Ефективність антиковідної вакцини AstraZeneca становить 79%, ідеться у пресрелізі компанії, опублікованому за підсумками третьої фази дослідження препарату.
«Вакцина захищає від інфікування COVID-19 на 79%, запобігає важкому перебігу захворювання і необхідності ушпиталення на 100%», - ідеться в документі.
Ефективність вакцини була однаковою для представників різних національностей і віку, а в учасників дослідження віком 65 років і старше сягала 80%. Примітно, що дослідні дані про дію вакцини в цій віковій групі отримано вперше, що дозволить зняти всі питання щодо безпеки і доцільності вакцинації препаратом людей похилого віку.
У пресрелізі наголошується, що препарат добре переносився. Окрему увагу під час випробувань було приділено можливим побічним ефектам - низка країн призупинили використання вакцини AstraZeneca після повідомлень про випадки тромбозу серед щеплених.
Європейський регулятор ЕМА і Всесвітня організація охорони здоров'я не знайшли доказів зв'язку між вакцинацією і розвитком захворювання. Таких самих висновків дійшла і Незалежна комісія з моніторингу безпеки даних (DSMB), фахівці якої брали участь у дослідженні.
«DSMB не виявила збільшення ризику розвитку тромбозу серед 21 583 учасників, які отримали хоча б одну дозу вакцини», - наголошується в релізі.
Фінальна стадія випробувань проводилася в США, у дослідженні взяли участь 32 449 осіб. Співвідношення вакцини до плацебо в рандомізованому контрольованому випробуванні - 2: 1.
Дві дози вакцини випробуваним вводили з інтервалом у чотири тижні, однак дослідження підтвердило попередні висновки британських науковців, що збільшення інтервалу між дозами підвищує ефективність препарату.
Британське дослідження показало: ефективність захисту щепленого від легких і середніх симптомів ковіду після однієї дози (з 22 по 90 день після уколу) - близько 76%. Після другої, якщо укол був зроблений за 12 тижнів - 81,3%. Якщо другу дозу давали менш ніж через шість тижнів, - лише 55,1%.
Вакцину AstraZeneca можна зберігати і транспортувати при температурі від 2 до 8 градусів Цельсія протягом шести місяців. Однією з найбільших проблем на початку кампанії вакцинації була необхідність зберігання антиковідних вакцин при дуже низьких температурах, порушення холодового ланцюжка могло призвести до зниження ефективності препаратів.
Вакцинація в Україні триває з 24 лютого, однак за цей час Міністерству охорони здоров’я так і не вдалося вийти на анонсований рівень 10-11 тисяч щеплень на добу. У Києві 13-14 березня не зробили жодного щеплення, аналогічна ситуація в столиці, Львівській і Хмельницькій областях спостерігалася 21 березня.
Міністр охорони здоров’я Максим Степанов и президент України Володимир Зеленський закликали пришвидшити темпи вакцинації. За даними ZN.UA, термін придатності вакцини спливає 23 червня, і Україна може не встигнути використати всі дози, з огляду на нинішні темпи вакцинації.
Головний санітарний лікар Віктор Ляшко пояснив низькі темпи небажанням українців вакцинуватись після нещодавно перенесеного ковіду або на тлі хронічних захворювань.
Наприкінці лютого до України привезли 500 тисяч доз вакцини Covishield (торгова назва вакцини AstraZeneca, котра виробляється в Індії). Першими щеплення отримали медики та військові в зоні операції Об'єднаних сил. За перші п'ять днів вакцинації щеплення від коронавірусу зробили 3 141 людині.
Докладніше про прогнози та ризики вакцинації читайте у статті Алли Котляр ««Золота гора» від Мінздоров’я» у ZN.UA.