Про це сьогодні пише The Economist, додаючи, що це перший подібний арешт в пострадянській історії Росії, який шокував російську еліту.
"Боротьба за владу всередині Кремля посилюється в той час, як російська економіка переживає стагнацію. А ворогуючі клани сперечаються, в якому напрямку країна повинна рухатися", - йдеться в статті.
Президент Володимир Путін звільнив цілу низку високопоставлених чиновників впродовж останніх місяців, зокрема свого давнього друга і голову адміністрації Сергія Іванова. Кількох губернаторів арештували через звинувачення в корупції. Нещодавно губернатора Кіровської області Микиту Белиха звинуватили у хабарництві. А доказом проти нього стало відео, на якому він бере велику кількість готівки в дорогому ресторані в Москві. В 2014 році бізнесмен Володимир Євтушенков потрапив під домашній арешт після відмови продати державі свою компанію "Башнефть".
Але жоден з цих арештів не викликав такого шоку, як випадок з міністром економіки. Улюкаєв почав свою кар'єру ще в часи "перебудови". Тоді він входив в уряд Єгора Гайдара – економіста, який проводив "шокову терапію" російських реформ. Улюкаєв працював в уряді відколи Путін став президентом. Звинувачення його в отриманні хабара сході на сплановану урядову операцію. А арешт посеред ночі нагадав про радянські чистки в часи диктатури Йосипа Сталіна.
"Це новий рівень. Репресивна система набирає сили і стає способом управління", - сказав незалежний політолог Кирило Рогов.
Соратники і знайомі були ошелешені звинуваченнями проти Улюкаєва.
"Це б мало більш переконливий вигляд, якби вони сказали, що він збив стару жінку, коли їхав вулицями Москви вночі", - сказав голова російського союзу підприємців Олексій Шохін.
Рогов бачився з Улюкаєвим за день до арешту. За його словами, поведінка міністра підтверджувала, що він не знав, що його схоплять. Прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков сказав, що Путін знав про операцію проти міністра економіки. І це не дивно. В сучасній централізованій системі уряду рішення про арешт Улюкаєва фактично не можливе без ухвалення Путіна.
Справа проти нього стала вибухом для економічного блоку в уряді Дмитра Медведєва. Улюкаєва виступав проти зростання домінування держави в російській економіці. Він був проти продажу урядової частки в компанії "Башнефть" державному гіганту "Роснефть" в рамках процесу приватизації.
У Слідчому комітеті кажуть, що "Роснефть" співпрацює зі слідством у справі Улюкаєва. Дехто вважає, що справа проти міністра стала перемогою Ігоря Сєчіна, друга президента, який очолює нафтову компанію. У всякому разі, арешт лише демонструє, наскільки незахищеними стали навіть найважливіші члени російського правлячого класу. Улюкаєв, який ще й писав вірші, найкраще описав цю реальність у рядках: "Бог далеко, а начальство ближче".
Раніше в статті на Bloomberg View оглядач Леонід Бершидський писав, що арешт Улюкаєва може бути першим кроком в наступі проти Сєчіна. Адже Путін намагається прорідити своє внутрішнє коло і його може непокоїти надмірна впливовість керівника "Росневти".
Як повідомлялося раніше, Басманний суд відправив Улюкаєва під домашній арешт на два місяці. Незабаром після цього президент РФ Володимир Путін звільнив міністра через "втрату довіри".
Нагадаємо, 14 листопада міністра економічного розвитку РФ Олексія Улюкаєва затримали за підозрою в отриманні 2 мільйонів доларів хабара готівкою. За версією слідства, ці гроші чиновник отримав за видану Мінекономрозвитку позитивну оцінку, дозволила "Роснефті" придбати державний пакет акцій компанії "Башнефть". Щодо міністра порушено кримінальну справу за частиною 6 статті 290 КК РФ ("Отримання хабара в особливо великому розмірі").