Такий бізнес процвітав на 3, відколи острів став базою для прото-капіталізму в пострадянських країнах. Це сталося завдяки збереженню закону часів СРСР про ліквідацію подвійного оподаткування. Розслаблений підхід до проведення трансакцій, який включає також перевезення готівки у валізах, теж допоміг.
Про це сьогодні пише The Economist, нагадуючи, що столиця острівної країни Нікосія, а також найбільший порт Лімассол стали домом для близько 50-60 тисяч громадян пострадянських країн. Колись сумна набережна Лімассолу тепер може похвалитися шикарними апартаментами, торговельними центрами і пришвартованими блискучими яхтами мільярдерів. Найбагатші родини Росії і України пересуваються між Кіпром, Лондоном і Парижем.
Хоча росіяни популярні серед грецьких кіпріотів через спільну для обох народів православну віру, те, що двоє громадян Росії з паспортами Кіпру створили на острові нову партію у вересні, здивувало багатьох. Вона, швидше за все, отримає підтримку 25 тисяч виборців з країн колишнього СРСР на наступних виборах, які пройдуть у лютому. Засновниками і спонсорами партії Ego o Politis ("Я громадянин") виступили ресторатор (який не говорить ні грецькою, ні англійською) і співзасновник компанії, яка продає онлайн-гру. Вони заперечують, що їхня партія буде просувати інтереси Росії на Кіпрі. Мета партії в тому, щоб "боротися проти шахрайства і скоротити бюрократію", - запевняє дирижер Йоргос Коунторіс, який вчився у Санкт-Перетбурзі, а тепер став віце-президентом партії.
"Корупція вийшла з-під контролю. А культура і освіта тут на дуже низькому рівні. Наші потенційні виборці - це кіпріоти звідусюди, які невдоволені старими політиками", - додав він.
Деякі мешканці Кіпру бояться, що, попри проголошену платформу, Ego o Politis підвищить втручання Росії у суспільне життя їхньої країни. Уряд в Нікосії досі повертає 3,5 мільярдів боргу Москві, отриманий в 2011 році.
Один з експертів на Кіпрі розповів виданню про проблему корпоративного рейдерства. Російські офшорні компанії незаконно змінюють власника після того, як місцеві юристи представляють фальшиві документи компанії-реєстратора на острові. Практика "не нова", але влада Кіпру досі не притягнула жодного рейдера до суду.
Раніше видання The Guardian писало, що українські олігархи Коломойський, Боголюбов і Григоришин купили паспорти Кіпру. Втім, вони цього ніколи не заперечували. Приміром, Коломойський ще в 2014 році сам підтверджував, що у нього окрім українського паспорта є ще й кіпріотський і ізраїльський.