Про це в інтерв'ю Politico сказав колишній британський дипломат лорд Джон Керр, який був автором механізму виходу країн з ЄС, коли займав посаду генерального секретаря Європейської конвенції. За його словами, він ніколи не думав, що його країна захоче скористатися цим пунктом.
"Я не почуваюся винним, тому що розробив цей механізм. Але мені прикро, що Британія хоче скористатися ним", - сказав він.
Екс-дипломат пояснив, що пункт про вихід був розроблений на тлі страху лідерів ЄС, що лідер правих радикалів з "Партії свободи" в Австрії Йорг Хайдер переможе на президентських виборах. Тож ЄС розробив процедуру для виключення країн, які обрали собі авторитарного лідера, чиї цінності суперечають ідеям союзу.
"Мені здавалося дуже вірогідним, що диктаторські режими захочуть вирватися з союзу. І ідея створити процедуру виходу здавалося цілком розумною, щоб уникнути юридичного хаосу", - пояснив Керр.
Також він додав, що частково розробив механізм виходу проти євроскептиків у Великій Британії, які лякали виборців тим, що королівство ніколи не зможе вийти з ЄС.
"Євроскептики говорили, що, вступивши в ЄС, країни назавжди зв'язані між собою і змушені рухатися до тіснішої інтеграції. Але ця теоря була нісенітницею, тому що насправді не потрібна стаття про вихід для того, щоб вийти. Якщо ви перестали платити свої внески, не відвідуєте зустрічі, то люди помітять, що вас немає", - сказав Керр.
Нагадаємо, що вчора Велика Британія запустила процедуру виходу з ЄС. Тереза Мей підписала лист з повідомленням владі Євросоюзу про формальний запуск процедури.
Раніше британський парламент ухвалив остаточний варіант законопроекту, що дає право уряду розпочати переговори про вихід країни з Євросоюзу.
Тим часом, видання Bloomberg писало, що Європа постарається зробити Brexit максимально невигідним для Британії. Видання зазначає, що Німеччина заявила про відсутність поступок Британії в переговорах, тоді як Данія попередила, що новий торговий договір з Британією може з'явитися протягом 15 років.