адміністрація нового президента США невиправдано відкинула занепокоєння щодо майбутнього дефіциту, зростання споживчих цін та негативної реакції бізнесу і ринків на сміливі економічні дії.

Аналітики вважають, що найбільші «економічні проблеми США», які доведеться вирішувати Байдену - ще попереду.

Економіка США відновлюється після пандемії COVID-19 і знаходиться в "точці перелому", повідомив глава Федеральної резервної системи (ФРС) Джером Пауелл.

США можуть стати економічним лідером, з огляду на трильйони доларів бюджетних стимулів і відновлення своєї ролі «хранителя світової економіки» після вступу Джо Байдена на пост президента.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі