Коаліція на чолі з США рано вранці 14 квітня завдала ракетні удари по цілях у Сирії. Гучні спалахи висвітлили небо над сирійською столицею, коли президент США Дональд Трамп оголосив про початок авіаударів. Франція, Британія і Сполучені Штати атакували об'єкти у Сирії через застосування режимом Башара Асада хімічної зброї проти цивільних осіб у місті Дума.
Як заявила прем'єр Великої Британії Тереза Мей, не йдеться про втручання у громадянську війну в Сирії або про зміну режиму в країні, а тільки про обмежені і цілеспрямовані удари, які не сприяють ескалації напруженості в регіоні. Вона зазначила, що робиться все можливе, щоб уникнути жертв серед цивільних.
У свою чергу президент Франції Еммануель Макрон заявив про те, що військову операцію почали проти "таємного хімічного арсеналу" сирійського уряду. За його словами, "червона лінія була перейдена" після хіматаки в Думі. У Франції "немає сумнівів", що сирійський уряд несе за неї відповідальність.
Як відомо, Німеччина та Італія відмовилися брати участь у цій операції.
American, British and French airstrikes rock Damascus with explosions to east, south and west of Syrian capital: https://t.co/uHPpIGCI0c pic.twitter.com/iq9Y88cTxa
- The Associated Press (@AP) 14 квітня 2018 р.
US, RU, France strike Syria in first coordinated action against Assad https://t.co/VxZ85BJgt9
- Reuters Top News (@Reuters) 14 квітня 2018 р.
Які цілі вразили США і союзники в Сирії
Головними цілями стали науково-дослідний центр в Дамаску, який пов'язують з виробництвом хімічної зброї та два склади хімічної зброї в провінції Хомс. Під вогонь також потрапили штаб Республіканської гвардії Сирії, аеропорт Мезза у Дамаску та аеропорт Ад-Думейр у Східній Гуті, передає ВВС.
Станом на ранок відомо, що по території Сирії випустили до 100 ракет, частину з яких збили.
У міністерстві оборони РФ заявили про те, що значну частину крилатих ракет та авіаційних ракет класу "повітря-земля" збили нібито на підльоті до мети. За даними російського відомства, у відповідь застосували сирійські засоби протиповітряної оборони С-125, С-200, "Бук" і "Квадрат".
У Пентагоні заявили про те, що це була одноразова акція, однак не виключають можливості того, що може бути продовження.
Постраждалі внаслідок авіаударів у Сирії
Сирійське державне агентство SANA з посиланням на військових повідомляє про трьох постраждалих мирних жителів внаслідок ракетного удару. Тим часом CNN з посиланням на державне телебачення Сирії повідомляє про те, що кілька ракет відхилилися від курсу, тому що були перехоплені, тоді ж і сталося поранення цивільних. За попередніми даними Головного оперативного управління Генштабу ЗС РФ, жертв серед мирного населення і сирійських військових внаслідок удару немає.
Міжнародна реакція на ракетні удари в Сирії
Європейський союз і НАТО підтримали дії США та союзників в Сирії.
"Удари США, Франції і Великої Британії дають зрозуміти, що сирійський режим разом з Росією і Іраном не може продовжувати цю людську трагедію, принаймні, не сплачуючи за це. ЄС підтримуватиме наших союзників на стороні правосуддя", - зазначив голова Європейської ради Дональд Туск.
Генсекретар НАТО Єнс Столтенберг також заявив про те, що підтримує удари по Сирії. За його словами, "це знизить можливості режиму з нанесення нових атак проти сирійського народу із застосуванням хімічної зброї".
Дії коаліції на чолі з США вже підтримали Туреччина, Чехія, Литва, Німеччина і Україна.
"Україна підтверджує свою тверду позицію, що застосування хімічної зброї будь-ким, будь-де і за будь-яких обставин є грубим порушенням міжнародного права, а особи, відповідальні за такі дії, повинні бути притягнуті до відповідальності", - сказано в заяві українського МЗС.
Ракетний удар по Сирії засудили Іран, Ірак, Куба, Росія і Білорусь. У свою чергу Дамаск назвав цю атаку грубим порушенням міжнародного права.
Президент Росії Володимир Путін заявив про те, що РФ скликає екстрене засідання Ради Безпеки ООН для обговорення ударів в Сирії. Він заявив про те, що США і союзники "потурають терористам та провокують нову хвилю біженців з цієї країни і регіону в цілому". На його думку, хіматака в Думі є "інсценуванням".