Президент США Джо Байден план для Ізраїлю щодо припинення вогню в Секторі Гази в обмін на звільнення ізраїльських заручників, яких утримує палестинське угрупування ХАМАС. Політик заявив, що "настав час закінчити цю війну". Бойовики позитивно відреагували на цю пропозицію, а Ізраїль прагне "досягнути цілей війни", пише Reuters.
Перша фаза плану передбачає шеститижневе припинення вогню та виведення ізраїльських військових із "усіх населених пунктів" Сектору Гази. У цей час деякі заручники, зокрема літні люди і жінки, будуть звільнені в обмін на сотні палестинських в'язнів. Також у цей період кожен день 600 вантажівок доставлятимуть гуманітарну допомогу в анклав.
На цьому етапі ХАМАС та Ізраїль домовляться про постійне припинення вогню, яке, за словами Байдена, триватиме "поки ХАМАС дотримуватиметься своїх зобов'язань. Якщо переговори займуть більше шести тижнів, то тимчасове припинення вогню мають продовжити на час їх проведення.
На другому етапі має відбутися обмін на всіх живих заручників, включаючи солдатів-чоловіків, а ізраїльські війська вийдуть із Гази і почнеться постійне припинення вогню.
Третій етап включатиме масштабний план реконструкції Гази і повернення "останніх останків" заручників їхнім сім'ям.
"Настав час закінчити цю війну і почати наступний день", ‒ сказав Байден, який перебуває під тиском передвиборчої кампанії, щоб зупинити конфлікт в Газі, який триває вже восьмий місяць.
Бойовики ХАМАС, яким такий план передав Катар, начебто випустили заяву, де позитивно відреагував на цю пропозицію.
ХАМАС заявив, що готовий "позитивно і конструктивно" розглянути будь-яку пропозицію, засновану на постійному припиненні вогню, виведенні ізраїльських військ, відновленні Гази, поверненні переміщених осіб і "справжній" угоді про обмін полоненими, якщо Ізраїль "чітко заявить про свою прихильність до плану".
В офісі прем'єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньягу заявили, що він уповноважив свою переговорну групу представити угоду, "наполягаючи на тому, що війна не закінчиться, поки не будуть досягнуті всі її цілі, включаючи повернення всіх заручників і знищення військового та урядового потенціалу ХАМАС".
Окремо ізраїльські військові додали, що їхні сили завершили операції в районі Джабалія на півночі Гази після кількох днів інтенсивних боїв, одночасно просуваючись далі в Рафах на півдні анклаву з метою знищення "останнього великого редуту ХАМАСу".
Нинішнє загострення конфлікту розпочалося 7 жовтня 2023 року, коли бойовики увірвалися на південь Ізраїлю, вбивши 1200 людей і викравши ще понад 250 заручників.
Потім Ізраїль ввів війська у Сектор Гази, що Нетаньяху назвав спробою знищити угрупування ХАМАС, яке захопило контроль над цим районом у палестинського угрупування ФАТХ в результаті жорстокої боротьби в 2007 році.
Переговори за посередництва Єгипту, Катару та інших країн про припинення вогню між Ізраїлем і ХАМАС неодноразово заходили в глухий кут, причому кожна сторона звинувачувала іншу у відсутності прогресу.
Водночас Ізраїль зіткнувся зі зростаючим міжнародним осудом через високу кількість загиблих і гуманітарну ситуацію в Газі, зокрема засудження за ймовірні військові злочини як Міжнародним судом ООН, так і Міжнародним кримінальним судом. Ізраїльські офіційні особи відкидають ці звинувачення. Міжнародна критика посилилася після того, як авіаудар по двох високопоставлених командирах ХАМАС у північно-західному Рафаху начебто вбив близько 45 цивільних, які ховалися в сусідньому таборі для переміщених осіб.