Байден і Путін показали свої розбіжності й мало в чому зійшлися – Washington Post

Поділитися
Байден і Путін показали свої розбіжності й мало в чому зійшлися – Washington Post © Sputnik Photo Agency/REUTERS
Але обидва президенти назвали зустріч успішною

Президент США Байден заявив, що він натиснув на президента Росії Владіміра Путіна з приводу ймовірного хакерства, порушень прав людини та інших питань на їх першому саміті в Женеві. Газета The Washington Post пише, що зустріч пройшла в тіні безпрецедентної поваги до хитрого російського лідера, яку президент Дональд Трамп демонстрував протягом чотирьох років.

Зустрічі, що тривали всього кілька годин, були занадто короткими, щоб дозволити щось більше, ніж облік скарг обох сторін, пише The Post. Байден і Путін заявили, що захід пройшов успішно, в основному тому, що вони взагалі зустрілися в той час, коли відносини між двома найбільшими ядерними державами світу знаходяться на найнижчому рівні після закінчення холодної війни.

"Я зробив те, заради чого приїхав", - сказав Байден журналістам після зустрічі, намагаючись заявити про свою моральну позицію та продовжити аргументацію про перевагу демократичних цінностей, яку він приводив протягом своєї свої першої закордонної поїздки як президент.

"Я також сказав йому, що жоден президент Сполучених Штатів не зможе зберегти віру американського народу, якщо він не виступить на захист наших демократичних цінностей, на захист універсальних і фундаментальних свобод, які, на нашу думку, є у всіх чоловіків і жінок", - сказав Байден.

Саміт повинен був контрастувати з взаємодією Трампа з Путіним практично на всіх рівнях. На кожному засіданні Байдена супроводжували високопоставлені помічники; Трамп не допустив помічників принаймні на одне - особисту зустріч з Путіним. Він ще й конфіскував записи перекладача.

Роздільні пресконференції, на яких Путін виступав першим, також були покликані розвіяти образ Трампа, який стояв поряд з Путіним на аналогічному саміті в Гельсінкі у 2018 році, пише газета. Там Трамп відмовився від конфронтації з Путіним з приводу втручання в американські вибори та прийняв спростування російського лідера щодо висновків його власних спецслужб.

У якийсь момент Байден назвав російського лідера президентом Трампом, але потім виправився.

Байден сказав, що підняв з Путіним питання Алєксєя Навального, а також двох "несправедливо ув'язнених" американців в Росії.

"Суть в тому, що я сказав президенту Путіну, що у нас мають бути деякі основні правила, яких ми всі можемо дотримуватися", - сказав Байден журналістам після своєї першої особистої зустрічі з Путіним як президент, яка, за словами Байдена, пройшла в "позитивному" тоні.

Путін схарактеризував тригодинні переговори як перемогу Росії на світовій арені і сказав, що може працювати з Байденом в майбутньому.

"В цілому, ми говорили однією мовою", - сказав Путін. "Але це не означає, що ми повинні дивитися один одному в очі".

Путін назвав переговори продуктивними. На своїй пресконференції після саміту він сказав, що він і Байден домовилися повернути послів на їх відповідні пости в Вашингтоні та Москві.

Російський посол Анатолій Антонов і посол США Джон Салліван відсутні у своїх місіях вже кілька місяців, що ставить під загрозу дипломатію в період загострення напруженості. Очікується, що Салліван повернеться в Москву наступного тижня, повідомив The Post високопоставлений американський чиновник Передбачається, що Антонов повернеться приблизно в той же час.

"Якщо ви запитаєте мене, що за партнер... Байден, я б сказав, що він дуже конструктивний", - сказав Путін на своїй пресконференції, яка тривала близько години, у два рази довше, ніж пресконференція Байдена.

"Він дуже збалансований - саме так, як я й очікував", - сказав Путін. "Він дуже досвідчений. Це видно з першого погляду".

Путін додав, що вони не запрошували один одного в Москву чи Вашингтон.

Путін відхилив питання про ставлення Росії до Навального і замість цього послався на розбіжності в США, зокрема, на рух Black Lives Matter і напад на Капітолій США 6 січня.

"Зовсім недавно в Америці відбулися дуже важкі події після відомих подій, після вбивства афроамериканця, і виник цілий рух, відоме як Black Lives Matter", - сказав російський лідер. "Те, що ми побачили, - це заворушення, руйнування, порушення закону і так далі. Ми співчуваємо Сполученим Штатам Америки, але ми не хочемо, щоб таке відбувалося на нашій території, і ми робимо все можливе, щоб цього не допустити".

Байден показав, що сміється над цими коментарями, коли його запитали про це, назвавши це "безглуздим порівнянням".

Байден прибув на саміт, укріплений майже тижнем дружньої дипломатії з союзниками США в Європі - сигнал Путіну, що трансатлантичні розбіжності, створені Трампом і використані російським лідером, залишилися в минулому. Він також прибув з більш ніж сорокарічним досвідом ведення зовнішньої політики та досвідом переговорів з Путіним, якого на початку тижня він назвав "яскравим", "жорстким" і "гідним противником".

Путін також сказав, що він і Байден досягли угоди про початок обговорення питань кібербезпеки.

Путін публічно заперечує звинувачення США в неправомірних діях Росії в кіберсфері, включаючи спроби втручання у вибори в США і Європі.

В ході дискусії американські чиновники також представили російським колегам список з 16 американських секторів, які, на думку Вашингтона, повинні бути "поза законом" і "поза досяжністю", коли мова йде про руйнівні кібератаки.

У список увійшли продовольчий і сільськогосподарський сектор, фінансові послуги, зв'язок, оборонно-промислова база та інші галузі. "Цей список був переданий президенту Путіну", - сказав американський чиновник, знайомий з цим питанням, який говорив на умовах анонімності.

Байден сказав, що сторони домовилися призначити експертів в обох країнах "для роботи над конкретним розумінням того, що заборонено, і для відстеження конкретних випадків" в кожній країні.

Відповідаючи на питання, що він робитиме, якщо Росія порушить норму про ненапад на критично важливу інфраструктуру, Байден сказав: "Я вказав йому на те, що у нас є значні кіберможливості... Він не знає точно, що це таке, але він знає, що вони значні. Якщо вони порушать ці основні норми, ми відповімо".

Політика США вже давно направлена на збереження гнучкості в реагуванні на іноземну агресію, в тому числі в кіберпросторі. Хоча Кіберкомандування США проводило операції проти іноземних супротивників з метою стримування або припинення зловмисної кібердіяльності, колишні чиновники кажуть, що одні кіберудари часто не є найбільш ефективним заходом.

Крім хакерських кібервтручань, як атака на SolarWinds і в державні установи та підприємства США, до порядку денного включені ймовірні напади, наприклад, на центральний паливопровід в США в цьому році.

Під час своєї пресконференції Байден применшив той факт, що саміт виявився коротшим, ніж прогнозували помічники, сказавши, що він і Путін обговорили цілий ряд питань в "болісних подробицях".

Байден сказав, що про успіх зустрічі слід виходити з того, чи будуть вжиті адекватні наступні заходи щодо реалізації ініціатив, про які домовилися два лідери.

Акцент Байдена на Навального був найбільш символічним контрастом з Трампом, який в основному відкидав звинувачення в порушенні прав людини з боку Росії.

Якщо Навальний помре у в'язниці, "наслідки цього будуть руйнівними для Росії" і підірвуть авторитет Путіна в очах усього світу, сказав Байден.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі